Ticari araçların bakımını aksatmayın

Yeni araç fiyatları yükselirken özellikle ticarilerde bakım önem kazanıyor.

 

Ticari araçların bakımını aksatmayın

Ticaret amacıyla kullanılan araçların sermaye görevi gördüğüne dikkat çeken uzmanlar artan kurlar ve üretim tarafındaki global aksaklıklar sebebiyle ticaret erbaplarının yeni bir araç almasının zorlaştırdığına dikkat çekiyor. Bu durum eldeki araçlara daha iyi bakılması gerçeğini beraberinde getiriyor. Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, "Örneğin Vito sınıfındaki araç modellerinde tipine göre 1000 TL ile 2250 TL arasında ve Sprinter sınıfındaki araç modellerinde tipine göre 2000 TL ile 2500 TL arasında bir periyodik bakımla aracın ömrüne ömür katarken ikinci el değerini de artırmış oluyorsunuz. Olası bir arıza, aynı zamanda sistematik işlerin aksamasına ve ciro kaybına yol açabiliyor. Ülkemizdeki 25 milyon aracın yaklaşık 4,6 milyonu hafif ticarilerden oluşuyor .İyi bakılan her hafif ticari araç aslında dolaylı olarak cari açığın artmasına da engel oluyor." dedi.

Bakım araları uzamasın

Üretimde binek otomobillerden daha dayanıklı bir yapıya sahip olacak şekilde geliştirilse de, düzenli bakımın önemine dikkat çeken Erdem bakım aralıklarının uzatılmaması gerektiğine dikkat çekti. Otomobillere göre çok daha fazla yol kat eden hafif ticari araçların, ülkemizde yılda ortalama 30.000 km ile 150.000 km arasında kullanıldığını söyleyen Erdem, "Genellikle ticari amaçlı kullanılan araçlarda en büyük handikap, çok kilometre yapılmasına karşın zamandan tasarruf etmek adına bakımların aksatılması oluyor. Oysa bir günlük kapsamlı bir periyodik bakım sayesinde, problemsiz şekilde bir Vito sınıfı ile 15.000 km, Sprinter sınıfında ise 20.000 km kadar daha yol kat edebilirsiniz." dedi.

Yeni araç satın almak zorlaşıyor

Düzenli kontrol ve bakımları sürekli aksatılan hafif ticari araçların yakıt tüketimlerinin yüzde 15-20 kadar artabildiğini ifade eden Erdem "Döviz kurlarındaki dalgalanma ve tedarik problemleri günümüz koşullarında yeni bir ticari araç satın almayı her geçen gün zorlaştırıyor. Diğer yandan hali hazırda kullandığınız hafif ticari araç, bir sermaye görevinde ve ticaret erbaplarının sermayelerine iyi bakmalarını tavsiye ediyoruz. Aracınıza yaptıracağınız düzenli periyodik bakım, 75 bin TL'yi bulabilecek motor revizyonlarına karşı en iyi önlem olurken, revizyon sırasında yaşanacak iş ve ciro kaybının da önüne geçecektir." şeklinde konuştu.

DİĞER YENİ YAZILAR