Geri Dön

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! Madenci ailelerine mali destek paketi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ölen madencilerin eş veya çocuklarına kıdemlerine bakılmaksızın aylık bağlanması konusunda yasal düzenleme yapılması için talimat verdi. Ailelere 1 milyon 500 bin TL’yi aşacak yardım yapılacağı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! Madenci ailelerine mali destek paketi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ana gündem maddesi Amasra’da 41 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan maden faciası oldu. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan maden faciasında yaşamını yitirenlerin yakınları için hazırlanacak mali destek paketinin bir an önce Meclis’e getirilmesi talimatını verdi.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre; işçilerin ailelerine 1 milyon 500 bin TL’yi aşan nakdi yardım yapılacağı, ayrıca eş veya çocuklarına kıdemlerine bakılmaksızın aylık bağlanması konusunda yasal düzenleme yapılacağı kaydedildi.

AK Parti MKYK toplantısı, dün parti genel merkezinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapıldı. Erdoğan’ın kısa bir açış konuşması yaptığı toplantının ana gündem maddesi Amasra’da meydana gelen ve 41 işçinin ölümüne neden olan maden faciası oldu.

Ekip kuruldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, parti yönetimine olaya ilişkin bilgilendirme yaptı. Toplantıda, devam eden Meclis çalışmaları görüşüldü.

Toplantıda, maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına yapılacak yardımlarla ilgili bir ekip oluşturulduğu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım başkanlığında kurulan çalışma ekibinde AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Vedat Demiröz ve Jülide Sarıeroğlu’nun da yer alacağı öğrenildi. Erdoğan’ın toplantıda, faciada yakınlarını kaybeden ailelere yapılacak yardımlarla ilgili yasal düzenlemenin bir an önce Meclis’e getirilmesi talimatını verdiği de belirtildi.

Torbaya eklenecek

Bu kapsamda işçilerin ailelerine 1 milyon 500 bin TL’yi aşan nakdi yardım yapılacağı, ayrıca eş veya çocuklarına kıdemlerine bakılmaksızın aylık bağlanması konusunda yasal düzenleme yapılacağı kaydedildi. Erdoğan’ın konuyla ilgili, “Aranızda bir an önce toplanın ve bu konuyu ivedilikle çözün” dediği ifade edildi. Mevzuat ekibinin yardımlarla ilgili çalışmayı tamamladıktan sonra, düzenlemenin Genel Kurul’da görüşülmesi beklenen ekonomik torba yasaya ekleneceği belirtiliyor.

Başörtüsü taslağı sunuldu

Başörtüsüne anayasal teminat sağlamak için hazırlanan Anayasa değişikliği taslağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, incelemelerinin ardından sunum yapması için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı davet edeceği öğrenildi. Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Bozdağ, Anayasa’nın 24. ve 41. maddeleriyle ilgili çalışmalar üzerinde durduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Moğolistan Ulusal Büyük Kuralı (Meclisi) Başkanı Zandanshatar Gombojav’ı kabul etti. Erdoğan dün ayrıca Dünya Süryani Katolik Patriği Mor İgnatius Yusuf III. Yunan ve beraberindeki heyeti de kabul etti.