Şampiy10
Magazin
Gündem

Memura, emekliye ocak zammı! Yeni hesap belli oldu, 10 bin 350 TL...

Ocak zammı sil baştan hesaplandı. Milyonlarca memur ve emekliyi yakından ilgilendiriyor. Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler emekli ve memur maaşlarının hesaplanmasına çevrildi. Bilindiği üzere emekliler Temmuz ayında maaşlarına yılın ikinci zammını aldı. 6 aylık enflasyon rakamlarına göre hesaplanan zam oranı için aylık bazda açıklanan oranlar büyük önem taşıyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında yeni hesaplamalar yapılmaya başlandı. Temmuz ayında aylık enflasyon yüzde 2,37, yıllık enflasyon ise yüzde 79,60 olarak açıklandı. Peki, Temmuz ayında emekli maaş zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı belli oldu mu? İşte son dakika haberinin detayları...

ABONE OL
Vatan Haber

Ocak ayında emekli maaşlarına zam yapılacak. Temmuz ve Ocak ayı arasında geçen dönemde açıklanan enflasyon rakamları sonrasında zam oranı netleşecek. TÜİK'ten yapılan açıklamada temmuz ayında aylık enflasyon yüzde 2,37, yıllık enflasyon ise yüzde 79,60 olarak açıklandı. İlk rakamın açıklanmasının ardından emekli ve memurlar maaş hesaplamalarına erkenden başladı. Hal böyle olunca,"Ocak ayında emekli maaş zammı ne kadar olacak?" sorusuna yanıt aranmaya başladı. Peki, emekli Ocak maaş zammı ne kadar, kaç TL olacak?

OCAK ZAMMI İÇİN İLK RAKAM ORTAYA ÇIKTI

Temmuz 2022 dönemine ilişkin enflasyon oranı belli oldu. TÜİK'ten yapılan açıklamada temmuz ayında aylık enflasyon yüzde 2,37, yıllık enflasyon ise yüzde 79,60 olarak açıklandı. Temmuz ayında 6 aylık enflasyon artışını alan emekliler ve memurlar için yıl sonu hesaplamaları da başladı. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefinden yapılan hesaplamalara göre emeklilere ve memurlara yeni bir artış daha göründü.

Temmuz ayı ile birlikte hem emekliler hem memurlar hem de işçiler yeni bir maaşa kavuştu. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı olan yüzde 42.35 artış alırken, memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşme artışı ile birlikte enflasyon farkı olarak yüzde 41.7 oranında artışlarını aldı.

SSK ve Bağ-Kur'lular zamlı maaşlarını alırken memurlar 8 Temmuz'da yeni maaşlarını almışlardı. Memur emeklilerine ise ay başında normal maaşları 28 Temmuz'da da yüzde 41.7 oranından oluşan zam farkları ödendi. İşçiler için ise 2016 yılından bu yana ilk kez bir ara asgari ücret zammı yapıldı ve asgari ücret yüzde 30 artışla net 5500 TL oldu. Bu yeni maaşlarda 1 Ağustos itibariyle işçilere ödenecek.

YENİDEN HESAPLAMA

Bu yeni maaşlar, bu yılın aralık ayına kadar devam edecek. Aralık ayırda ise oluşacak, 6 aylık enflasyona göre yeniden zam hesaplanacak. Bu arada Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminlerinin yüzde 60.4 olduğunu açıklayınca bu noktada yeni hesaplar yapılmaya başladı.

ORAN YÜZDE 12.68

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "2022 yıl sonu enflasyon tahminini 17.6 puanlık güncellemeyle yüzde 42.8'den yüzde 60.4'e yükselttik" dedi. Bu tahmin gerçekleşirse, bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 12.68 olarak değişecek. Bu da hem emekliler hem de memurlar için yeni bir artış anlamına geliyor. Ocak'ta 2022'nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon oranında zam alacak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin bu durumda zam oranı yüzde 12.68 olacak.

Bu tahmin, memurlar ve memur emeklilerinin ise toplu sözleşmede belirlenen yüzde 8'lik zamma ilaveten enflasyon farkı alabileceğini ortaya koydu. Memurların ve emeklilerinin fark alabilmesi için bu yılın ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 7'yi aşması gerekiyor. Yüzde 12.68'lik tahmine göre memurlar ve memur emeklilerine yüzde 5.68 fark çıkacak. Bu durumda Ocak zammı yüzde 8 zam ve yüzde 5.68 enflasyon farkıyla yüzde 13.68'i bulacak.

EN DÜŞÜK 10 BİN 350 TL

En düşük maaş, zam yüzde 13.68 olursa memurlarda 9 bin 105 liradan 10 bin 350 liraya, memur emeklilerinde 6 bin 78 liradan 6 bin 909 liraya yükselecek. Taban aylık yüzde 12.68'lik zam tahminine göre, esnaf emeklilerinde 4 bin 197 liradan 4 bin 729 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 4 bin 687 liradan 5 bin 281 liraya çıkacak. (ahaber)

Diğer Haberler

  1. PİKTES öğretmenlerine kadro gelecek mi, PİKTES temizlik personeli kadroya alınacak mı? PİKTES öğretmen, güvenlik ve temizlik işçisi!
  2. Çalışanlara doğalgaz desteği! Çalışanlara 1000 TL doğalgaz desteği ne zaman verilecek, başvurusu nasıl yapılacak, şartlar açıklandı mı, kimler yararlanacak?
  3. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandıklılar yararlanıyor! SGK ödüyor, 4 bin 473.46 TL...
  4. EYT son durum! Staj EYT sayılacak mı, EYT ne zaman ve nasıl çıkacak? Prim gün sayısı ve çıraklık sigortası!
  5. 90 bin taşerona kadro kimleri kapsıyor, kadroya kimler geçecek, hangi kurumlar? Taşerona kadro 2022 şartları neler?
  6. EYT ile ilgili son dakika gelişmesi!
  7. Sözleşmeliye kadro şartları açıklandı mı, sözleşmeliye kadro taslağı son durum ne? Sözleşmeliye kadro ne zaman gelecek?
  8. Yemek kartları kalkıyor mu, yemek yardımı istisnası nedir? Yemek ücreti istisnası 2022!
  9. Adalet Bakanlığı promosyon yattı mı, ne zaman yatacak, ne kadar? Adalet Bakanlığı Vakıfbank promosyon sözleşmesi 2022!
  10. Bakan Yanık: İstihdamı sağlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakını sayısını 47 bin 437’ye çıkardık

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.