Geri Dön
YaşamBiber gazı taşımak yasak mı, suç mu? Biber gazı yasal mı?

Biber gazı taşımak yasak mı, suç mu? Biber gazı yasal mı?

Biber gazı taşımak suç mu, biber gazı yasak mı? Kadıköy’deki bir kadına bıçaklı saldırı sonrası biber gazı ile ilgili aramalar arttı. Biber gazı kullanmanın yasak olup olmadığı, biber kızı taşımanın yasal olup olmadığı sorgulanıyor. Biber gazı taşımak yasak mı, sorusunun yanıtı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geldi.

Biber gazı taşımak yasak mı, suç mu? Biber gazı yasal mı?

Kadına şiddet ve taciz olaylarının arttığı, son olarak da Kadıköy Tavşanlı metrosunda bir kadına yönelik bıçaklı saldırı sonrası biber gazı aramaları arttı. Vatandaşlar, özellikle de kadınlar biber gazı taşımanın yasak olup olmadığını sorgulanıyor. Peki, biber gazı yasal mı? Biber gazı taşımak yasak mı serbest mi? Emniyet Genel Müdürlüğü merak edilen soruya yanıt arıyor.

BİBER GAZI TAŞIMAK YASAK MI, BİBER GAZI YASAL MI?

Osman İmece'nin haberine göre; biber gazını kendinizi korumak için kullandığınızda herhangi bir cezası yok. Fakat kasıtlı olarak birine zarar vermek istediğinizde, Yargıtay biber gazını silah olarak sayıyor. Bir kişinin sağlığını tehlikeye atmak sebebiyle kullanıldığında cezanın ağırlaştırılmasına sebep olmaktadır.

Asayiş Dairesi Başkanlığı, biber gazının bulundurulmasına yönelik bir kısıtlama olmadığını açıkladı. Başkanlıktan yapılan açıklamada, "Bununla birlikte, söz konusu spreyler için sadece Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet ve jandarma teşkilatı ile özel güvenlik kuruluşlarının ihtiyaçlarının karşılanması amacı dışında, bugüne kadar sivil kullanım maksadı ile hiçbir kişi veya kuruluşa ithal izni verilmemiştir. Bu nedenle piyasada bulunan ve bu kurumlar dışında sivil amaçlı satılan ve kullanılan biber gazları yurdumuza kaçak yollarla getirilen gazlardır." denildi.

'GÜMRÜK KAÇAĞI ÜRÜN'

Sivil amaçlı satılan ve kullanılan biber gazları için il emniyet müdürlükleri bünyesindeki kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlüklerinin kaçak biber gazı için 'Gümrük kaçağı ürün' olarak işlem yaptığı öğrenildi. Emniyet birimlerinin biber gazı kullanımını 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nun 16. maddesinde düzenlendiği belirtiliyor. Mevzuata göre göz yaşartıcı gaz ve silahlar, kanuna aykırı veya sonradan bu hale dönüşen gösteri, yürüyüş, miting gibi eylemlerde kullanılıyor.

Türkiye'de üretimi olmayan biber gazı genellikle Brezilya ve Güney Amerika ülkelerinden ithal ediliyor. Biber gazının kilo fiyatı ise 60 ile 110 dolar arasında değişiyor.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler