Gazete Vatan Logo

Erdoğan: Dün oradaki gelişmeler bir afet, felaketti

CUMHURBAŞKANI ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM'de  yapılan 23 Nisan törenleri sırasında yaşanan tartışmalara ilişkin, "Hastalıklı siyasetlerini ülkemizin bu milli bayramını zehirlemek için kullananları buradan şiddetle kınıyorum. Tabi dün baktın ki nasıl olsa Cumhurbaşkanı balkonda oturuyor. Onun burada konuşma yetkisi yok. Veya konuşma hakkı yok. Oradan bol bol sallıyorsun. Bir de edepsizce el kol hareketi yapıyorsun. Sen bu el kol hareketini yaptırmam ya. AK Parti Genel Başkanına belki yapabilirsin. Ama bu ülkenin Cumhurbaşkanına yapamazsın. Dün oradaki gelişmeler bir afet, felaketti"dedi. Erdoğan, Abdullah Gül'ün adaylığıyla ilgili "meydanda kim olacak göreceğiz" dedi.

Erdoğan: Dün oradaki gelişmeler bir afet, felaketti

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Adıyaman'daki 5.1'lik depreme ilişkin Erdoğan, "Çok şükür can kaybı yok. 13 yaralımız var ayakta tedavi edildiler. Maddi hasarlar da zaten giderilir. Recep bey ve Ahmet bey de Adıyaman'a hareket ediyor yerinden inceleme yapacaklar" dedi.

Erdoğan, "Seçim kanunlarındaki paket başta olmak üzere tatile girmeden çok önemli çalışmalar var. Bunları tamamladıktan sonra sahada gece gündüz inşallah çalışacağız" dedi.

"HASTALIKLI SİYASETLERİNİ ÜLKEMİZİN BU MİLLİ BAYRAMINI ZEHİRLEMEK İÇİN KULLANANLARI BURADAN ŞİDDETLE KINIYORUM"

TBMM'deki 23 Nisan törenleri sırasında yaşanan tartışmalara ilişkin Erdoğan, "Dün Meclis Genel Kurulu'nda şahit olduğumuz görüntüleri, yapılan tartışmaları asla tasvip etmediğimi bir kez daha ifade etmek isterim. Kendi hastalıklı siyasetlerini ülkemizin bu milli bayramını zehirlemek için kullananları buradan şiddetle kınıyorum. Miletlimizin 15 Temmuz destanını önemsizleştirmek kendisini o gece darbecilerin açtığı yoldan kaçışını gizlemek isteyen zatın hezeyanları artık şehitlerimize saygısızlık boyutuna ulaşmıştır" dedi.

Haberin Devamı

"BİR DE EDEPSİZCE EL KOL HAREKETİ YAPIYORSUN"

15 Temmuz darbe gecesinde yaşadıklarına değinen Erdoğan, "Dün yalan yanlış her türlü ifadeleri kullananlara ben buradan gerçeği tekrar hatırlatmak istiyorum. 15 Temmuz gecesi saat: 23:17 ana muhalefetin başındaki zat Atatürk Havalimanı'nda tankların başındakilerle görüşmeler yapılıyor. Yapıldıktan sonra tanklar yolu açıyor bay Kemal oradan Bakırköy'e kaçıyor. Bakırköy Belediye Başkanı'nın evinde misafir ediliyor. Kahvesini yudumlarken bir taraftan da gelişmeleri takip ediyor. Biz Marmaris'ten Atatürk Havalimanı'na geliyoruz. Benim gelişimin nasıl odluğunu enerji bakanımız Berat bey, eşim, kızım , torunlarım onlarla beraber indiğimi dün orada bir terbiyesiz var. Nasıl olduğunu nerden biliyorsun? Olayı yaşayan benim. Kalkıp buradan bizim İstanbul Emniyeti ile şununla bununla şöyle konuşmuşuz oraya inmişiz. İnsanda ahlak denilen bir şey olur. 23:17'de sen genel başkanınla oradasın. Biz Marmaris'te uçağımız ile geliyoruz. Piste indiğimizde helikopter ve F-16'lar hala uçuyor. İndikten sonra 10 binler orada. Sen CHP'lileri kandırabilirsin ama o 10 binleri kandıramazsın. Siz her zaman kuyruğu kıstırıp kaçtınız zaten. Kahramanca F-16'ların karşısında dikilenlerden olmadınız. Hatta Bağdat Caddesi'nde alkışlayanlardan oldunuz. O gece 16 saat süren bu operasyonu biz bizzat havalimanında yönettik. Bay Kemal sen nerelerdeydin o saatte? Operasyon bitene kadar dimdik durduk orada. Genel Kurmayı vekaleten orada Ümit paşaya verdik. Bay Kemal bunları biliyor musun? Bu şekilde süreci yönettik. Tabi dün baktın ki nasıl olsa Cumhurbaşkanı balkonda oturuyor. Onun burada konuşma yetkisi yok. Veya konuşma hakkı yok. Oradan bol bol sallıyorsun. Bir de edepsizce el kol hareketi yapıyorsun. Sen bu el kol hareketini yaptırmam ya. AK Parti Genel Başkanına belki yapabilirsin. Ama bu ülkenin Cumhurbaşkanına yapamazsın" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"DÜN ORADAKİ GELİŞMELER BİR AFET, FELAKETTİ"

Haberin Devamı

TBMM'deki 23 Nisan törenleri sırasında yaşanan tartışmalara ilişkin Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Onun için bir defa haddini bileceksin. Bunlarda böyle bir ahlak anlayışı yok. Dün oradaki gelişmeler bir afet, felaketti. Millî iradenin tecelli ettiği yerde milletimizin iradesi ile seçilmiş Cumhurbaşkanı'na tüm ülkenin ve dünyanın gözü önünde hakaret etmeyi siyaset sanan bu zihniyet kendi çirkefliği içinde boğulmaya mahkumdur."

"BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ TABİ YÜREĞİ YETİP DE MEYDANA ÇIKABİLİRSE İNŞALLAH 24 HAZİRAN'DA GÖRECEĞİZ"

15 CHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye geçmesine değinen Erdoğan, "Bay Kemal, 15 tane adamını gönderdin sözde İYİ Parti'ye. Peki bu 15 adamın sözde İYİ Parti'yi kabul etti mi? Etmedi. İYİ Parti'nin koltuklarında bu adamların yok hala CHP koltuklarında. Niye gitmediler demek ki gönderdiğin yeri beğenmediler. Demek ki anlaşamadın, ikna edemedin. Bundan sonra senaryo nasıl çalışacak bilemiyorum? Her şey olabilir onu da söyleyeyim. Sözde İYİ Parti dün orada 3-4 kişi vardı. Arka koltuklar boş. Onlar CHP gurubunun sıralarında. Böyle bir fırsat oldu. O fırsatı sözde İYİ Parti değerlendirmiş oldu. Çok garip bir senaryo piyasada. Hafta sonuna kadar bakalım bu senaryo nasıl oynanacak? Bizim böyle bir sıkıntımız yok yoldayız. Seçim çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmaların ilkini ayın 6'sında açıklayacağız inşallah o da bizim manifestomuz olacak" dedi. Bu zat geçtiğimiz günlerde mezhepçi saplantılarına yenik düşerek Osmanlı'ya iftara attı. Bu ne edep dışı bir yaklaşım? Osmanlı'yı kurucu unsuru olan Yörüklere, Türkmenlere zulüm etmek ile itham eden bu zatın gönül dünyasının milletimizden ne kadar uzak olduğunu bu vesile ile bir kez daha görmüş olduk bir defa haddini bileceksin. Bu zatın iflah olmayacağı iyice anlaşılmıştır. Bu zatın boyunun ölçüsünü tabi yüreği yetip de meydana çıkabilirse inşallah 24 Haziran'da göreceğiz" diye konuştu.

Haberin Devamı

AFRİN'DE ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI: 4272

"Bay Kemal, sen bir kere memurdun. Sen olağanüstü karararı nasıl alınır bilmezsin. Bu ülkenin olağanüstü hal ile yönetilen dönemler, bizim OHAL gibi değildi. Fabrikalar greve gider, çalışamaz hale gelirdi. Sanayicilere sesleniyorum, bir tane fabrikada grev söz konusu mu? Böyle bir şey de biz anında müdahalemizi yapıyoruz. Ve OHAL anında bir çözüm kaynağı oluyor. Huzurun olduğu bir ortam var, böyle bir ortamda bunlar OHAL'in olmamasını tavsiye ediyorlar. Tezgah bozulacak o yüzden, size biz bu tezgahı bozdurmayız. Afrin'e giirmeyin diye akıl veriyor. Niye terör örgütleri orada cirit atmaya devam etsin. Bunlara kalsa, Gabar'da Cudi'de, Tendürek'de ne işiniz var? Bay Kemal, biz Gabar'dan, Cudi'den, Tendürek'ten hatta Kandil'den çıkmayacağız. Bugün sordum, Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4272 terörist etkisiz hale getirildi."
"Kendisi gidişimizden rahatsız oldu, sonra kendisi de gitti ziyaret yaptı. Bu iyi bir gelişme. Biz Mehmedimiz ile beraberiz, bir ÖSO ile de beraberiz. Onlar Mehmetçik ile beraber, Suriye'nin kuzeyinde ölümü öldürdüler, üstüne üstüne gittiler. Bayrağımızı, kendi bayraklarıyla resmi yerlere diktiler. Bay Kemal ne dedi? Terörist dedi. Benim Mehmet'imle orada mücadele eden, 200 kadar şehit verenlere terörist diyecek kadar alçaktır bunlar."

BU MİLLET KARARINI HİÇE SAYAN OPERASYONUN DETAYLARINI İLERLEYEN GÜNLERDE GÖRECEĞİZ

"Bahçeli, erken seçim teklifi yaptı, 26 Ağustos'u teklif ettiler. Grup konuşmamızda ben 2 defa 2019 Kasım vurgusu yapmak da beyis görmedim. Grup konuşmasından sonra hemen şurada arkadaşlarla istişare yaptım. Geçen çarşamba günü Bahçeli ile daha önceden planlanan bir görüşmemiz vardı. Onu da çarşamba gerçekleştirerek, erken seçimi konuşma fırsatı bulduk. Arkadaşlarımızla istişaremiz çarşamba sabahına kadar devam etti. Anamuhalefet sürekli erken seçim çağrısı yaptı. Biz anamuhalefetin boş konuştuğunu bildiğimizden milletimiz ne diyor diye baktık. Biz daha açıklamadan CHP'nin hodri meydan dediğini gördük. Bizim önümüzde kullanabileceğimiz 1.5 yıl vardı. Uzun istişareler sonucunda bu 1.5 yıllık süreden feragat ederek, içine düştüğümüz erken seçim tartışmalarından Türkiye'yi kurtarmaya karar verdik. Seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılmasının doğru olacağını kesinleştirdik. Türkiye'yi 16 Nisan'ın ardından yürürlükte olan eski sistemden kurtarmaya karar verdik. Erken seçimin 24 Haziran'a alınmasının ardından Meclis'te gerekli kararı aldık. YSK'da gerekli takvimi oluşturuyor. Seçimlere 10 siyasi parti katılıyor. Garip br senaryoyla da karşılaştık. Anamuhalefet partisinden 15 vekili bir başka partiye geçti. Bunun bir parti talimatı ile yaptıkları ortada. Buradaki amaç söz konusu partiyi seçime sokmak değil, YSK kararı zaten yeterliliği gösteriyor. Bu millet kararını hiçe sayan operasyonun detaylarını ilerleyen günlerde göreceğiz."
"Çıkmış Siirt'ten benim aday olmamı anlatıyor? Bilmiyorsun ya. Bir öğren. Sizin karakteriniz de var, cibileyetinizde var. Öyle bir şey yok. Bununla uzaktan yakından alakası yok. Biz buralara gökten zembille inmedik, çalışarak geldik. AK Parti ile MHP ittifakı meşru zeminde yapılmıştır. Karşımızdakiler ise karanlıkta birbirlerine göz kırparak hareket ediyorlar. Karşımızda tek gayesi Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı olan bir ittifak kuruluyor. Milletimiz her defasında kendisine hizmet edenlere itibar etmiştir. Bizim bu konuyu garipsemek dışında bir söz söylememize gerek yoktur. En büyük hakem milletimiz bunu değerlendiriyor. Güneş Motel olayını nasıl cezalandırdıysa bu millet, bunlara da aynı cezayı verecektir. YSK'nın seçim takvimimizi de belirledik. Kampanya planlamamız dahil tüm hazırlıkları süratle tamamlıyoruz. Seçime kadar geçecek süreyi en verimli şekilde kullanmaya çalışacağız. Biz partiyiz, parti. Biz öyle masa başı kurulmuş bir parti değiliz. Bu partinin çalışması, her şeyi bir farkın ifadesidir. Yarın İzmir'de mitingimizi yaparak Bismillah diyeceğiz. Mayıs'ta Avrupa'da ilk kapalı spor kompleksi toplantımızı da yapacağız. Hangi ülke olacağını şimdiden açıklamıyorum."
"Afrin Harekatı ve Fırat Kalkanı tecrübemizle Tel Rıfat başta olmak üzere Münbiç'te diplomatik öncelikli olarak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.Önümüzdeki dönemde dünya 5'ten büyüktür tezimizi hayata geçirmek için çok daha kararlı adımlar atmakta kararlıyız."
"Kur üzerinde oynanan oyunların kayda değer olmadığını gördük. Milli ve yerli para ile kur üzerinde oynanan oyunu bozacağız. Altını belirleyici hale getirmenin adımlarını atacağız."
"Anamuhalefeti ve onların kağıttan kayığına binmeye çalışanları kendi hallerine bırakmak en doğrusudur. AK Parti olarak 2002'den beri bu grupla ülkemizi yönettik. Vesayetin zincirlerini sizlerle kırdık. Dünya 5'ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki baş kaldırımızı sizlerle yaptık. Türkiye'ye demokrasi ve özgürlükte çağ atlatan sessiz mitingleri sizlerle gerçekleştirdik. Bölücü örügütün çukurun eylemlerinden, 15 Temmuz'a ülkemizin başına örülen kara bulutları sizlerle dağıttık. Vandallar her yeri yakıp yıkarken sizlerin sağlam duruşu nice hesapları bozdu. Türkiye'yi içerde ve dışarda çukurlarla kuşatmak isteyenlere en güzel cevabı sizler verdiniz. Cumhuriyet tarihinin en büyük yönetim değişikliğini sizlerle gerçekleştirdik. Sizler duruşunuzla tarihe altın harflerle geçtiniz. Hayata geçirilen her projede beraber imzamız var. Türkiye'yi 3.5 kat sizlerle büyüttük."
5 MAYIS'TA KİMİN MEYDANDA OLACAĞINI GÖRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısı sonrasında Abdullah Gül’ün adaylık tartışmalarına ilişkin, “ Böyle bir problemimiz yok. 5 Mayıs’ta kimin meydanda olacağını göreceğiz.”