Gazete Vatan Logo
Süper LigTFF'nin yeni hakem projesi belli oldu! Yeni sezondan itibaren başlıyor

TFF'nin yeni hakem projesi belli oldu! Yeni sezondan itibaren başlıyor

Türk hakemliğinin yapısında yeni reformlara imza atacak olan TFF’nin yol haritası belli oldu. Uzun süredir üzerinde çalışılan proje yeni sezondan itibaren hayata geçirilecek. İşte detaylar...

TFF'nin yeni hakem projesi belli oldu! Yeni sezondan itibaren başlıyor

Mevcut yapının değiştirilmesi için Almanya modelinde olduğu gibi şirket kurulacak ya da TFF bünyesinde Kulüpler Birliği Vakfı’nın da dahil olacağı yeni bir model kurulacak. TFF bünyesinde olursa Profesyonel Hakem Kurulu Ve Ulusal Hakem Kurulu adlı iki kurul olacak.

PHK’da 3 üye TFF, 2 üye KBV’nin önerdiği adaylar arasından atanacak. Bu Kurul Süper Lig, 1. Lig Hakem, Yardımcı Hakem ve VAR kadrosundan sorumlu olacak. UHK ise 2. Lig, 3. Lig ve alt kategorilerdeki müsabakalardan sorumlu olacak. Tüm üyeleri TFF tarafından atanacak.

ALMANYA MODELİ UYGUN

Şirketleşme Modeli (Almanya Modeli) ise TFF ve KBV birer şirket kuracak. Bu iki şirket ise ortak bir şirket Kuracak. %51 hisse TFF, %49 hisse KBV’nin olacak. Ortak kurulacak şirketin 5 kişilik yönetim kurulu Olacak. 3 Üye TFF, 2 üye KBV’nin atayacağı kişilerden oluşacak. Bu yönetim kurulunun altında ise iki direktör çalışacak. Biri atamalar, eğitimler, performans değerlendirme, analiz gibi sportif unsurlardan sorumlu olacak. Diğer direktör ise finans, hukuk, iletişim ve pazarlama gibi idari işlerden sorumlu olacak. Bu Modelde yönetim kurulu üyeleri dahil tüm kadro profesyonellerden oluşacak.

Haberin Devamı

ONAY SÜRECİ OLACAK

Hayata geçirilmesi planlanan proje için elbette iki önemli şart bulunuyor. TFF Genel Kurul Kararı ile hayata geçirilmesi mümkün olan projenin ayrıca UEFA’dan da onaylanması gerekiyor.

TFFnin yeni hakem projesi belli oldu Yeni sezondan itibaren başlıyor