Gazete Vatan Logo

İlk 3 boyutlu kulak ameliyatı

İlk 3 boyutlu kulak ameliyatı

Dünyada çok yeni bir teknoloji olan 3 boyutlu kulak ameliyatı Türkiye’de ilk kez yapıldı. Yüz felci olan ve baş ağrıları geçmeyen Cezayirli Khanafi Barkahoum’ın ülkesinde yapılan tetkiklerde kulağın derinlerinde yerleşik bir tümör tespit edildi. Çok hassas bir noktada bulunan tümörü ameliyat edemeyeceğini söyleyen Cezayirli doktorlar Barkahoum’a Türkiye’ye gitmesini önerdi.

‘Tümörü çıkardık’

Bunun üzerine araştırma yapan aile Anadolu Sağlık Merkezi’nden Prof. Dr. Sertaç Yetişer’e ulaştı. Yetişer ve ekibinin yaptığı ameliyatla Khanafi Barkhahaoum baş ağrılarından kurtularak sağlığına kavuştu. VATAN’a konuşan Prof. Dr. Sertaç Yetişer, “Şimdilik tek bir operasyon yaptık ve sonuçlarından memnun kaldık. Zor vakalarda kullanmaya devam edeceğiz. Hastada bir yüz felci atağından sonra düzelme olmaması ve gelişen baş ağrıları nedeniyle ülkesinde MR çekilmiş ve kulakta, derinde yerleşik tümör saptanmış. Bu teknoloji yardımıyla tümörü tamamen çıkardık” dedi. Beş çocuk annesi Khanafi Barkahoum ise “Cezayir’de ameliyatın yapılamayacağını öğrenince çok endişelendim. Doktorların tavsiyesiyle internette araştırıp Türkiye’ye gelmeye karar verdik. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum ve çok mutluyum” diye konuştu.

‘Görülmeyen dikişler’

Prof. Dr. Yetişer 3 boyutlu ameliyatı şöyle anlattı: “Üç boyutlu kamera bulunan cihaz sayesinde görüntüler özel bir ekrana yansıtılıyor. Cerrah özel bir gözlük takarak, gözleri ekranda, elleri ameliyat sahasında 3 boyutlu görüntülemenin sağladığı yüksek netlik ve detaylandırma sayesinde ameliyatı gerçekleştiriyor. Hastamızda temporal kemikte derinde ve kafa tabanına yakın bir alanda tümör vardı. Kulak cerrahisinde alan çok dar ve yapılar birbirine yakın ve narin. Sadece tümörü çıkarmakla kalmadık ve tümör yakınındaki hasarlı yüz sinirini başka bir bölgeden alınan sinir grefti ile onardık. Bunu yaparken normalde çıplak gözle bile zor seçilebilen dikişlerle sinir uçlarını birbirine diktik.”