Geri Dön

Mahkeme ‘dur’ dedi

Sanayi ve konutların iç içe girdiği Dilovası’ndaki tek yeşil alana kimyasal depo kurulması için ağaç kesimi mahkemece durduruldu.

Mahkeme ‘dur’ dedi

Sanayi kuruluşlarından kaynaklanan hava ve çevre kirliliğinin yanı sıra kanser vakalarıyla da adı sıkça gündeme gelen Dilovası’nda, bazı firmalar ilçedeki tek yeşil alan olan, ayrıca belediyenin yaptırttığı bir tesis, çocuk bahçesi ve mesire alanı bulunan Adatepe’nin tapulu arazileri olduğunu savunarak ağaçları kesmeye başladı. Daha sonra burada kimyasal tank depoları yapmaya başlayan firmalarla ilgili olarak ilçe sakinleri dava açtı. Çalışmalar durdurulmayınca Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği organizasyonuyla önce Adatepe’yi korumak adına buradaki mesire alanına çadır kurup nöbet tutmaya başladı.Ve müjdeli haber

Dernek Başkanı Ahmet Cebeci’nin 2009 yılında, çalışmanın yürütmesinin durdurulması, iptali ve ormanın eski haline getirilmesi istemiyle açtığı dava o dönemden bu yana sürüyordu. Davada Cebeci’nin geçtiğimiz hafta yaptığı yürütmenin durdurulmasıyla ilgili ek talep, mahkeme tarafından dikkate alınarak yürütmeyi durdurma kararı verildi. 9 Ekim Cuma günü verilen bu kararın ardından burada firmaların çalışmaları durduruldu. Adatepe’de tank çalışması sona erene kadar eylem yapacaklarını belirten Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci “Dilovası’nın tek yeşil alanı Adatepe 402 dönüm yüzölçümüne ait bir arazi. Bunun 342 dönümü tescilli orman alanı. Bunun da bir bölümü park ve mesire alanı. Burada 5 bin yıllık höyük olduğu belirtiliyor. Dilovası’nın tek yeşil alanına tank yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.