Gazete Vatan Logo

Plaja ücret ödemeyeni sokmuyorlar! Fahiş fiyat

Sahillerde kurulan işletmeler, yasal olmamasına rağmen plajı kullanmak isteyenlerden giriş ücreti talep ediyor. Gözde plajlarda bu ücretler ciddi rakamlara ulaşabiliyor.

Plaja ücret ödemeyeni sokmuyorlar! Fahiş fiyat

Yazla birlikte sahillerde yoğunluk artmaya başladı. İstanbul’da hem denize girmek, hem kumsalda vakit geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında Kilyos sahilleri geliyor. Uzun yıllardır özel işletmelere kiraya verilen plajlara girişler ise hafta sonları 60 liradan başlayıp 150 liraya kadar çıkıyor.

Fahiş fiyatlar nedeniyle birçok vatandaş Kilyos plajlarından mahrum kalırken, Kilyos’a gelenler ücretsiz olarak sadece Kısırkaya Halk Plajı’ndan faydalanabiliyor. Biz de geçen pazar ücretli işletmelerden bazılarına gittik kapıdaki görevliler ücret ödememiz durumunda içeriye girebileceğimizi söyledi. Eski Turban olarak bilinen Kilyos Halk Plajı’ndaki görevliye de halk plajı olduğunu neden ücret ödememiz gerektiğini sorduğumuzda da, “Burayı belediyeden kiraladık, biz de belediye ücret ödüyoruz. Ücret ödememeniz durumunda içeriye giremezsiniz” yanıtını verdi.

Ücret talebinin yasal olup olmadığını sorduğumuzda da özel işletme olduklarını belirtip, bizi metrelerce uzaktaki Kısırkaya Halk Plajı’ndan yönlendirdiler.

Haberin Devamı


Şezlong ve duş paralı

Yasal olmamasına rağmen plajı kullanmak isteyenlerden ücret talep edilmesini Sarıyer Belediyesi’ne ve hukukçulara sorduk. Sarıyer Belediyesi yetkilileri, kira sözleşmesinde sadece şezlong, duşa kabin gibi hizmetlerin ücretli olabileceği, sahil bandının vatandaşın yürüyüşüne kapatılamayacağı bilgisini verdi.

Yetkililer, “İlçe belediyelerin plajları işletme yetkisi olmadığından özel işletmelere kiraya veriyoruz. Eski Turban olarak bilinen alanı bölgede şahsi tapusu olan bir işletmeye kiraladık. Ancak kumsalın bir kısmı şahıs mülkü veya kiralanmış olsa da insanların geçişi kısıtlanamaz. Söz konusu Kilyos Halk Plajı’ndan Köyiçine doğru uzanan parselin 47 dönümü şahıs mülkü, 90 dönümü ise belediyenin. Ortak kullanım ve işletme söz konusu. Gelen şikayetleri dikkate alarak gereken ikazları yapacağız” dedi.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Anayasaya göre kıyılar kamunun malıdır. Milli Güvenlik, özel kanunlar ve yalı gibi tarihi eserler dışında vatandaşın kıyı kullanımına sınırlama getirilemez. Buralarda duvar, çit, tel örgü, hendek ve benzeri engeller oluşturulamaz. Tatil köyü, otel, beach club ve belediye işletmesi adı altında plajlar ücretsiz girişe kapatılamaz” dedi. Deniz kullanımı engellenen vatandaşların nerelere başvurabilecekleri konusunda Ağaoğlu şunları söyledi: “İlgili belediyeye yazılı başvuru yapılarak bu kararın kaldırılması istenebilir. Sonuç alınamadıysa önce Kamu Denetçiliği ve sonra da İdari yargıya uygulamanın iptali için başvuru yapılabilir. Plajda usulsüz ücret alınması durumunda vatandaşlar Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunarak bu bedellerin iadesini talep edebilir. Ancak şuna dikkat etmeleri gerekiyor. Ücret öderken şemsiye, duşakabin, şezlong gibi işletmeye ait olan hizmetleri almadıklarını belirtmeleri gerekiyor” dedi.

Haberin Devamı

Kolluk kuvvetleri

TÜSODER Yönetim Kurulu üyesi avukat Yağız Gündoğdu, sadece denizden yararlanmak isteyen kişilerden plajlara girişte ücret alınmasının yasal olmadığını belirterek, “Mevzuatımızda, kıyılar devletin hüküm ve tasarrufuna bırakılmış, kamu yararı çerçevesinde herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olan ve yapı veya engel inşa edilemeyen alanlardır. Buna rağmen hukuka aykırı olarak yapı veya engellerin inşa edildiği ve son olarak kıyılardan yararlanmak için ücret talep edildiği alanlar haline gelmiştir. Bu hukuksuzluklarla mücadele her kişinin ödevidir” diye konuştu.

Haberin Devamı

İşletmelerin plajları tel örgü, duvar ya da başka yöntemlerle kapatamayacağını söyleyen Gündoğdu, “Kıyı diye adlandırdığımız deniz çizgisiyle sınır olan doğal kumsal veya taşlık alanın doğal bitiş noktasına kadar herhangi bir yapı veya işlem yapılamaz. Sadece denize girmek isteyen vatandaşın hakkı engellenirse ilk önce ilgili belediyeye başvurması gerekiyor. Belediyeden sonuç alınmazsa İçişleri Bakanlığı, Kültür Ve Turizm Bakanlığı, valilik ve kaymakamlıklara başvurabilir. Kişilerin kıyılardan yararlanmasını engelleyebilecek her türlü müdahaleye karşı kolluk kuvvetlerine başvurabilmeleri de mümkündür” dedi.

Haberin Devamı

Kilyos’taki plaj giriş ücretleri

Tırmata Beach giriş ücreti hafta içi 70 TL, hafta sonu 95 TL
Milyon Beach (eski babylon kilyos)hafta içi 45 TL, hafta sonu 65 TL
Uzunya Beach hafta içi 60 TL,
hafta sonu 100 TL.
Solar Beach hafta içi 40 TL,
hafta sonu 80 TL
Baykuş Plajı hafta içi 40 TL,
hafta sonu 60 TL
Burç Beach hafta içi 80 TL,
hafta sonu 145 TL (Milliyet)