Gazete Vatan Logo

Omicron’un yeni belirtileri neler? Omicron’da yaygın olarak gözlemlenen belirtiler ne?

Pek çok ülkede baskın varyant olan Omicron’un yeni belirtileri ortaya çıktı. İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma, Omicron’un yaygın olarak gözlemlenen belirtilerin haricinde yeni semptomları da tespit etti. Araştırmada, Omicron varyantı ile ilgili belirtilerin herkeste aynı seyretmediğini dikkat çekilerek aşı olunması çağrısı yapıldı. Peki, Omicron’un yeni belirtileri neler? Omicron’da yaygın olarak gözlemlenen belirtiler ne? İşte detaylar…

Omicron’un yeni belirtileri neler? Omicron’da yaygın olarak gözlemlenen belirtiler ne?

Tüm dünyada baskın varyant haline jgelen Omicron ile ilgili yeni araştırmalar yayınlanmaya devam ediyor. Omicron’un bilinen sepmtomlarının haricinde 3 yeni belirtisi tespit edildi.

OMİCRON’DA YAYGIN OLARAK GÖZLEMLENEN BELİRTİLER NE?

İngiltere'de yapılan yeni bir çalışma, Omicron'un yaygın olarak gözlemlenen baş ağrısı, öksürük ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlarına yenilerini ekledi. Çoğu Omicron hastası boğaz ağrısı, şiddetli vücut ağrısı, yorgunluk, şiddetli baş ağrısı gibi soğuk algınlığına benzer semptomlar bildiriyor. İngiltere’de King’s College of London tarafından yürütülen ZOE COVID Study uygulaması kullanıcıların semptomlarla ilgili bildirimlerini topluyor.

Konuyla ilgili King’s College of London araştırmacıları tarafından yapılan açıklamada, "Omicron'un neden olduğu semptomların önceki varyantlardan daha hafif olduğunu söylemek doğru değil. İngiltere nüfusunun çoğunluğu, ciddi hastalıklara ve hastaneye yatışlara karşı güçlü bir koruyucu etkiye sahip olan ZOE uygulamasına katkıda bulunanların çoğu gibi, şu anda çift veya üç doz  aşılanmıştır" denildi.

Haberin Devamı

HASTALAR FARKLI SEMPTOMLAR GÖSTERİYOR!

Yeni tip corona virüsün Omicron varyantının diğer varyantlardan farklı hareket ettiği göz önüne alındığında, endişe verici faktörlerden birini, enfekte olan hastaların birbirinden farklı semptomlar göstermesi oluşturuyor.

Pek çok hasta hafif soğuk algınlığı benzeri semptomlardan şikayet etse de, bazıları şiddetli belirtiler yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmalar semptomları ve bunların arkasındaki nedenleri açıkladı.

DSÖ’nün bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Maria Van Kerkhove, Omicron ile enfekte olan kişilerin onlarca semptom gösterebileceğini söyledi. Van Kerkhove, Covid-19 ve Omicron ile ilgili Canlı Soru-Cevap oturumu sırasında, "Ortalama olarak, Omicron ile enfekte olmanız durumunda Delta'ya kıyasla daha az hastaneye yatma riskinin olduğunu biliyoruz ancak bu hafif bir hastalık olduğu anlamına gelmiyor" dedi.

ÖLÜMLER ARTIYOR!

Haberin Devamı

Bununla birlikte, Van Kerkhove, Omicron’un neden olduğu yeni Covid-19 dalgası nedeniyle, ölümlerin art arda 5. hafta artmasının endişe verici olduğunu belirterek, "Tanıdığımız insanların yarısı Covid-19 nedeniyle öldü. Ölümlerin resmi rakamlardan daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü,  çünkü küresel sağlık kuruluşlarının dünya çapında yeterli raporlama sistemlerine sahip değil” diye konuştu.

OMİCRON’UN YENİ BELİRTİLERİ NELER?

ZOE uygulamasının verilerine göre son zamanlarda Omicron hastalarında ishal, iştahsızlık ve karın ağrısı gibi gastrointestinal semptom bildirimleri arttı. Diğer taraftan, enfekte kişilerin üç klasik Covid-19 semptomunu, öksürük, ateş ve koku kaybı daha az bildirdi. Uzmanlar, bu geniş semptom yelpazesi nedeniyle hastalığı teşhis etmenin daha zor hale geldiğini söyledi.

AŞI OLANLARDA HASTANEYE YATIŞLAR DAHA AZ!

Van Kerkhove, “Bir doz, iki doz ve üç doz aşı olan kişilerde görülen semptomlar arasında çok büyük fark var. Aşı olanlar arasında hastaneye yatış ve ölümlerde önemli bir azalma var. Bu yüzden sıra size geldiğinde aşı olun ve sağlık çalışanlarının mücadelesine destek olun” dedi.

Haberin Devamı