İstanbul’dan Dubai’ye uzandık, İpek Yolu’nu fiber optik yolu yaptık

Haberin Devamı

Turkcell Superonline, 1.5 milyar liralık yatırım yaptı, fiber optik ağını Türkiye’de 1 milyon 133 bin hanenin kapısına kadar taşıdı. İnternet hızını, 20 müzik albümünü 1 saniyede, 1 GB’lık bir filmi 8 saniyede indirmeyi mümkün kılan 1000 Mbps’ye çıkardı. Şu anda evlere interneti bu hızda veren sadece 5 ülke var. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, ‘5 ülkede 7 operatörle çalışıyoruz. Dubai’de gittiğimiz yer Uzakdoğu’dan gelen fiber optik ağın olduğu yer. Biz oraya kadar gittik. Birleştirdik diyebiliriz. İstanbul’u internet üssü, İpek Yolu’nu ise fiber yol yapacağız’ dedi.

Murat Erkan, Turkcell-Superonline’ın Genel Müdürü. Esentepe’deki genel müdürlük binasında buluştuk kendisiyle. Erkan, göreve geldiğinden bu yana iddialı açıklamalarda bulunuyor. Türkiye’yi, özellikle de İstanbul’u internet üssü yapmaktan bahsediyor, “İpek Yolu’nu Fiber Yol” yapacağız diyor. Murat Erkan’ın gençlere örnek olacak bir kariyer öyküsü var. O bir mahalle çocuğu. Adam olacak çocuk hikayesi örneği kendisi, daha ortaokul yıllarda apartmanlarının alt katındaki tamircide çalışmaya başlamış. Elektroniğe merakı çocuk yaşlarından geliyor. Tahtakale’nin tozunu yutmuş. Röportajda hem renkli kariyer geçmişini hem de Superonline’ı masaya yatırdık. Superonline son yayınlanan Akamai 2012 1. Çeyrek raporunda Türkiye’nin internet hızı saniyede 2.85 Mbps. Superonline 1000 Mbps hız sağlıyor. Bu hizmet sayesinde 45 dakikalık 20 müzik albümü 1 saniyede, 90 dakikalık HD bir film 3.5 dakikada yükleniyor

İstanbul’dan Dubai’ye uzandık, İpek Yolu’nu fiber optik yolu yaptık

- Siz ne okudunuz? İlk yaptığınız iş neydi? İstanbullu musunuz?

Biz Arnavut göçmeniyiz. Ben İstanbul’da doğmuşum. 1969 doğumluyum. Doğduğumdan beri de Anadolu Yakası’nda yaşıyorum. Ortaokulu Göztepe’de, ardından da Haydarpaşa Meslek Lisesi’nde okudum. Daha sonra da Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği Bölümüne girdim. Profesyonel işimi mi sordunuz?

- Hayır. Eğer daha önce iş deneyiminiz olduysa onu merak ettim. İlk parayı nasıl kazandınız, okurken çalıştınız mı?

Çalıştım, döner de sattım.

- Dönercide mi çalıştınız?

Ondan öncesi de var. Ben ortaokuldayken evimizin alt katında tamirci vardı. Tv tamirciliği yaptım. O yaş için çok iyi para kazandım. Kazandığım parayı da anneme verirdim. Daha sonra üniversitedeyken de dayımın Tahtakale’de yeri vardı. Onla çalıştım. Ben mühendis kökenli biri olarak iş dünyasını Tahtakale’de öğrendim diyebilirim. İngiltere’ye daha sonra gittim. Döner karavanında çalıştım orada da. Değişik vesilelerle para kazandım profesyonel hayattan önce. Elektronik işini hep sevdim. O iş içime kaçtı.

- Profesyonel olarak ilk nerede çalıştınız?

Toshiba’da çalıştım. Daha sonra askere gittim. BİLTAM diye bir şirket vardı. Hatta ortaklarından biri Dinç Bilgin’di. Orada çalıştım. Cisco’ya girdim ve orada 10 yıl çalıştım. Kariyerimin büyük bölümü orada geçti. ANALTEK diye bir şirket vardı oradan da buraya geçtim. Tellcom şirketi Superonline’ı aldı. 5 yıldır da Turkcell Superonline’dayım. 2008 yılında Superonline’a başladım.

- Superonline çoğumuzun ilk internet adresiydi. Sonra kan kaybetti. Superonline’la yeniden ve farklı bir başlangıç yaparken dezavantaj ve avantajları hesapladınız mı? Artık bitti düşüncesi de vardı...

Biz aslında Tellcom’duk. Turkcell’in sahip olduğu bir şirketti ve 4 yıl önce Superonline’ı satın aldı. Birleşti. Tellcom ismi jenerikti. Superonline dediğiniz gibi çok iyi biliniyordu. Kendimizi iyi anlattığımızı düşünüyoruz.

- ‘Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’yi fiber ağla öreceğiz’ dediniz. 2008’den bu yana ne kadar yol aldınız?

Biz 3.5 yıldır çok ciddi yatırıma geçtik. ‘İstanbul internetin başkenti olacak. İpek Yolu’nu fiberle döşeyeceğiz dedik. Doğu ve Batı’yı bağlama iddiamız vardı. Bu yüzde 80 oranında gerçekleşti. Fiber optik teknolojine yatırım kararı aldık. Veri iletişimde ve internet teknolojisinde en hızlı. Işık hızını kullanıyor. Hatırlarsınız çevirmeli ağlar vardı, bakır tel kullanılırdı eskiden. Daha sonra ADSL geldi. 1 Mbps çıktığında uçtuk sandık.

1 milyon 133 bin eve ulaştı

- Siz şimdi ne kadarlık bir hıza ulaştınız?

Biz fiberle bugün 1000 Mbps veriyoruz. Dünyada bunu veren 5 ülkeden biriyiz.

- Bu alanda hangi ülkeler lider?

Japonya, Güney Kore, Hong Kong çok ileride. İsveç, Slovenya, Norveç de hızla ilerliyor.

- Ne kadarlık bir yatırım yaptınız fiber ağlar için?

1.5 milyar lira yatırım yaptık bugüne kadar. 30 bin kilometre fiber optik döşedik. 3 bin kilometreye yakını İstanbul’da. Evlerdeki işimiz yüzde 91 büyümüş yıldan yıla. Kurumsal işimiz de yüzde 87 büyüyor. Toptan işimiz de yüzde 24 büyüyor. Hızlı büyüyoruz.

- Türkiye’de kaç eve ulaştı fiber optik sistem? Her yer kazıldı bazı yerlerde...

Evlere fiber internette 1 milyon 133 bin haneye ulaştık. 342 bin abonemiz var. Geniş bantta herkes fiber işine geçiyor. Biz bugünleri görmüştük. Kurulum kolay değil. Dediğiniz gibi kazılıyor her yer. Esas maliyet saha ve imalat işi. Kablo bir zamanlar pahalıydı. Bakırın emtia fiyatları çok arttı. Işığın böyle bir fiyatı yok. Dünyadaki doğal kaynaklardaki değişim bizi çok etkiledi. Birçok operatör dünyada yerin altına koyduğu bakır telleri satmaya başladı. Maliyet kısmı optimize oldu ama hala çok yatırım gerektiriyor. Dünyada birçok operatör bu işe girerken devletten destek alıyor. Yeter ki vatandaşa bu hizmet gitsin diyorlar. Çünkü bu iş gelişimi sağlıyor...

- Örnek verir misiniz?

Geniş bant penetrasyonu yüzde 10 artarsa ülkenin GSMH yüzde 0.9-1.3 arasında artıyor. Bunu ben değil ekonomistler söylüyor.

- Türkiye sınırlarını da aştınız? Kaç ülkede bu hizmeti veriyorsunuz?

5 ülkede 7 operatörle çalışıyoruz. İstanbul’dan Dubai’ye uzanıyoruz. Suriye’deki karışıklık bizi etkiledi. Ama tüm sorunlara rağmen Türkiye’den, Suriye, Ürdün, Suidi Arabistan Dubai’ye uzandık... Dubai’de gittiğimiz yer Uzakdoğu’dan gelen fiber optik ağın olduğu yer. Biz oraya kadar gittik. Birleştirdik diyebiliriz. Bu otoban yapmış gibi. Otobanı yalnızca gişelerden alacağınız parayı hesaplayarak yapamazsınız. Bu otoban üzerine zengin içerik koymanız lazım. Nasıl otobanlarda marketler, benzin istasyonları varsa, aynen onun gibi.

Körfez ülkeleri Türk dizilerini istiyor

- İçerik konusunda siz neler yapacaksınız?

Dubai’deki yerel operatörün ciddi TV yatırımları var. Yöneticileri bize “Dizileriniz inanılmaz tutuyor bu otobanı kurduk, siz Turkcell olarak geniş bant üzerinden yerel içerikleri bize verseniz” dedi. Filmler, müzikler... Bunlar olabilir. TV yayınlarında full HD isteniyor artık. “İhtiyacımız var mıydı” diye soruyorlar? Eski görüntüleri izleyin sonra bu çözünürlüğü izleyin, yapamazsınız. Görüntü çamur gibi gelir. Geriye dönülmez. 1000 Mbps deneyen de dayanamaz daha yavaş internete.

Türkiye’nin internet hız ortalaması 2.85 Mbps. Bizim en düşük hızımız 20 Mbps.


SAN FRANCISCO’DA KENDİMİ RAHAT HİSSEDERİM

- İş dışındaki hayatınızda neler yaparsınız? Hobiniz, ilgi alanlarınız...

Asla eve iş taşımam. Evin kapısından girdiğimde işi dışarıda bırakırım. Gezmeyi severim. Son Selimiye’ye gittik. 11 yaşında oğlum var. Eşim de gezmeyi sever. En sevdiğim şehir San Francisco, Cisco’da çalışırken sık sık gittim. Çok severim. Orada da yaşayabilirim. Kadıköy gibi benim için. Fenerbahçeliyim.

Vizyoner yerel yöneticilere ihtiyacımız var


t Sizin karşılaştığınız en büyük sorun ne?

Bizim karşılaştığımız en büyük zorluk ilk ve öncü olmak. Her kurum aynı vizyonda değil. Yerel yönetimlerin vizyonu önemli. Bazı yerel yönetimler bize sırtını dönüyor. Bizim hangi şehirde olduğumuz o şehrin yöneticilerinin vizyonuyla ilgili. Süreyya Ciliv de konuşmalarında Tatlıses’in sözüne atıfta bulunuyor. “Urfa’da Oxford vardı da gitmedik mi?” Artık “Ben erişemedim” argümanınız yok. Harvard hocalarının derslerini izleyebiliyorsunuz. Sizin içinizde gelişme isteği varsa kimse sizi tutamaz. Internet ağı bu yüzden çok önemli.

- Bunu anlayan yerel yöneticilere ihtiyacımız var diyorsunuz...

Biz Gaziantep’e gittik. Asım Güzelbey, belediye başkanı vizyoner biri. “Biz tüm evlere ulaşsın isteriz. Çok girişimcimiz var çok gencimiz var” dedi. Görüyorsunuz girişimcilikte ihracatta liderler. Hiçbir şey tesadüfen olmuyor. Artık hayatımızda çok önemli internet. Bilgi almak için de eğlenmek için de kullanılıyor. Kimse bir saat internet kesintisine dayanamıyor. İzmir’de çok güçlüyüz. İzmir, İstanbul, Ankara’da hızla büyüyoruz.

DİĞER YENİ YAZILAR