Gazete Vatan Logo

Omicron varyantı belirtileri neler? İşte yeni varyant Omicron’un semptomları!

Koronavirüsün Omicron varyantı tüm dünyada endişeye neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Güney Afrika'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantına "Omicron" adını vermesinin ardından, Güney Afrikalı doktor, tehlikeli varyantının semptomlarını açıkladı. Dr. Angelique Coetzee, Omicron varyantı belirtilerinin sağlıklı hastalarda "sıra dışı ama hafif" olduğunu söyledi. Dr. Coetzee, B.1.1.529 olarak da bilinen Omicron varyantında yaşlılarda ve aşılanmamış kişilerin risk altında olduğu konusunda uyardı. Peki, Omicron varyantı belirtileri neler? İşte yeni varyant Omicron’un semptomları!

Omicron varyantı belirtileri neler? İşte yeni varyant Omicron’un semptomları!

Tüm dünya koronavirüsle mücadelesini sürdürürken ortaya çıkan yeni varyantlar da endişeye neden olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Güney Afrika'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantına "Omicron" adını vermiş ve tüm ülkelere uyarılarda bulunmuştu. Koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin ilk kez uyan Güney Afrikalı doktor, Omicron varyantının semptomlarını açıkladı. Peki, Omicron varyantı belirtileri neler? İşte yeni varyant Omicron’un semptomları!

NTV’nin haberine göre, Güney Afrika Tabipler Birliği (SAMA) Başkanı Dr. Angelique Coetzee, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria'daki özel muayenehanesindeki Covid-19 hastalarında garip semptomlar görülmesinden sonra yeni varyant hakkında tüm dünyayı uyardı.

Ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke Güney Afrika’ya seyahat yasağı getirirken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron veya B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni varyantı endişe verici olarak tanımladı.

OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELER? İŞTE İLK SEMPTOMLAR

Haberin Devamı

The Telegraph'a konuşan Coetzee, yeni varyantın belirtilerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Coetzee, "Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti" dedi. Şimdiye kadar, testi pozitif çıkan ve çoğunlukla genç erkekler olmak üzere yeni varyantın semptomlarını gösteren 20’yi aşkın hastası olduğunu belirten Coetzee, hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğunu söyledi. Bununla birlikte enfekte olanlardan hiçbiri koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini aktardı. Coetzee, "Bir veya iki gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk hissediliyor. Şimdiye kadar enfekte olanların tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettik. Bazılarının hafif öksürük, bazılarının hiçbir semptomu yoktu. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor” diye konuştu. Diğer taraftan, Coetzee, 6 yaşındaki bir kızı içeren “çok ilginç bir vakayı” anlattı. Doktor, “Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti. Onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi” dedi.

Haberin Devamı

Ancak Coetzee, diyabet veya kalp hastalığı gibi önceden sağlık problemleri olan yaşlı veya aşılanmamış hastaların Omicron tarafından çok daha fazla etkilenebileceğinden endişe duyduğunu dile getirdi:

"Şu anda endişelenmemiz gereken şey, daha yaşlı, aşılanmamış insanlara yeni varyant bulaştığında çok ciddi vakalar göreceğimizdir” değerlendirmesinde bulundu.