Gazete Vatan Logo
Diğer Sporlar Khabib Nurmagomedov kimdir? Khabib Nurmagomedov nereli, kaç yaşında? Khabib Nurmagomedov biyografisi!

Khabib Nurmagomedov kimdir? Khabib Nurmagomedov nereli, kaç yaşında? Khabib Nurmagomedov biyografisi!

Khabib Nurmagomedov’un halefi olarak gösterilen Islam Makhachev’ın UFC’nin kemeri almasıyla birlikte gündem oldu. Islam Makhachev ile birlikte çalışan eski hafif sıklet şampiyonu Khabib Nurmagomedov'un maçları, biyografisi ve galibiyetleri merak konusu oldu. Peki, Khabib Nurmagomedov kimdir? Khabib Nurmagomedov nereli, kaç yaşında? Khabib Nurmagomedov biyografisi!

Khabib Nurmagomedov kimdir? Khabib Nurmagomedov nereli, kaç yaşında? Khabib Nurmagomedov biyografisi!

UFC’de kemer sahibini buldu. Islam Makhachev’ın Charles Oliveira’nın 11 maçlık süresini bozmasıyla birlikte, rakibinin pes etmesi sonrası zaferini yakın arkadaşı ve mentoru Khabib Nuamagomedov ile paylaştı. Islam Makhachev, Khabib Nuamagomedov halefi olarak kabul ediliyor.

KHABİB NURMAGOMEDOV KİMDİR?

Özellikle rakibini yere yatırdıktan sonra nakavt etmesiyle tanınan Khabib Nurmagodemov, 20 Eylül 1988 Rusya doğumludur. Khabib Nurmagodemov, Avarca, Rusça, İngilizce, Türkçe ve Arapça dahil olmak üzere birçok dil konuşabilmektedir. Nurmagomedov, dövüşlerden sonra ve tanıtım etkinlikleri sırasında Dağıstan Avar kültürünün bir parçası olan papak şapkasını sık sık takmasıyla biliniyordu.

Nurmagomedov, Haziran 2013'te evlendi. Bir kız ve bir erkek evladı vardır. 2016 yılında Ziyavudin Magomedov ile kendi ekibi olan "Eagles MMA Team" i kurdu.

Aslen Dağıstanlı olan Khabib, ilk profesyonel MMA müsabakasına Eylül 2008'de çıktı ve bir ayda dört galibiyet alarak kariyerine hızlı bir giriş yaptı. 11 Ekim 2008 tarihinde Moskova'da ilki yapılan Atrium Kupası turnuvasında üç rakibini de yenip şampiyon oldu. Sonraki üç yılda çıktığı 12 müsabakayı da kazanarak yenilgisizliğini sürdürdü. Bu 12 müsabakanın sadece 1 tanesi jüri oylamasına gitti. Rusya ve Ukrayna'da çıktığı müsabakalarda oluşan 16 müsabakalık yenilgisiz kariyeri ona UFC'nin kapılarını sonuna kadar açtı. 2011'in sonlarında Nurmagomedov UFC ile altı müsabakalık anlaşmaya vardı.

Haberin Devamı

20 Ocak 2012 tarihinde UFC on FX 1 şovunda, UFC'deki ilk müsabakasına çıktı ve rakibi Kamal Shalorus'u üçüncü rauntta pes ettirdi.

Nurmagomedov bir sonraki galibiyetini 7 Temmuz 2012'deki UFC 148 şovunda Gleison Tibau karşısında jüri kararıyla aldı.

Nurmagomedov'un bir sonraki rakibi bu sefer Thiago Tavares oldu. 19 Ocak 2013'te UFC on FX 7 şovunda gerçekleşen müsabakada rakibini ilk rauntta nakavt etti.

Nurmagomedov 23 Mayıs 2013'te UFC 160 şovunda Abel Trujillo'yu jüri oylamasıyla yendi. Bu müsabakanın tartısında siklet limitini 1.13 kg ile aşan Nurmagomedov alacağı ücretin belli bir kısmına rakibi Trujillo'ya vermek zorunda kaldı. Nurmagomedov ayrıca bu maçta 27 yere çekme denemesinin 21'inde başarılı olarak UFC tarihinde bir maçta rakibini en çok yere çeken isim olma rekorunu kırdı.

Haberin Devamı

Beşinci UFC müsabakaında 21 Eylül 2013'te UFC 165 şovunda Pat Healy ile karşılaştı ve rakibini jüri kararıyla yendi.

Aralık 2013'te Nurmagomedov, Gilbert Melendez'e sosyal medyadan meydan okudu. İkili için 22 Şubat 2014'teki UFC 170 şovunda müsabaka ayarlandı fakat açıklanmayan bir sebepten dolayı müsabaka iptal edildi. Melendez'in yerini takım arkadaşı Nate Diaz'ın alması bekleniyordu fakat Nate Diaz müsabaka teklifini geri çevirdi. Nurmagomedov hayal kırıklığını The MMA Hour programında şu sözlerle ifade etti, "Eğer en iyilerle dövüşmeye isteklilerse, en iyilerle dövüşmeliler. Eğer isterlerse kafeste ikisiyle birden başa çıkabilirim."

 Nurmagomedov'un bir sonraki rakibi Rafael dos Anjos oldu. 19 Nisan 2014'teki UFC on FOX 11 şovunda rakibini dominant performans göstererek jüri kararıyla mağlup etti.

Haberin Devamı

Nurmagomedov, 27 Eylül 2014'te Donald Cerrone ile karşılaşmayı bekliyordu fakat geçirdiği diz sakatlığı nedeniyle müsabaka iptal oldu. Müsabaka bu sefer 23 Mayıs 2015'teki UFC 187 için ayarlandı fakat Nurmagomedov yine bir diz sakatlığı geçirdi ve müsabakadan çekildi. Yerini John Makdessi aldı.

11 Aralık 2015'teki The Ultimate Fighter 22 Finale şovunda rakibi bu sefer Tony Ferguson oldu. Ekim ayında geçirdiği bir diğer sakatlık yüzünden bu müsabakadan da çekilmek zorunda kaldı ve yerini Edson Barboza aldı.

Tony Ferguson müsabakası 16 Nisan 2016'daki UFC on Fox 19 şovunun ana olayı için yeniden ayarlandı. Nurmagomedov'un rakibi Ferguson 5 Nisan tarihinde akciğer rahatsızlığı nedeniyle maçtan çekilmek zorunda kaldı ve yerini Darrell Horcher aldı. Müsabakaya kısa bir süre kaldığı için, müsabaka 70.3 kilo yerine 72.6 kiloda yapıldı. Nurmagomedov müsabakayı ikinci rauntta teknik nakavt ile kazandı.

Eylül 2016'da Nurmagomedov, UFC hafif siklet şampiyonu Eddie Alvarez ile UFC 205 veya UFC 206 şovlarında karşılaşmak için iki ayrı sözleşmeye imza attı. UFC başkanı Dana White da müsabakanın UFC 205 veya UFC 206 şovunda yapılacağını onayladı. Ancak 26 Eylül tarihinde UFC, Eddie Alvarez'in ünvanını Nurmagomedov yerine tüy siklet şampiyonu Conor McGregor'a karşı koruyacağını resmen duyurdu. Nurmagomedov memnuniyetsizlğini sosyal medyadan dile getirdi ve Eddie Alvarez'i "zırva şampiyon" UFC'yi de "ucube gösterisi" olarak nitelendirdi.

Haberin Devamı

Nurmagomedov şampiyonluk müsabakası yerine UFC 205'te Michael Johnson ile karşılaşmak zorunda kaldı. Rakibini dominant performansla üçüncü rauntta pes ettirdi.

4 Mart 2017'deki UFC 209 şovu için Tony Ferguson ile üçüncü kez müsabakası ayarlandı ve bu sefer ortada UFC geçici hafif siklet şampiyonluğu da vardı. Nurmagomedov maça bir gün kala tartı için kilo verirken rahatsızlandı ve müsabakadan çekilmek zorunda kaldı.

Nurmagomedov 30 Aralık 2017'deki UFC 219 şovunda Edson Barboza ile karşılaştı. Rakibini üç rauntta da domine eden Nurmagomedov müsabakayı jüri kararıyla kazandı. Müsabakanın ardından UFC kariyerindeki ilk gecenin performansı bonusunu kazandı.

UFC HAFİF SİKLET ŞAMPİYONLUĞU

Tony Ferguson ile müsabakası dördüncü kez 7 Nisan 2018'deki UFC 223 ana olayı için ayarlandı. Müsabaka Conor McGregor'un elinden alınan UFC hafif siklet şampiyonluğu içindi. Ancak 1 Nisan 2018'de Tony Ferguson'nun dizini sakatladığı duyuruldu ve yerini UFC tüy siklet şampiyonu Max Holloway aldı. 6 Nisan tarihinde New York Eyaleti Atletik Komisyonu, müsabakaya çıkmak için aşırı kilo verdiği gerekçesiyle Max Holloway'i müsabakadan çekti. Holloway'in yerini Al Iaquinta aldı fakat kendi maçı için 70.8 kg tartılan Iaquinta, hafif siklet şampiyonluk müsabakası ağırlık limiti olan 70.3 kg'ın üstünde tartıldığı için kazansa bile yeni şampiyon olamayacaktı. Nurmagomedov müsabakayı beş raunt boyunca domine etti ve rakibini jüri kararıyla yenip UFC hafif siklet şampiyonu oldu.

Khabib Nurmagodemov,UFC 229 hafif siklet mücadelesinde Mcgregor'u mağlup ederek ünvanını sürdürmüştür.

Haziran 2019'da, Nurmagomedov UFC ile kontrat yeniledi. Yeni kontratının ilk maçında, ikinci unvan savunmasını UFC 242 ana maçında geçici şampiyon Dustin Poirier'e karşı yaptı. Rakibini üçüncü rauntta pes ettirerek unvanını başarılı şekilde savunmuş oldu.

Nurmagomedov'un üçüncü unvan savunması uzun süreli rakibi Tony Ferguson'a karşı ayarlandı. Daha önce dört defa ayarlanan ve bir şekilde gerçekleşemeyen maç bu sefer de COVID-19 pandemisi nedeniyle gerçekleşemedi. Rusya sınırlarından çıkamayan şampiyon Nurmagomedov, maçtan çekilmek zorunda kaldı. Nurmagomedov'un çekilmesiyle, Tony Ferguson ile Justin Gaethje arasında geçici hafif sıklet unvan maçı ayarlandı.

Nurmagomedov'un üçüncü unvan savunması geçici hafif sıklet unvan maçında Tony Ferguson'u bitiren Justin Gaethje'e karşı ayarlandı. 24 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen unvan birleştirme maçını Nurmagomedov ikinci rauntta teknik pes ettirme ile kazandı. Galibiyet sonrası göz yaşlarını tutamayan Nurmagomedov, babasının vefatı sonrası annesine verdiği söz nedeniyle karma dövüş sanatları sporundan emekli olduğunu açıkladı.