Şampiy10
Magazin
Gündem

Nisanda memura ek zam var mı? 2023 Nisanda memura zam gelecek mi, memura ara zam yapılacak mı? Nisan ayı memur enflasyon farkı kaç olur?

Nisan ayına az bir süre kala memura ek zam konusu gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl ara zam ile birlikte asgari ücret 5.500 TL'ye yükselirken 2023 yılı ile 8 bin 500 TL'ye yükseldi. Yeni zamların ardından emekliler ve memurlar ara zam hakkında araştırmalara başladı. Peki, Nisanda memura ek zam var mı? 2023 Nisanda memura zam gelecek mi, memura ara zam yapılacak mı?

ABONE OL
Vatan Haber

Yılın ilk 2 ayı geride kalırken memura ara zam konusu araştırılmaya başlandı. 2023 yılı ile birlikte memur ve memur emeklilerine ocak ayı itibariyle yüzde 8 toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı nedeniyle yüzde 16,48 oranında zam yapılırken yüzde 13,52 oranında refah payı ile birlikte yüzde 30'a varan zam yapılmıştı. Düzenleme ile birlikte ilave olarak yüzde 13,52 puanlık zammın aynı dönemde yer alan enflasyon farkı hesaplamasında dikkate alınmayacağı bildirilirken memurların temmuz ayı ile birlikte yüzde 6 zamma ilave enflasyon farkı alabilmesi için 6 aylık enflasyonun yüzde 21,52 (yüzde 8 + 13,58) değil, yüzde 8'i aşıp aşmaması göz önünde bulundurulacak.

Nisanda memura ek zam var mı, 2023 Nisanda memura ara zam yapılacak mı?

Yüzde 30 zamla en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL, en düşük memur emeklisi maaşı da 7 bin 901 TL olmuştu. En düşük emekli maaşı ise 5 bin 500 TL'ye yükselmişti.

2023 yılının 2 aylık enflasyon oranı kısa süre önce Türkiye İstatistik Kurumu tarafından duyuruldu. Ocak ayı enflasyonu yüzde 6,65 olarak açıklanırken şubat ayı enflasyonu ise yüzde 3,15 olarak belirtildi. 2 aylık toplam enflasyon ise yüzde 10'a ulaştı.

Temmuz ayında gelmesi beklenilen zam miktarı şubat ayı ile birlikte yüzde 7,96 seviyelerine yükseldiği belirtildi.

Mart ayında memur ve emekli ilave zam yapılacağı iddiaları sosyal medyada dolaşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulması üzere memur ve emekliye %15 ek zam talebi olduğu öne sürülürken resmi kaynaklarda söz konusu ara zamma ilişkin bir açıklama yapılmadı.

 

Diğer Haberler

  1. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda işe alınan 2 bin 431 sözleşmeli personel belli oldu
  2. (Hakimlik mülakat sonuçları) Hakimlik savcılık sınavı sonuçları açıklandı mı?
  3. Haftalık izin ile ilgili flaş açıklama! Haklı fesih sebebi sayılıyor
  4. Güvenlik Sertifikası nasıl alınır? Özel güvenlik görevlisi şartları nelerdir?
  5. Zam oranı belli oldu! Milyonlarca memura güzel haber geldi
  6. Erken emeklilik imkanı! 'Yaş şartı kademeli olarak geri çekilmiş olacak'
  7. Kamu işçisi zammı ne kadar oldu, kamu işçisi zam oranı 2023 yüzde kaç? En düşük kamu işçisi maaşı kaç TL? Toplu İş Sözleşmesi ile kamu işçisi zam oranı!
  8. Günlük 11 saatten fazla çalışan işçiye müjde! Dikkat çeken fazla mesai kararı
  9. İdari izinde ek ders ödenir mi? Ek ders ödemeleri idari izinde yatar mı, 15 Mayıs ek ders ödenir mi 2023?
  10. Kamu işçilerinin maaş farkları ne zaman ödenecek? Kamu işçileri zammı ne zaman alacak, kamu işçisi maaş farkları ne zaman yatacak?

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.