Geri Dön
Diğer SporlarMerakla bekleniyordu! Kırkpınar'da finalin adı belli oldu

Merakla bekleniyordu! Kırkpınar'da finalin adı belli oldu

Edirne'de 661'incisi düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehilvanlık müsabakalarında finalistler Cengizhan Şimşek ile Mustafa Taş oldu.

Merakla bekleniyordu! Kırkpınar'da finalin adı belli oldu

Kırkpınar'da başpehlivanlık yarı final müsabakalarında Mustafa Taş, Ertuğrul Dağdeviren'i, Cengizhan Şimşek ise daha önce iki kez başpehlivan olan İsmail Balaban'ı puanlama güreşinde yendi. Mustafa Taş ile Cengizhan Şimşek, Kırkpınar'ın final müsabakasında karşı karşıya gelecek.

Öte yandan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde bugün Er Meydanı'nda Kırkpınar Ağalığı için ihale düzenlendi. İhaleye bugüne kadar Kırkpınar'da 13 yıl ağalık yapan ve altın kemerin ebedi sahibi iş insanı Seyfettin Selim ile İlhan Tüdeş katıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar'ın temel direğinin ağalık olduğunu belirterek, "Bütün ağalıklar onur ve şeref demektir. Ağalar Türk'ün ata sporuna hizmet etmişlerdir. 2023 yılı Kırkpınar, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in 100'üncü yılında yapılacaktır. Bu nedenle Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ağalık çok kıymetli, çok özel ve çok onurludur. Ağalık ihalesini 2 milyon 23 bin liradan açıyorum" dedi.

Başkan Gürkan'ın ağalık ihalesini başlatmasının ardından Seyfettin Selim, 2 milyon 222 bin lira verdi. İhaleye katılan İlhan Tüdeş'in 2 milyon 272 bin liraya yükseltmesi üzerine bu kez Selim, 3 milyon 222 bin liraya çıktı. Tüdeş'in ihaleden çekilmesinin ardından da Seyfettin Selim, 4 milyon 22 bin lira vererek, ağalığın sembolik koçunu açık artırmada aldı. 

Kırkpınar'da 14'üncü kez ağalığı kazanan Selim, Kırkpınar'a ağalık yapacak kişinin, güreşi, Kırkpınar'ı sevdireceğini belirterek, "Ne mutlu Türk'üm diyene" dedi.