Türkiye, Opel’in karar masasında

Opel’in yeni CEO’su Florian Huettl, göreve geldikten sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Ziyareti kapsamında önemli açıklamalarda bulunan Huettl, “Türkiye’yi Almanya ve Birleşik Krallık ile birlikte bizim ana pazarlarımızdan biri olarak görüyorum” dedi.

Türkiye, Opel’in karar masasında

Opel Türkiye, Opel pazarları içerisinde satışlanda 5. sıraya yükseldi ve ‘’Her alanda ilk 5’’ mottosu doğrultusunda önemli bir adım attı. Opel’in 1 Haziran 2022 tarihinde göreve başlayan yeni CEO’su Florian Huettl, göreve başladıktan kısa bir süre sonra ilk pazar ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi ve Türkiye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıl sonuna kadar Türkiye’de yeni Astra ve 2 elektrikli modelin satışa çıkacağı kaydedilirken D sınıfı Sedan İnsignia’nın yerini alacak bir modelin önümüzdeki dönemde pazara çıkarılacağı ifade edildi. Türkiye’nin Opel markasının üretim ve satış stratejilerinin oluşturulmasında artık daha aktif rol oynayacağı kaydedildi.

“Kararlarımızı aldığımız masada Türkiye var!”

Opel dünyası içerisinde Türkiye’nin çok daha önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Opel CEO’su Florian Huettl, “Türkiye, Almanya ve Birleşik Krallık ile birlikte bizim 3 ana pazarımızdan biri. Dolayısıyla söz konusu ‘ana pazar’ söylemimi, yalnızca satış rakamları için değil, kararlarımızı alırken danıştığımız ve dinamiklerini göz önünde bulundurduğumuz bir ülke olarak açmak doğru olur’’ şeklinde ekledi.Opel Türkiye’nin satış rakamları ve büyüme trendinin giderek hızlandığını vurgulayan Florian Huettl, “Türkiye pazarında satış hacmimiz pandemi ve çip krizine rağmen %15 artarak 17 bin adet seviyelerine geldi. Ocak – Haziran 2022 dönemine baktığımızda; bu süreçte binek pazar payımızı %5,2’ye; toplam pazar payımızı ise %4,7’ye yükselttik. Açıkçası, bu büyümenin sürdürülebilir olmasını diliyorum ve bunu sağlamak için heyecan verici ürünler kadar müşteri memnuniyetinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Bu alanda da %98.5 müşteri memnuniyeti ile iyi bir ivme yakaladığımızı söyleyebilirim.’’ şeklinde konuştu.

“Elektrikli bir marka olacağız”

Elektrikli araçlar konusunda önemli açıklamalarda bulunan Huettl, “Bugün elektrikli dönüşüme baktığınız zaman çok açık bir şekilde söyleyebilirim ki; Opel markası bu dönüşümün öncülerinden biri olarak çok önemli bir rol üstlenecek. Hali hazırda elektrifikasyon konusunda çok ciddi adımlar atmış durumdayız. Şu anda 12 farklı elektrikli modelimizin yanı sıra %100 elektrikli ticari araç modellerimizle de öncü rol üstleniyoruz. 2024 yılında tüm Opel modellerinin bir elektrikli versiyonu olacak ve 2028 için hedefimiz Avrupa’da Opel’in tamamen elektrikli modellerle satışa sunulacak bir konumda olması. Türkiye de bizim bu gelişimde ön planda tuttuğumuz ülkelerden biri. Elektrikli modellerimiz de bu hedefler çerçevesinde Türkiye pazarındaki yerini alacak.” dedi. Opel markasının yeni pazarlara girmeyi hedeflediğini de aktaran Huettl,” Bizim merkezimiz Avrupa, Türkiye ve Akdeniz ülkeleri… Körfezi ve havzayı kapsıyoruz. Geçtiğimiz yıl güçlü bir şekilde Şili’de aktivitelerimize başladık. Yeni Zelanda operasyonlarımız başlayacak. Ek olarak Tayland özelinde çalışmalarımız var. Mısır ve Fas’ta pozisyonumuz çok güçlü. Aynı zamanda da yeni pazarları araştırıyoruz”açıklamasını yaptı.

DİĞER YENİ YAZILAR