Geri Dön

Seri katil gibi eşlerini öldüren Necati Akpınar'ın kızı ilk kez konuştu! Hayatı tam bir dram

Manisa’nınn Saruhanlı ilçesinde, Necati Akpınar, 1 ay önce dini nikahla birlikte yaşamaya başladığı Mutlu Menekşe'yi başına sert bir cisimle vurarak öldürdüğü suçlamasıyla gözaltına alınıp, tutuklandı. Olay sonrası Akpınar’ın adeta bir seri katil olduğu ortaya çıkarken, kızı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Seri katil gibi eşlerini öldüren Necati Akpınar'ın kızı ilk kez konuştu! Hayatı tam bir dram

Olay, 30 Aralık saat 15.00 sıralarında Saruhanlı İstasyon Mahallesi'nde meydana geldi. Bağ direği imalatı yapan Necati Akpınar, işletmesinin hemen bitişiğindeki evinde 1 ay önce dini nikahla yaşamaya başladığı Mutlu Menekşe ile bilinmeyen bir nedenle tartıştı. Çıkan kavgada Akpınar, iddiaya göre, sert bir cisimle başından yaraladığı Menekşe'yi öldürdü. Havanın kararmasını bekleyen Akpınar, evine 30 metre mesafedeki metruk binanın girişinde çukur kazdı. Cesedi seyyar bağ direği aracıyla metruk eve taşıyan Akpınar, gömdüğü kadının üzerini toprakla örttü. Olayın yaşandığı sıralarda sesleri duyan çevredekilerin ihbarı üzerine, bölgeye gelen polis ekipleri, 21.00 sıralarında metruk evde geniş çaplı araştırma başlattı. Yapılan araştırmada polis, çukurda kadın cesedine ulaştı.

Başında darp izi bulunan ve öldürüldüğü anlaşılan kadının cesedi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, dini nikahla birlikte yaşadığı Necati Akpınar gözaltına alındı. İfade işlemleri sonrası adliyeye sevk edilen Akpınar tutuklandı.

GERİYE İPTE ASILI ÇAMAŞIRLARI KALDI

Mutlu Menekşe'nin cesedinin İzmir Adli Tıp Kurumu'ndaki incelemenin ardından memleketi Afyonkarahisar'da toprağa verileceği öğrenildi. Mutlu Menekşe'den geriye ölmeden önce kurumak için ipe astığı giysileri kalırken, olay yerinde ise cesedin kokusunu engellemek için çok koyulmuş çok sayıda kireç torbası bulundu. Ayrıca Akpınar'ın otomobili önünde görüntülü olarak evlenme ilanı verdiği, kendisine zengin görünümü vererek kandırdığı kadınlara tehdit ettiği yönünde hakkında çok sayıda şikayet bulunduğu öğrenildi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen Necati Akpınar, ifadesinde, akşam evine gittiğinde Mutlu Menekşe'yi ölü bulduğunu, daha önce cinayet işlediği için kimsenin kendisine inanmayacağını düşündüğü için durumu polise bildirmediğini ve bu nedenle cesedi gömdüğünü söyledi öğrenildi.

ŞARTLI TAHLİYE EDİLMİŞ

Necati Akpınar'ın 1984 yılında ilk eşi Emine Akpınar'ı bıçaklayarak, 2003 yılında ise ikinci eşi Fatma Akpınar'ı ütüyle yakarak öldürdüğü ortaya çıktı. Akpınar'ın 2 yıl önce Kovid-19 tedbirleri kapsamında şartlı tahliye edildiği, yaklaşık 1 ay önce de Mutlu Menekşe ile dini nikahlı yaşadığı öğrenildi.

Seri katil gibi eşlerini öldüren Necati Akpınarın kızı ilk kez konuştu Hayatı tam bir dram

OĞLU OLDUĞUNDAN HABERSİZDİ

Edinilen bilgiye göre Akpınar, ilk eşi Emine Akpınar’ı öldürdükten sonra cezaevine girdi ve cezaevinden çıktıktan sonra ikinci evliliğini Fatma Akpınar ile yaptı. Fatma Akpınar, Necati Akpınar’ın ilk eşini öldürdüğünden ve ilk eşinden bir oğlu olduğundan habersizdi. Genç kadın bu durumu evlendikten bir süre sonra öğrendi.

EVİ TERK EDİP AİLESİNE SIĞINDI

Necati Akpınar’dan beş çocuğu olan Fatma Akpınar, evliliği boyunca eşinden şiddet gördü. En son gördüğü şiddet nedeniyle de vücudunun birçok yerinde kırıklar oluştu ve genç kadın evi terk edip ailesinin evine gitti.

ÇOCUK DEVLET KORUMASINDA

Gördüğü şiddet sonucu kırılan kolundan ameliyat olmak üzere hastaneye gittiği sırada yolda Necati Akpınar’ın bıçaklı saldırasına uğrayan Fatma Akpınar hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra Akpınar çiftinin beş çocuğu da devlet korumasına alındı.

Seri katil gibi eşlerini öldüren Necati Akpınarın kızı ilk kez konuştu Hayatı tam bir dram

"CEZA NEDEN BU KADAR AZ"

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre; Necati Akpınar’ın iki yıl önce Kovid-19 tedbirleri kapsamında şartlı tahliye edilmesine tepki gösteren ikinci eşi Fatma Akpınar’dan olan kızı S.Ç. konuştu:

“Annem öldürüldüğünde ben 9-10 yaşlarındaydım, benden büyük bir ablam vardı ve diğer kardeşlerim benden küçüktü. Annemin ölümünden sonra hepimiz yuvaya verildik. Bu adamın da 2024 yılında tahliye olmasını bekliyorduk ancak Kovid-19 bahane edilerek iki yıl önce serbest bıraktılar. Aklım almıyor, geçmişinde iki kadın cinayeti olan bir insan nasıl olur da serbest bırakılır? Eğer serbest bırakılmasaydı bugün Mutlu Menekşe yaşayacaktı.

Peki bu cinayetin tek sorumlusu Necati Akpınar mı, soruyorum? Biz her gün bir kadın öldürüldüğünü görüyoruz, duyuyoruz ve kadınları öldürenler nasıl bu kadar az ceza alabiliyor? Az ceza almalarını da geçtim, Kovid-19 var diye nasıl bırakılır? Bu adamın hapisten çıktıktan sonra da birçok kadına şiddet uyguladığını ve birçok kişinin de şikâyetçi olduğunu duyduk, buna rağmen neden dışarıdaydı? Cinayetten yargılanan ve serbest bırakılan bir adamın, bir kişi bile şikâyet ediyorsa, geri cezaevine gönderilmesi gerekiyor. Onca şikâyete rağmen neden serbestti? Annesi katledilmiş bir kadın olarak yalvarıyorum, bu katilleri affetmeyin, en ağır cezaları alsınlar.

Bu erkeklerin hepsi namus bahanesinin arkasına sığınıp, kravatını takıp ‘Namusum için işledim’ bahanesiyle indirim alıyorlar. Benim annem öldürüldüğünde bu namus bahanesinin arkasına sığındı. Her gün bir kadının öldürüldüğü Türkiye’de kadın cinayetlerinde bahane olmaz, gerekçe olmaz.”

CİNAYETİ İTİRAF ETTİĞİ KIZI İHBARDA BULUNDU

Cinayeti itiraf edip yardım istediği kızı Alev S.'nin ihbarıyla gelen polis ekipleri, saat 21.00 sıralarında metruk evde araştırma yaptı. Araştırmada polis, çukurda Mutlu Menekşe'nin cesedine ulaştı. Mutlu Menekşenin başına sert bir cisimle vurulduğu ve boynunda kırık olduğu tespit edildi. Olay yerinde cesedin kokmasını engellemek için konulmuş çok sayıda kireç torbası bulundu.

Polis tarafından gözaltına alınan Necati Akpınar ise tutuklandı. Necati Akpınar'ın otomobili önünde görüntülü olarak evlenme ilanı verdiği, kendisine zengin görünümü vererek, kandırdığı kadınlara tehdit ettiği yönünde hakkında çok sayıda şikayet bulunduğu öğrenildi.

Mutlu Menekşe, İzmir Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından memleketi Afyonkarahisar'da toprağa verildi. Mutlu Menekşe'den geriye ölmeden önce kuruması için ipe astığı giysileri kaldı.

SORGUSUNDA SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen Necati Akpınar, akşam evine gittiğinde Mutlu Menekşe'yi ölü bulduğunu, daha önce cinayet işlediği için kimsenin kendisine inanmayacağını düşündüğü için durumu polise bildirmediğini ve bu nedenle cesedi gömdüğünü söylediği öğrenildi. Polisin, sorması üzerine ise Akpınar, Menekşe'nin boynunu kendisinin kırmadığını, gömmek için çukura attığı sırada kırılmış olabileceğini söylediği ifade edildi.

3 AY ÖNCE SOSYAL MEDYADAN TANIŞMIŞLAR

Cinayetle ilgili soruşturma sürerken, ortaya yeni detaylar çıktı. Akpınar'ın, Mutlu Menekşe ile 3 ay önce sosyal medyadan tanıştıkları ve son 1 aydır birlikte yaşadıkları öğrenildi. Menekşe'nin yakınlarına masa başında iş bulduğunu, bu nedenle Manisa'ya gideceğini söylediği, en son ise 30 Kasım 2022 tarihinde WhatsApp'ta online olduğu, sonrasında bir daha yakınlarının kendisinden haber alamadığı ortaya çıktı. Sosyal medyada hesaplarının kapatıldığı tespit edilen Menekşe'nin telefonunun Akpınar tarafından elinden alındığı üzerinde durulduğu belirtildi.

MENEKŞE'NİN KIZINDAN 'İŞKENCE' İDDİASI

Mutlu Menekşe'nin Afyonkarahisar'da oturan iki kızından küçüğü Gaye Yıldız, annesinin işkence yapılarak öldürüldüğünü ileri sürdü. Annesinin cenazesi yıkanırken yanında olduğunu belirten Yıldız, "Vücudunda yanık ve kesik izleri vardı. Özellikle ayaklarının altında ve kalça kısmında derin kesik yarası görülüyordu. Sırt ve bel kısmında derisi yüzülecek şekilde yanık izleri mevcuttu. Ağzı ve yanaklarında, muhtemelen işkence yapılırken ses çıkarmaması için ağzının bağlanması nedeniyle oluştuğunu düşündüğümüz izler vardı. Alt dişlerinin kırık olması nedeniyle ağzına sert bir cisimle vurulduğu tahmin ediyoruz" dedi.

3 KADINA MEZAR OLAN EV İÇİN YIKIM KARARI

Öte yandan Necati Akpınar'ın 2'si resmi nikahlı eşi 3 kadını öldürdüğü binanın kaçak olduğu ortaya çıktı. Bina ile ilgili Saruhanlı Belediyesi, yıkım kararı aldı. Soruşturmanın tamamlanması ardından binanın yıkılacağını kaydeden Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, "Saruhanlı ilçemiz kimsenin onaylamadığı ve Türkiye'nin gündeminde olan bir kadın cinayetine daha tanıklık etti. Necati Akpınar'a ait binanın kaçak olduğunu herkes biliyor. Bu bina bağ direği yapan babasının ofis olarak kullandığı bir yerdi. 35 yıl önce yapılan bina, üzerine yapılan düzenleme ile tek odalı bir eve çevrildi. Bir kadın cinayetinin daha olmaması adına yıkacağız. Bu evde zaten daha önce 2 cinayet işlediği için uzun yılar cezaevinde kaldı. Orası kapalıydı. Belediye olarak binanın yıkımı için karar alındı. Polisin olayla ilgili soruşturmasını tamamlaması ardından binayı yıkacağız" dedi.

Necati Akpınar'ın 1984 yılında ilk eşi Emine Akpınar'ı bıçaklayarak, 2003 yılında ise ikinci eşi Fatma Akpınar'ı ütüyle öldürdüğü belirtildi. Akpınar'ın 2 yıl önce Covid-19 tedbirleri kapsamında şartlı tahliye edildiği ifade edildi.

'TAHLİYE EDİLMESEYDİ 3,5 YIL DAHA CEZAEVİNDE KALACAKTI'

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Menekşe'nin öldürülmesiyle ilgili açılacak davaya müdahil olacaklarını duyurdu. Manisa Barosu Başkanı Avukat Ümit Rona, mevcut infaz yasasının yeterli olmadığını ve özellikle kadınlara karşı işlenen cinayette değişmesi gerektiğini belirterek, "Necati Akpınar için mevcut İnfaz Yasası kapsamında bir değerlendirme yapıldığı görülmektedir. 1984 yılındaki cinayetiyle ilgili almış olduğu cezanın tahliyesi ve sonrasında 1999 yılında çıkan afla birlikte cezası silindi. 2003 yılında işlediği cinayette ise o dönemki 657 sayılı İnfaz Yasası'nda 1 bölü 2 yatar ve ayda 6 gün hesabıyla 17 yıllık bir hapis cezası aldı. Son olarak ise Covid-19 izniyle tahliye olduğu görülmektedir. Tahliye olduğu döneme bakıldığında eski iyi hal indirimine göre tahliye edilmiş. Bu dönem itibarıyla, yeni iyi hal döneminde gerçekleşen bir tahliye hususu değil. Bizim burada tartışmamız gereken İnfaz Yasası'nın ne için böyle olduğudur. İnfaz Yasası'nda özellikle kadın cinayetlerinde daha ayrıcalıklı bir düzenleme yapılması zorunludur. 3,5 yıl daha cezaevine olması gerekirken iyi hal indiriminden yararlanıp, Covid-19 nedeniyle tahliye edildi" dedi.