Gazete Vatan Logo
Şampiy10Süper Lig’de 2023-2024 Hıncal Uluç sezonu mu olacak?

Süper Lig’de 2023-2024 Hıncal Uluç sezonu mu olacak?

Geçtiğimiz ay yoğun bakıma kaldırılan Futbol yorumcusu Hıncal Uluç’un vefatı başta futbol camiası olmak üzere sevenlerini üzdü. Spor basının önde gelen isimlerinden olan Hıncal Uluç’un ölümünün ardından Rasim Ozan Kütahyalı, “Önümüzdeki sezon, 2023-24 TFF Süper Lig sezonu “Hıncal Uluç Sezonu” olmalıdır” paylaşımı sosyal medyada gündem oldu. Peki, Süper Lig’de 2023-2024 Hıncal Uluç sezonu mu olacak? İşte detaylar…

Süper Lig’de 2023-2024 Hıncal Uluç sezonu mu olacak?

83 yaşındaki gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusu Hıncal Uluç vefat etti.

Ünlü spor yazarı, geçtiğimiz ay hastaneye kaldırılmıştı. Yoğun bakıma alınan Hıncal Uluç, 1 aydan fazla süredir hastanede gözetim altındaydı. ki böbreğini de kaybeden Hıncal Uluç, kan zehirlenmesi sebebiyle tedavi altına alınırken bir süre önce kalçasını kırmış ve by-pass ameliyatı olmuştu. Şimdiye kadar 10’a yakın ameliyat geçiren Hıncal Uluç, bir süredir İstanbul’da özel bir hastanede tedavi görüyordu. Hıncal Uluç’un vefatı spor basını ve spor camiasının yasa boğdu.

Spor basının güçlü isimlerinden Hıncal Uluç’un vefatının ardından camiadan Süper Lig’de 2023-2024 sezonunun Hıncal Uluç sezonu olması yönünde önderiler geldi. Sosyal medyanın gündemine oturan öneri ile ilgili paylaşımlar yapılıyor.

SÜPER LİG’DE 2023-2024 HINCAL ULUÇ SEZONU MU OLACAK?

Süper Lig’de 2023-2024 Hıncal Uluç sezonu olması yönünde ilk öneri yazar Rasim Ozan Kütahyalı’dan geldi. Kütahyalı, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Hıncal Uluç’un vefatıyla bir dönem kapandı… Uluç, spor basınının ve genel olarak Türk medya tarihinin sembol bir karakteridir. TV’de futbol yorumculuğu ile özdeş bir isimdir. Naçizane bir önerim var: Önümüzdeki sezon, 2023-24 TFF Süper Lig sezonu “Hıncal Uluç Sezonu” olmalıdır…”

Süper Lig’de 2023-2024 Hıncal Uluç sezonu mu olacak

HINCAL ULUÇ KİMDİR?

1 Kasım 1939 tarihinde Kilis'te dünyaya gelen Hıncal Uluç; Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusudur. Uluç, şu anda Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmayı sürdürmektedir. Ayrıca A Spor'da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu da yapmaktadır. Ünlü isim, baba tarafından Ubıh asıllı Anne tarafından ise dedesi Kilislidir. Ayrıca anneannesi Rumeli (Arnavut, Boşnak) göçmenidir.

Uluç'un subay olan babası Fuat Uluç'un, II. Dünya Savaşı sırasında Bulgar sınırında görevli olması sebebiyle, ünlü gazeteci üç yaşına dek anneanne ve teyzesi tarafından büyütülmüştür. Hıncal Uluç'un babası Çaldıran'a tayin olduğunda ise ailesi yeniden bir araya gelmiştir.

1952 yılında Antakya'da ortaokula başlayan isim geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesinde bitirmiştir. 1980 yılına dek Ankara'da kalan Uluç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış, bir sömestr sonunda yeniden Ankara'ya dönüş yapmıştır. Ankara’ya dönmesinin ardından diğer sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır.

Askerden döndüğü 1967 yılında, eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı gazetesinde çalışmaya başlayan isim, 1980 senesinde ise Gelişim Yayınları'nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul'a gelmiştir ve Zafer Mutlu'nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazılar yazmaya başlamıştır.