Geri Dön
SağlıkOmicron mutasyonlara yol açar mı? Omicron için aşıya ihtiyaç var mı?

Omicron mutasyonlara yol açar mı? Omicron için aşıya ihtiyaç var mı?

Dünya koronavürüsün yeni varyantı Omicron ile mücedele ediyor. Omicron varyantı ile ilgili çalışmalar devam ederken bilim insanları ve ilaç şirketlerinden de açıklamalar gelmeye devam ediyor. Paniğe neden olan Omicron varyantı ile ilgili ABD’li ilaç şirketi Pfizer’dan açıklama geldi. Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla Omicron varyantının önceki türlere göre daha hafif olduğunu, ancak daha hızlı yayıldığını belirtti. Yeni ortaya çıkan omicron varyantının gelecekte daha fazla mutasyona yol açabileceğini dikkat çekti. Peki, Omicron mutasyonlara yol açar mı? Omicron için aşıya ihtiyaç var mı? Aşılar Omicron varyantında etkili mi? Aşılar omicron varyantından koruyor mu? İşte Omicron varyantı ile ilgili son bilgiler…

Omicron mutasyonlara yol açar mı? Omicron için aşıya ihtiyaç var mı?

Yaklaşık 2 yıldır devam eden koronavirüs, dünyada pek çpk can aldı. Virüs ile ilgili dünyada mücadele sürerken yeni varyantlar da endişeye neden oluyor. Yeni ortaya çıkan Omicron varyantı ile ilgili ülkeler önlemlerini alırken bilim insanları da yeni varyantın şifresini çzömeye çalışıyor. Son olarak Omicron varyantına ilişkin ABD’li ilaç şirketi Pfizer’dan kritik açıklama geldi. Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla Omicron varyantının önceki türlere göre daha hafif olduğunu, ancak daha hızlı yayıldığını belirtirti. Yeni ortaya çıkan omicron varyantının gelecekte daha fazla mutasyona yol açabileceğini dikkat çekti.

OMICRON MUTASYONLARA YOL AÇAR MI?

Albert Bourla, corona virüsün yeni tespit edilen Omicron varyantı ile ilgili önceki türlere göre daha hafif olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Omicron’un daha hızlı yayıldığını belirten Bourla, gelecekte daha fazla mutasyona yol açabileceğini aktardı.

The Wall Street Journal'a verdiği röportajda konuşan Bourla, "Hızlı yayılan bir varyanta sahip olmanın iyi bir haber olduğunu düşünmüyorum" derken, “Hızlı yayılan bu varyant milyarlarca insanda olacağı ve başka bir mutasyonun gelebileceği anlamına geliyor. Bunu istemezsiniz" diye konuştu.

Pfizer CEO'su, halihazırda Güney Afrika'daki enfeksiyon dalgasından kesin sonuçlar çıkarmanın zor olduğu konusunda uyarıda bulunurken, “Güney Afrika'daki birçok insan da HIV pozitif, bu da muhtemelen Covid'den daha ciddi hastalıklara yol açacaktır” dedi.

Albert Bourla, onaylanan Omicron vakalarının sayısının önümüzdeki birkaç hafta içinde düzinelerden milyonlara çıkmasını beklediğini söylerken, "Klinik belirtiler için tam olarak ne anlama geldiği konusunda yıl sonundan önce iyi bir bilgiye sahip olacağız" ifadelerini kullandı.

AŞILAR OMICRON VARYANTINDA ETKİLİ Mİ?

Bourla, Pfizer'in Mart 2022'ye kadar Omicron'u hedefleyen bir aşı geliştirebileceğini, ancak yeni bir aşıya ihtiyaç olup olmadığı henüz net olmadığını vurgularken, mevcut aşıların varyanta karşı yeterli koruma sağlayıp sağlamadığını belirlemenin birkaç hafta alacağını sözlerine ekledi.

Beyaz Saray baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci, hafta sonu Güney Afrika'dan gelen raporların, Omicron'un başlangıçta korkulduğu kadar şiddetli olmadığını öne sürerken, varyantın oluşturduğu riski tam olarak değerlendirmek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

AŞILAR OMİCRON VARYANTINDAN KORUYOR MU?

Pfizer CEO'su, şirketinin antiviral ilacı Paxlovid'in Omicron ve şimdiye kadar ortaya çıkan virüsün diğer tüm varyantlarıyla savaşacağından emin olduğunu söylerken virüsün geleceği ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Albert Bourla, yakın zamanda Covid'in tamamen ortadan kaldırılmasını beklemediğini ancak daha fazla insan aşılandıkça ve daha güçlü tedaviler piyasaya çıktıkça toplumun virüsü mevsimsel grip gibi görmeye başlayacağını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler