Gazete Vatan Logo
Şampiy10İstanbul Maratonu'nda parkur rekoru kırıldı

İstanbul Maratonu'nda parkur rekoru kırıldı

Dünyada 2 kıtada koşulan tek koşu olan 44. N Kolay İstanbul Maratonu 60 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Koşuyu kazanan Kenyalı atlet Robert Kimkemboi rekor kırdı. Kadınlarda ise Sechale Dalasa kariyer rekoru kırdı.

Dünyada 2 kıtada koşulan tek koşu olan 44. N Kolay İstanbul Maratonu 60 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Erkelerde Kenyalı atlet Robert Kimkemboi ve kadınlarda Etiyopyalı atlet Sechale Dalasa koşuyu kazandı.

60 BİN KİŞİ KATILDI

Paten yarışıyla başlayan koşuda, 2. start ise tekerlekli sandalye sporcuları için verildi. Elit kategorideki atletlerin startının verilmesinden sonra ise 8 kilometrelik halk koşusu başladı. 60 binin üzerinde katılımın gerçekleştiği N Kolay İstanbul Maratonu, her yıl olduğu gibi yine renkli görüntülere sahne oldu.

BÜYÜK ÖDÜLLER

Maratonda erkekler ve kadınlarda mutlu sona ulaşanlara 20’şer bin dolar para ödülü verildi. Ayrıca ikinci olanlar 10 bin, üçüncüler de 6 bin dolar kazandı. Türklerde ise maratonu zirvede bitirenler 30 bin lira, ikinciler 15 bin lira, üçüncüler de 5 bin lira ödülün sahibi olacak.

İstanbul Maratonunda parkur rekoru kırıldı

ÜST ÜSTE REKORLAR KIRILDI

2022 İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Robert Kimkemboi kazandı. Kenyalı atlet 2:09:37 ile parkur rekoru kırdı. Kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Sechale Dalasa, 2:25:52 ile kariyer rekoru kırarak kazandı

YOLLAR KAPATILDI

15 Temmuz Şehitler Köprüsü 03.00’te, parkur üzerindeki tüm yollar ise 06.00’dan itibaren araç trafiğine kapandı. Köprü ve parkur üzerindeki yollar 12.30’dan itibaren kademeli olarak trafiğe açıldı. Maraton ve 15 kilometrelik yarışlara katılacak sporcular, starta Eminönü ve Kabataş’tan hareket edecek şehir hatları vapurlarıyla taşındı. Bu sporcular için Marmaray Üsküdar istasyonu yönünde 07.00-08.00 saatlerinde start noktasına ring seferleri düzenlendi.

İstanbul Maratonunda parkur rekoru kırıldı

İstanbul Valiliği, yarış öncesi 44’üncü 'N Kolay İstanbul Maratonu' nedeniyle trafiğe kapatılacak yollarla ilgili yazılı basın açıklaması yapmıştı.

Açıklamada, "İlimizde 6 Kasım 2022 tarihinde düzenlenecek N Kolay 44. İstanbul Maratonu dolayısıyla geçici olarak trafiğe kapatılacak yollar ve alternatifleri aşağıya çıkarılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. A bölge sorumluluk alanı kapanacak yollar kapama saati: 06:00

-Ragıp Gümüşpala Caddesi, Galata Köprüsü (İki yönlü trafiğe kapatılacaktır.),
-Reşadiye Caddesi (Sirkeci Sahil yolu),
-Ankara Caddesi, Arabalı Vapur girişleri,
-Gülhane Parkı sahil alt ve üst girişler ile
-Gülhane parkı içi yolu,
-Alayköşkü Caddesi,
-Ayasofya Meydan,
-Alemdar Caddesi,
-At Meydanı Caddesi,
-Divanyolu Caddesi,
-Cankurtaran (Ahırkapı Caddesi ve Ahırkapı İskele Sokaktan Sahil istikametine dönüş yapılmayacak),
-Çatladıkapı (Aksakal Sokak ve Küçük Ayasofya Caddesinden Sahil istikametine dönüş yapılmayacak),
-Kumkapı (Kumluk Sokak, Segah sokak ve Işıl sokak dan Sahil yoluna çıkış yapılmayacak),
-Kumkapı ve Balıkçılar Çarşısı çıkışlar,
-Gazi Mustafa Kemal Mudurnu varyant dönüşlerden itibaren sahil istikametine kapatılacak.
-Namık Kemal Caddesi (Küçüklanga caddesinden itibaren kapatılacak)"

İstanbul Maratonunda parkur rekoru kırıldı