Geri Dön
Sağlık3. doz aşı zorunlu mu? Biontech 3. doz ne zaman yapılır?

3. doz aşı zorunlu mu? Biontech 3. doz ne zaman yapılır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni varyant Omicron'un Türkiye'de de görülmesi üzerine hatırlatma dozuna dikkat çekti. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından omicron varyantına ilişkin açıklamalarda buılundu. Peki, 3. doz aşı zorunlu mu? Biontech 3. doz ne zaman yapılır? Hatırlatma dozu ne zaman yapılmalı? İşte 3. doz aşı ile ilgili merak edilenler...

3. doz aşı zorunlu mu? Biontech 3. doz ne zaman yapılır?

Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yazılı açıklamada bulunan Bakan Koca, omicron tedbirlerini ve hatırlatma dozu olarak da bilinen 3. doz aşı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, 3. doz aşı zorunlu mu? Biontech 3. doz ne zaman yapılır? Hatırlatma dozu ne zaman yapılmalı? İşte 3. doz aşı ile ilgili merak edilenler...

3. DOZ AŞI NE ZAMAN YAPILMALI? HATIRLATMA DOZU NEDİR?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de görüldüğü açıklanan Omicron varyantının ardından yeni tedbirler Sağlık Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı.

Kurulunun gündemini, Omicron varyantı, aşı programı ve salgının seyri oluşturdu. Bakan Koca, toplantı sonrasında alınan kararları, yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu.

Bakan Koca, "Belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız hatırlatma dozunu olabilirler." dedi.

Koca, Bilim Kurulunda alınan kararları ise şu şekilde sıraladı:

1. Bilim Kurulumuz Omicron varyantının ülkemizdeki olası etkilerini değerlendirmiştir. Yeni varyant, virüsün daha kolay bulaşır hale gelmesine sebep olmuştur. Kolay bulaşmasının yanında hasta etme gücünde belirlenmiş olumsuz bir durum rapor edilmemiştir. Bu açıdan omicron varyantı için tedirgin edici bir durum söz konusu değildir.

2. Omicron varyantının baskın olmasına karşı alınabilecek tedbirler arasında öne çıkan aşı ile koruma kalkanının güçlendirilmesidir. Aşıların varyantlara karşı etkisi ile ilgili yeni çıkan kanıtlar değerlendirilmeye alınmıştır. Ülkemizde görünen günlük vaka sayılarında ani artış olmaması aşılama programının başarısının bir göstergesidir. Hatırlatma dozlarını en erken uygulamaya başlayan ülkelerden biri olmamızın avantajını yaşıyoruz. Aşıların yeni varyantlara karşı etkisini artırabilmek için hatırlatma dozlarının etkisi son derece önemlidir. Avrupa’da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir.

3. Daha önce ister inaktif ister mRNA aşısı ile aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız belirlenmiş aşı takviminin üzerinden 3 aydan uzun süre geçmişse diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir.

4. Omicron varyantı sebebiyle Referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları devam etmektedir. Avrupa’da yaşanan örnek ve varyantın hızla bulaşması sebebiyle ülkemizde de varyantın baskın hale gelmesi yakın gelecekte gerçekleşebilecektir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için hatırlatma dozu aşılarının yapılması Bilim Kurulumuzca tavsiye edilmektedir.

5. Tehdit mutasyona uğrasa da tedbirlerimiz geçerliliğini sürdürmektedir. Virüse karşı tedbir elden bırakılmamalıdır. Bireysel hayat ile toplumsal hayatı tedbirlerle bir arada sürdürmek mümkün. Bunu bugüne kadar başardık, bundan sonra da başaracağız.