Gazete Vatan Logo

Saç dökülmesini tarihe karıştıran yöntemi açıkladı: 'Çözüm 3-4 adet saç kökünde'

Kellik ile ilgili son dakika açıklaması! Saçı dökülen milyonlarca kişiyi ümitlendiren bir gelişme yaşandı. Ağrısız ve konforlu bu tedavi yöntemi ile saç dökülmesi tarihe kavuşabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Işıl Kanberlioğlu Turan, tamamen hastanın kendi dokusundan özel bir saç dökülme tedavisi hazırlandığını söyledi ve detaylarını anlattı.

Saç dökülmesini tarihe karıştıran yöntemi açıkladı: 'Çözüm 3-4 adet saç kökünde'

Saç dökülmesi ve kellikle ilgili son dakika açıklaması geldi, kelliği tamamen tarihe karıştıracak gelişme yaşandı. Yaptıkları kök hücre tedavisinin ağrısız ve konforlu olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Işıl Kanberlioğlu Turan, tamamen hastanın kendi dokusundan özel bir saç dökülme tedavisi hazırlandığını söyledi. 

Ense ve kulak arkası bölgedeki saç kökleri hemen her zaman dirençli ve sağlıklı kalmak için genetik olarak kodlanmış olduğuna dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Işıl Kanberlioğlu Turan, "Bu sebeple kulak arkasındaki saçlardan 3-4 adet saç kökü acısız ve ağrısız şekilde alınır. Alınan bu saç kökleri özel bir süper hücre süspansiyonuna dönüştürülerek tamamen kendi dokunuzdan özel bir saç dökülme tedavisi hazırlanır" dedi. 

Uygulamanın tek seans olarak planlandığını belirten Dr. Işıl Kanberlioğlu Turan, "Steril şartlarda yapılan bu yöntem, herhangi bir dikiş gerektirmez. Uygulama ortalama 30 dakika sürmektedir. Tedavi uygulandıktan sonra herhangi bir bakım yapılmasına gerek yoktur. Uygulama yapıldıktan sonra normal hayata devam edilebilir. Tedavinin etkinliği birinci ay başlamakla beraber, uygulamanın etkinliği üçüncü ayda netleşmektedir. Unutmayın saçta erken teşhis, saç kurtarır" diye konuştu.

GÜNDE 100’DEN FAZLA DÖKÜLÜYORSA MUAYENE GEREKİYOR

Öte yandan Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hülya Cenk ise saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

Dr. Cenk, saçların günlük belirli bir sayının altında dökülebildiğini ve günde 100 tele kadar saç dökülmesinin normal olduğunun altını çizerek, “Saç dökülmesi hem kadın hem erkekte görülebilir, günde 100 tele kadar saç dökülmesi normaldir. Bu sayı günlük 100 telin üzerine çıktığında ya da bu sayıdan bağımsız odaksal ya da özel şekiller oluşturan saç kayıpları görüldüğünde altta yatan sebeplerin araştırılması gerekir” dedi.

“STRES, HIZLI KİLO KAYBI VE ŞOK DİYETLER SAÇ KAYBINA NEDEN OLUYOR” 

Saç kaybının altında ne tür sebeplerin yattığını anlatan Dr. Öğr. Üyesi Hülya Cenk, “Saç kayıpları, skar bırakan (kalıcı dökülme yapan) ve kalıcı dökülme yapmayan hastalıklar nedeniyle görülmektedir. Bunlardan bazıları genel saç dökülmesi yaparken, bazıları odaksal ya da belirli bir şekil oluşturan tarzda dökülme yapar. Bizim özellikle kadınlarda en sık karşılaştığımız dökülme tarzı, kalıcı dökülmeye yol açmayan saç yoğunluğunun genel olarak azalması ile seyreden telogen effluviumdur. Telogen effluvium sebepleri arasında; son 3 ay öncesinde geçirilmiş olan ağır ya da Covıd-19 dahil ateşli hastalıklar, cerrahiler, kronik hastalıklar, yakın zamanlı doğum yapmış olmak, tiroid hastalıkları, stres, hızlı kilo kaybı, şok diyetler, besin yetersizliği, bazı ilaçlar, kansızlık, demir eksikliği başta olmak üzere vitamin, mineral ve eser element eksikliği” şeklinde konuştu.

"SAĞLIKLI SAÇLAR ASLINDA DENGELİ VE YETERLİ BESLENMENİN BİR SONUCUDUR"

Haberin Devamı

Beslenme ve demir eksikliği nasıl saç kaybına yol açtığını açıklayan Dr. Hülya Cenk, “Az önce saydığımız sebepler arasında kişinin kendisinin bilinçli bir şekilde müdahale edebileceği en temel kısım beslenmedir. Beslenme ile saçın yapısına katılan proteinler ve bu proteinlerin bir araya gelmesinde kullanılan vitaminler ile eser elementler çoğunlukla diyet ile alınmaktadır.

Bu nedenle sağlıklı saçlar aslında dengeli ve yeterli beslenmenin bir sonucudur. Demir eksikliği ise hem kansızlığa yol açarak, hem de kansızlığa yol açmasa bile saçın büyüme fazını sekteye uğratarak saç kaybına yol açabilir. Hastalar yaygın saç dökülmesi ile başvurduğunda öncelikle iyi bir öykü alınır, ardından dermoskopik muayene ve çekme testi, sonrasında demir başta olmak üzere saç için önemli olan diğer vitaminlerin yeterli olup olmadığı kanda ölçülmekte, eğer bir eksiklik varsa bu eksiklik uygun yollarla kapatılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Demir eksikliğinin neden olduğunu ve demir eksikliğinde saç dökülmesi dışında hangi belirtilerin görülebildiğini dile getiren Dr. Cenk, “Demir eksikliği, dengeli beslenme yetersizliği, adet dönemlerinde kan kaybının yoğun olması, idrar ya da büyük abdest yolundaki uzun süreli fark edilmeyen gizli kanamaların olması, barsaklarda vitamin emiliminin yetersiz olması gibi sebeplerle görülür. Saç dökülmesi dışında, halsizlik, yorgunluk, solgun görünüm, terleme, çarpıntı, unutkanlık, tırnaklarda incelme ve kırılganlık görülebilir. Ya da bu semptomların hiçbirisi görülmese de kişide demir eksikliği bulunabilir” diye konuştu.

Haberin Devamı

"DERİMİZ EN KIYMETLİ GİYSİMİZ"

Altta yatan sebepler giderildiğinde saç dökülmesinin düzelebildiğini ve kalıcı dökülme yapmayan yaygın saç dökülmelerinde çeşitli tedavi seçeneklerinin de olduğunu aktaran Dr. Cenk, şu sözleri kaydetti:

"Özellikle yaygın dökülme ile seyreden telogen effluviumda tam kellik görülmesi söz konusu değildir. Hastalar oldukça telaşlı şekilde poliklinikler başvururlar, doğru yöntemlerle doğru tanı konulduktan sonra, tam kellik oluşmayacağının bildirilmesi ve altta yatan sebepler giderildiğinde saçların 3 ay içinde kendiliğinden eski görünümüne kavuşacağı bilgisi hastaya verilerek hastalar rahatlatılabilir.

Öncelikle altta yatan sebeplerin giderilmesi tedavi yolundaki en büyük adımdır. Ek olarak saçlı derinin kanlanmasını artıran ilaçlar, kendi kanınızdan hazırlanan PRP tedavisi, mezoterapi, kök hücre tedavileri, lazer tedavileri uygulanabilmektedir. Altta yatan sebepler giderilmediğinde bu tedavi seçeneklerinden alınacak yanıt genellikle kısıtlı ve geçicidir bu nedenle ilk etapta esas sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Derimiz en kıymetli giysimiz ve saçlarımız da en değerli takımızdır. Derinizi ve saçlarınızı dermatologlara emanet ediniz."

Haberin Devamı

ERKEKLERDE SAÇ KAYBININ ÖNLENMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerini ve önlenmesi için neler yapılabileceğini sizler için anlattı.

Erkeklerde saç dökülmesi, Türkiye’de yaklaşık 6.5 milyon erkeği belki de daha fazlasını etkileyen çok yaygın bir durumdur. Pek çok farklı saç dökülmesi türü vardır, ancak erkekler arasında en yaygın olanı erkek tipi kelliktir. Bu, birçok erkek için yaşlanmanın doğal bir parçası olan kalıtsal bir saç dökülmesi türüdür.

Erkeklerde saç dökülmesi neden olur?

Erkeklerde saç dökülmesi, saç köklerinin küçülmesine neden olan DHT'ye dönüştürülen testosteron hormonundan kaynaklanır. Saç büyümesi daha sonra yavaşlar ve hatta tamamen durur.

Erkeklerde saç dökülmesi (erkek tipi kellik veya 'androjenik alopesi' olarak da bilinir) genellikle genetiktir, ancak buna şunlar da neden olabilir:

 • Aşırı stres
 • Hastalık
 • Tıbbi tedavinin yan etkileri
 • Önemli bir yaşam olayı
 • Cilt rahatsızlıkları
 • Hormon dengesizliği

Saç dökülmesi yaşamaya başladığınıza (veya bir süredir saç kaybettiğinize) dair birkaç farklı işaret vardır. Saç dökülmesi belirtileri şunları içerir:

 • Başınızın her tarafında saç incelmesi
 • Uzaklaşan bir saç çizgisi
 • Yavaş uzayan saçlar
 • Fırçanızda veya yastığınızda normalden daha fazla kıl
 • Erkek tipi kellik belirtilerini tanımak, tedavi veya önleme sürecinin önemli bir parçasıdır.
 • Erkek tipi kellik aşamalar halinde meydana geldiğinden, belirtileri yeterince erken fark ederek saç dökülmesini tersine çevirebilir veya saç çizginizin daha fazla zarar görmesini önleyebilirsiniz. Saç dökülmesinin aşamaları nispeten evrenseldir, bu yüzden onları nasıl tanıyacağınızı öğrenmek çok önemlidir.

Saç dökülmenizin kötüleşmesini önlemek için harekete geçebileceğiniz basit ama etkili yollar:

 • Saç çizginizde değişiklik. Saç dökülmesinin evrelerinden en bariz olanı, saç çizginizde net bir şekilde görebileceğiniz gözle görülür bir değişikliktir.
 • Saçlarınızda fark edilir incelme. Tüm insanlar saç çizgisinde saç dökülmesi yaşamaz. Bazı erkekler, saç çizgisinden ziyade arkadan veya üstten başlayan kellik ile sonuçlanan, tüm kafa derisini veya başın tepesi gibi belirli bölgeleri etkileyen bir tür saç dökülmesi olan yaygın incelme yaşarlar.
 • Duş aldıktan sonra meydana gelen şiddetli saç dökülmesi. Duş alırken, fırçalarken veya tararken saç dökülmesi normaldir.
 • Ortalama olarak, insanlar günde 50 ila 100 saç teli kaybederler, yani saçınızı şampuanladıktan sonra ellerinizde fark ettiğiniz dört ila beş saç teli endişelenecek bir şey değildir.
 • Ancak, gün içinde aşırı miktarda saç dökülmesi fark etmeye başlarsanız, bunun erkek tipi kellikten kaynaklanma riski vardır.

Yukarıdaki belirtilerin hepsi erkek tipi kelliğe işaret eder. Erkek tipi kellik sorununda saç dökülmesi kaçınılmaz olur. Tedavinin nasıl yapılması gerektiğine danıştığınız uzman hekim muayene edip karar verecektir.