Geri Dön

Dünya Sağlık Örgütü salam sosis, sucuk kanserojen diyecek

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), pazartesi günü tüm insanlığı ilgilendiren çok önemli bir karar açıklayacağı iddia edildi. WHO, salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş kırmızı et ürünlerini sigara ile aynı derecede kanserojen ilan edecek.

Dünya Sağlık Örgütü salam sosis, sucuk kanserojen diyecek

Dünyanın bir numaralı sağlık otoritesi olarak kabul edilen WHO’nun 10 ülkeden bilim adamlarına şimdiyedek işlenmiş kırmızı et ürünleriyle ilgili yapılan tüm araştırmaları incelettiği ve nihai kararını pazartesi günü açıklayacağını yazan İngiliz Daily Mail gazetesi, ‘Karar bomba etkisi yaratacak’ yorumu yaptı. Buna göre uzmanların kararı salam, sucuk, sosis, pastırma, işlenmiş hamburger köftesi gibi ürünleri arsenik, asbest, sigara ve alkol gibi kanserojen olduğu kesin maddeler listesine almak şeklinde oldu. Böylece bu ürünler kanserojen riski listesinde yer alan 5 kategoride en üst sırada yer alan ‘carcinogen’ kategorisinde olacak. Dünya Sağlık Örgütü bu kararı dünyaya ‘İşlenmiş kırmızı et ürünleri kanser yapar’ diye net bir ifadeyle duyuracak.

Dünya Sağlık Örgütü salam sosis, sucuk kanserojen diyecek


20 gramı aşmayın

WHO bununla da kalmıyor. Birçok uzman tarafından önemli protein, vitamin, demir kaynağı olarak görülen işlenmemiş kırmızı eti de bu 5 kategori içinde dört numaraya koyacak. Kırmızı etin çok tüketilmesi durumunda ‘kansere yol açması muhtemel’ maddeler sınıfında olduğu açıklanacak.

30 ölümden biri

İşlenmiş et ürünleri son dönemde yapılan araştırmalarda dünyadaki her 30 ölümü birinden sorumlu tutuluyor. Günlük tüketimin ancak 20 grama düşürülmesi durumunda kanser riskinin büyük ölçüde ortadan kalkacağı belirtiliyor. Uzmanların kırmızı et için günlük önerdiği limit tüketim miktarı ise 70 gram. WHO’nun kararının hem bilim dünyasında, hem kırmızı et savunucuları arasında hem de et endüstrisinde deprem etkisi yaratacağı belirtiliyor.