Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş hayat pahalılığı açıklaması: Telafi edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş hayat pahalılığı açıklaması: Telafi edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersaneler Komutanlığı’nda, işçilerle bir araya geldiği iftar programında konuştu. "Alım gücümüz bir parça düşmüş olabilir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu kayıpları telafi edeceğiz. Ellerini ovuşturarak Türkiye'nin yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsrana uğratmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdama yeni giren kesimleri desteklediklerinin altını çizerek, "asgari ücrette yüzde 50'nin üzerinde artış yaptık. Son 20 yılda asgari ücreti 23 kat artırdık." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş hayat pahalılığı açıklaması: Telafi edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye çalıştıkça, ürettikçe ve geleceğine sahip çıktıkça hiç kimse bu milletin sırtını yere getiremez. Elleriniz ovuşturarak Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenleri 20 yıldır olduğu gibi bundan sonra da hüsrana uğratmaya devam edeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1 Mayıs'ı kendi bayramım olarak da kabul ediyorum. Sizlerin nezdinde insanlığın Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum. Maalesef ülkemizde bazı kesimlerde bir şükürsüzlük, bir tatminsizlik, bir karamsarlık hali aldı başını gidiyor. Halbuki elimizdeki şükredeceğiz, sonra daha iyisi için çalışacağız. Bunun ne demek olduğunu en iyi siz Işçi kardeşlerim bilir. Dünyamız bir krizi içinde çırpınırken, biz enerjimizi yatırıma, istihdama, üretime, ihracata yönlendirdik. Hayat pahalılığı sebebiyle alım gücümüz bir parça düşmüş olabilir ama 30 milyon vatandaşımıza çalışacak iş, her ay evine girecek düzenli gelir sağladıktan sonra İnşallah bu kayıpların hepsini de kısa sürede telafi ederiz. Türkiye çalıştıkça, ürettikçe ve geleceğine sahip çıktıkça hiç kimse bu milletin sırtını yerine getiremez. Elleriniz ovuşturarak Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenleri 20 yıldır olduğu gibi bundan sonra da hüsrana uğratmaya devam edeceğiz. Bu yolda son nefesimize kadar mücadelede kararlıyız. Bugün insanlığın sahip olduğu her şeyin gerisinde pek çok kişinin alın teri, emeği ve fedakârlığı vardır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş hayat pahalılığı açıklaması: Telafi edeceğiz

"EMEKSİZ YEMEK OLMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eskiden 'emeksiz yemek olmaz' derler. Emek yoksa o koskoca binalar inşa edilemez. Emek yoksa fabrika çarkları dönmez. Emek yoksa toprak işlenmez. Emek yoksa yol su elektrik hiçbiri olmaz. Bu anlayışla hükümetlerimiz döneminde çalışanların emeklerini almalarını sağlayacak adımlar attı. Türk ekonomisi bir süredir ciddi sınamalarda geçiyor. Bir kısmı iç dinamiklerden bir kısmı küresel nedenlerden kaynaklanan bu sorunları aşarak yolumuza devam ediyoruz. Tüm çalışanlarının maaşlarının asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergilerini kaldırdık. Devlet olarak çalışanlarımıza destek olmak için kendi gelirlerimizden vazgeçtik. Son 20 yılda asgari ücreti 20 kat artırmış olmamız elbette önemlidir ama emekçilerimizin çok daha fazla hak ettiği de bir gerçektir. Hükümete geldiğimizden beri en çok desteklediğimiz hususlardan biri de sendikalardır. Önümüzdeki dönemde de çalışanlarımızı ve işçilerimizi her alanda desteklemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş hayat pahalılığı açıklaması: Telafi edeceğiz


"ASKERİMİZİN SINIRDA YAPTIĞINI SİZLER BURADA YAPIYORSUNUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Sizler savunma sanayi alanında ter döküp emek veriyorsunuz. Aslında milletimizin güvenliği, ülkemizin güvenliği için çalışıyorsunuz. Askerimizin sınırda yaptığını sizler burada yapıyorsunuz. Sizlerin ürettiği gemiler ve diğer savunma sanayi ürünleri ihracatımızın önemli kalemleri arasında yer alıyor. Türkiye'nin savunma sanayinin bugünlere gelmesinde katkısı olan, kamu kuruluşlarıyla, mühendisleriyle işçisiyle sizlere şükranlarımı sunuyorum. Yakın çevremizde yaşanan savaşlar ve çatışmalar, terörle elde ettiğimiz tecrübeler, savunma sanayinde elde ettiğimiz tecrübenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Artık şu an itibariyle yarı uçak gemimizi yaptık. Denize indirdik. İnşallah şimdi de tamını yapacağız. O güne kadar hiçbirimize durmak yok, duraksamak yok."

Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş hayat pahalılığı açıklaması: Telafi edeceğiz