Geri Dön

‘İyi yaşasınlar istedik ölüme götürmüşüz!’

Antalya açıklarında, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçmek isterken teknelerinin batması sonucu can veren 5 çocuk, dün toprağa verildi. Faciadan sağ kurtulan anne Zeynep ile baba İdris Reşid, “Keşke biz ölseydik” diye ağladı

‘İyi yaşasınlar istedik ölüme götürmüşüz!’

Demre’ye bağlı Kekova Geyikova Adası’nın 2.5 deniz mili güney batısında, geçen pazar günü saat 02.22’de, bindikleri teknenin batması sonucu hayatını kaybeden Suriyeli 5 küçük kardeş, dün İstanbul Esenyurt’taki Bilal-i Habeşi Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından sonsuzluğa uğurlandı. Deniz kazasında çocuklarını kaybedip hayatta kalan baba İdris ve Zeynep Reşid’in feryatları yürekleri dağladı.

En ufağı 3 yaşında

Derin (13), Dilo (10), 8 yaşındaki ikizler Şiyar ve Dijvar (8) ile 3 yaşındaki Emine Reşid’in cenazeleri, Antalya’da Adli Tıp Kurumu morgundan alınarak havayoluyla İstanbul’a getirildi. Beş kardeşin cenaze namazı, hiç bekletilmeden öğlen namazından önce Esenyurt’taki Bilal-i Habeşi Camii’nde kılındı. Kardeşlerin cenazeleri daha sonra defnedilmek üzere Kilyos Mezarlığı’na götürüldü.

DEAŞ’tan kaçtılar

Cenaze namazı sırasında baba İdris Reşid ayakta durmakta zorlanırken anne Zeynep Reşit’in feryadı yürekleri dağladı. Tabutların başında uzun süre gözyaşı döken baba İdris Reşid, VATAN’a yaptığı açıklamada, “Suriye’de savaş başladığında DEAŞ yaşadığımız Afrin’i ele geçirince ülkemizden ayrılmak zorunda kaldık. Türkiye’ye gelerek Hatay’ın Kırıkhan ilçesine yerleştik. Akrabalarımız da İstanbul Esenyurt’ta hayata tutunmaya çalıştı. Ben Hatay’da şoförlük ve işçi çavuşluğu yaparak, aileme bakmaya çalıştım. Günlük çalıştığım işlerde elime 30-40 TL geçtiği için geçinemiyorduk” dedi.

Bu acıya nasıl dayanılır?

“Çocuklarım yerine keşke biz ölseydik” diyen anne Zeynep Reşid, “Beş çocuğumuz daha iyi şartlarda yaşasın diye bu yola çıktık. Ama bu yol ailemizin sonu oldu. Onlara yeni bir hayat kurmak isterken meğer ölüme götürmüşüz. Bu acıya nasıl dayanacağız?” diye konuştu.

‘Baba bizi kurtar’ diye bağırıyorlardı
Baba İdris Reşid, yaklaşık 6 yılda biriktirdiği ve akrabalarından aldığı para ile insan kaçakçılarıyla anlaştı: Uzun süre düşünüp Avrupa’ya gitmeye karar verdim. Amacım çocuklarımın hayatını kurtarmaktı. Yunanistan’a gitmek için bir şebekeyle kişi başı 1500 euro’ya anlaştım. 5 çocuğum, işim ve kendim için toplamda 10 bin 500 Euro (55 bin TL) ödedim. Paranın bir kısmını yaklaşık 6 yılda biriktirdiklerimden, bir kısmını ise akrabalarımdan karşıladım.
Demre’den Yunanistan’a gitmek için bize tekne verdiler. Ama yanımızda tekneyi kullanan biri yoktu. Toplam 19 kişi vardı. Ancak yola çıktıktan 2 saat sonra tekne alabora oldu. Hepimiz suya gömüldük. Çocuklarımı kurtarmak için yüzmeye başladım. Çocuklarım çığlık çığlığa ‘Baba kurtar’ diye bağırıyordu ama kurtaramadım. Denize batıp çıkarken sadece eşimi gördüm. Karımla denizin üstünde bulduğumuz bir bidona sarıldık. Yaklaşık 5 saat dalgalarla mücadele ettik. Hava aydınlandığında Sahil Güvenlik gelerek eşimi ve beni kurtardı ama çocuklarımız artık yoktu.