Geri Dön

Evinizi satarken dolandırılmayın! 2 katı fiyatına satacağız yalanı

Fırsatçıların son kurbanı, evlerini fahiş fiyata satmak isteyen ev sahipleri oldu. İstanbul’da bir sosyal medya fenomenine ait olduğunu iddia edilen prodüksiyon şirketi, telefonla birçok vatandaşı aradı. “Evlerinizi iki katı değere Araplara satalım” vaadinde bulunan şahısların kullandığı yöntem ise akıllara durgunluk verdi.

Evinizi satarken dolandırılmayın! 2 katı fiyatına satacağız yalanı

İstanbul’da ünlü fenomen O.E’ye ait olduğu belirtilen prodüksiyon şirketinin, “Evinizi 2 kat fiyata Araplara satalım” diyerek ev sahiplerinden haksız kazanç sağladığı iddia edildi. O.E.’nin konut sahiplerini Arapların yoğun olarak kaldığı otellere götürerek “Hepsi bizim müşterimiz” diyerek ikna ettiği öne sürüldü.

"GAYRİMENKULLERİNİZİ İKİ KATI DEĞERE ARAPLARA SATALIM"

Yeni Şafak’ın haberinde yer alan iddiaya göre; bir prodüksiyon ve gayrimenkul şirketinden aradığını söyleyen kişiler vatandaşları, “Gayrimenkullerinizi iki katı değere Araplara satalım” diyerek görüşmeye çağırdı. Görüşmeler, Maltepe’de Arapların yoğun olarak kaldığı otelde gerçekleştirildi. İddialara göre, sözde şirketin yetkilileri mülk sahiplerini, “Otel bize ait. Bu evleri de otelde konaklayan Araplar istiyor” dedi. Mülk sahipleri geri kalan işlemler için de ofise davet edildi.

Evinizi satarken dolandırılmayın 2 katı fiyatına satacağız yalanı

İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI

Ve sonrasında vatandaştan para koparma aşamasına geçildi. Satış öncesi para isteyen şahıslar, “Bizim anlaşmalı olduğumuz bankalar var, biz kefil olacağız, siz ödemezseniz bile biz öderiz” diyerek müşterinin telefonu üzerinden kredi başvurusunda bulundu, çekilen parayı da kendi hesaplarına geçirdi. Bununla da yetinmeyen şahıslar, bu sefer gayrimenkullerin Arap ülkelerinde reklamının yapılacağını söyleyerek bir de reklam ücreti için hesaplarından para çekti. Ancak aradan geçen uzun zamana rağmen ortada müşteri olmadığını gören vatandaşlar kandırıldığını anladı. Şirketin sahibi sosyal medya fenomeni O.E. hakkında şikayetçi olup çok sayıda icra takibi başlatıldı.

'DUBAİ’DE REKLAM YAPACAĞIZ' YALANI

Avukat Muhammet Çelikçioğlu bir müvekkilinin yaşadıklarını anlattı. Müvekkilinin telefonunu kullanılarak 100 bin lira kredi çekildiğini söyleyen Çelikçioğlu, “Parayı, reklam ücreti olarak istiyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehri ve Katar’da bilboardlarda evlerinin reklamının yapılacağını vadediyorlar. Bir hafta sonra arayıp, evin satıldığını ve tapu masrafları için 60 bin lira daha gerektiğini söylüyorlar. Bu sefer farklı bir bankadan, yine müvekkilimin telefonunu kullanarak kredi çekiyorlar. Bu işlemler esnasında parayı direkt kendi kişisel hesaplarına yatırıyorlar” diye konuştu.