Gazete Vatan Logo
Süper Lig Türk futbolunda devrim gibi bir karar! TFF, Süper Lig kulüpleriyle anlaştı

Türk futbolunda devrim gibi bir karar! TFF, Süper Lig kulüpleriyle anlaştı

Son dönemde yaşanan hakem hatalarının ardından Türk futbolundaki en radikal kararlardan biri hayata geçiyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile kulüpler prensip anlaşmasına vardı. Süper Lig kulüplerinden onay geldi.

Türk futbolunda devrim gibi bir karar! TFF, Süper Lig kulüpleriyle anlaştı

Uzun süredir Türk futbolunun en büyük tartışma konusu hakemler olmaya devam ediyor. Sahada Süper Lig başkanı tarafından hakem yumruklamaya kadar varan süreçte çok büyük tartışmalar yaşandı. Fakat büyük Yıllardır Türk futbolunun en temel sorunlarından olan hakem atamalarında tartışmalara son verecek, devrim niteliğinde bir karar hayata geçmek üzere.

MHK SON 10 YILDA 10 KEZ BAŞKAN DEĞİŞTİRDİ

MHK, son 10 yılda 10 kez başkan değişikliği yaşadı. Bu süreçte altı farklı isim; Yusuf Namoğlu (2014-2016), Kuddusi Müftüoğlu (2015), Sabri Çelik (2019), Zekeriya Alp (2019), Serdar Tatlı (2020) ve Ferhat Gündoğdu (2021), Sabri Çelik (2023), Lale Orta (2023), Ahmet İbanoğlu (2023-...) MHK’da başkanlık görevi yaptı.

BAĞIMSIZ HAKEM KURULU'NA KULÜPLERDEN ONAY

Fanatik'te yer alan habere göre; Türkiye Futbol Federasyonu ile profesyonel liglerde mücadele eden kulüpler, bağımsız hakem kurulu oluşturma fikrinde birleşti. Alman modelinden esinlenilen proje, kulüplerin tamamından onay aldı.

KURUL TAMAMEN BAĞIMSIZ OLACAK

Haberin Devamı

Bağımsız hakem kurulunun, önümüzdeki sezondan itibaren hakem atamalarında söz sahibi olması planlanıyor. TFF ile kulüplerin üzerinde uzlaştığı proje şu şekilde hayata geçecek. TFF bir şirket kuracak, profesyonel kulüpler başka bir şirket kuracak. Bu iki şirket, 5 üyeli yeni bir şirket kuracak. Üyelerin 3’ü TFF, 2’si kulüpler tarafından belirlenecek. 5 üyeden oluşan bu şirket, bağımsız hakem kurulu atayacak.

KULÜPLER HAKEM ATAMASINDA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Profesyonel bir zeminde faaliyetlerine başlayacak hakem kurulu; klasman hakemlerinin belirlenmesi de dahil olmak üzere hakemlerle ilgili her türlü atama ve yaptırım yetkisine sahip olacak. Kurul bu yapısıyla kulüplerin hakem atamalarında mutlak bir söz sahibi olmasını sağlayacak.

ALMAN MODELİYLE AYNI

Bağımsız hakem kurulu, gerektiği takdirde yabancı orta hakem ve VAR hakemlerinin atanmasında TFF ve kulüplerden bağımsız karar alabilecek. Modelin bu haliyle Alman modeli ile aynı olduğu, İngiltere modeline ise benzerlikler gösterdiği yorumları yapılıyor.

Haberin Devamı

BUGÜN KULÜPLERE SUNUM YAPILACAK

Bugün TFF yöneticisi Mustafa Eröğüt önderliğindeki federasyon profesyonelleri, kulüp temsilcileri ile biraraya gelerek yeni sistemin sunumunu gerçekleştirecek. Ligler biter bitmez, bağımsız hakem kurulunun oluşturulması planlanıyor.

Türk futbolunda devrim gibi bir karar TFF, Süper Lig kulüpleriyle anlaştı