Geri Dön

Miyomlar kısırlık nedeni midir?

Miyomlar her üç kadından birinde görülüyor! Genellikle genetik yatkınlık ve östrojen nedeniyle ortaya çıkan miyomlar gebelik gibi östrojenin yükseldiği durumlarda daha da büyüyor. Miyomların hepsinin kısırlığa (infertilite) neden olmadığını belirten Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ulaş miyomlar hakkında merak edilenleri anlattı.

Miyomlar kısırlık nedeni midir?

Her 3 kadından 1’inde görülen miyomların hepsinin kısırlığa (infertilite) neden olmadığını dikkat çeken Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ulaş, gebelik planlayan veya kısırlık tedavisine başlanacak bir kadında rahim duvarının mutlaka ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğini vurguladı. Peki, Hangi miyomlar tehlikelidir ve kısırlığa neden olabilir? Hangi miyomların hamile kalmadan önce alınması gerekir? Prof. Dr. Deniz Ulaş anlattı.

MİYOM NEDİR?

Miyom rahimin kas tabakasının normalden fazla büyümesi olarak tanımlanabilir. Miyomların neden ortaya çıktığı tam olarak anlaşılamamış olsa da, genetik yatkınlık ve östrojen en önemli oluş mekanizmalarından biridir. Ailesinde miyom olanlarda miyom daha sık görülür. Miyomların östrojen bağımlı bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Deniz Ulaş, miyomların gebelik gibi östrojenin yükseldiği durumlarda büyüdüğünü, menopozda ise küçüldüğünü belirtti.

MİYOM ÇEŞİTLERİ NELER?

Miyomlar yerleşim yerine göre 3 gruba ayrılır. İntramural miyom, submüköz miyom ve subseröz miyom.

İntramural miyom, rahmin kas tabakasına yani miyometriuma yerleşmiş olan miyomlara verilen tanımlamadır. İntramural miyomlar belirti vermeyeceği gibi, adet düzensizliği, aşırı adet kanaması gibi belirtilere neden olabilir.

Submüköz miyom, rahimin iç duvarından kaynaklanan miyomlardır. Submuköz miyomlar kaviteye doğru büyür. Submüköz miyomlar belirti vermeyebilir veya adet düzensizliği, adet dışı kanama, adet kanamasının yoğun ve uzun geçmesine neden olabilir.

Subseröz miyomlar, rahimin dış tabakasından köken alan miyomlardır. Subseröz miyomlar adet düzensizliğine genellikle neden olmaz. Büyük boyutlara ulaşırsa komşu organlara bası yaparak belirti verir.

MİYOMLAR KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?

Uzun süre miyomların kısırlık yapmadığına inanıldı, ancak son yapılan çalışmalarda rahim duvarı ile ilişkisi olan miyomların kısırlığa neden olabileceği gösterildi. Prof. Dr. Ulaş, özellikle bebeğin yerleşeceği yer olan endometriyuma bası yapan büyük intramural miyomların ve boyutu ne olursa olsun submüköz miyomların hem kısırlığa hem de düşük, erken doğum gibi olumsuz gebelik sonuçlarına neden olabileceğinin altını çizdi.

HANGİ MİYOMLAR AMELİYAT EDİLMELİDİR?

Gebelik planlayan veya kısırlık tedavisine başlanacak bir kadında rahim duvarının mutlaka ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ulaş, aşağıdaki durumlarda miyomların ameliyatla alınması gerektiğini belirtti:

“Submuköz miyom varsa;kaviteye bası yapan 3-4 cm’den büyük intramural miyom varsa ve hasta çocuk istiyorsa gebelik öncesi miyomlar ameliyat edilmelidir.Subseröz miyomların kısırlık veya kötü gebelik sonuçları ile ilişkisi olmadığı için gebelik öncesi alınmasına gerek yoktur.”

KADININ HAYAT KALİTESİNİ BOZUYORSA DİKKAT!

Prof. Dr. Deniz Ulaş, “Çocuk planlamayan bir kadında kanama, kasık ağrısı gibi miyom belirtileri kadının hayat kalitesini bozuyorsa ve ilaç tedavisine yanıt alınamıyorsa veya kısa süre içinde miyomda hızlı büyüme saptanırsa kanser riskini ekarte etmek için miyomların ameliyatla alınması gerekir.

Sonuç olarak bazı miyom tiplerinin gebelik üzerine olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan bir kadının hiçbir şikâyeti olmasa bile miyom yönünden mutlaka muayene olması ve ameliyat gerektiren miyomu varsa, ameliyat olduktan sonra gebe kalması en doğru yaklaşım olacaktır.” diye konuştu.