Geri Dön
RamazanFaydaları saymakla bitmiyor! Bağışıklığa ve baş ağrısına birebir!

Faydaları saymakla bitmiyor! Bağışıklığa ve baş ağrısına birebir!

‘Şifa meyvesi’ olarak bilinen hurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Hem bağışıklığımızı güçlendiren antioksidanlardan hem de potasyum, magnezyum, bakır ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin. Uzmanlar, oruç tutarken mutlaka tercih edilmesini öneriyor. Peki, Hurmanın faydaları nelerdir? Hurma nelere iyi gelir? Hurma bağışıklığı güçlendirir mi? Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan Hurma yemeniz için 10 önemli nedeni sıraladı

Faydaları saymakla bitmiyor! Bağışıklığa ve baş ağrısına birebir!

Ramazan’da sofralarımızdan eksik etmediğimiz hurma liften zengin olmasının yanı sıra potasyum, magnezyum, bakır ve B vitaminleri içeriyor. Ayrıca bağışıklığımızı güçlendiren antioksidanlardan oldukça zengin bir besin. İçerdiği bu vitamin ve mineraller ile hurma ‘tam bir şifa meyvesi’ olarak nitelendiriliyor. Hem tok kalmamızı sağlayan özelliği hem de yüksek vitamin mineral içeriği nedeniyle özellikle oruç tutarken mutlaka tercih edilmesi gerekiyor. Ancak dikkat! Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan aynı zamanda şeker içeriği yüksek bir besin olduğu için özellikle diyabet hastalarının hurmada porsiyon miktarına dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, “Hurmanın 3 küçük adeti ortalama 60 kalori içeriyor ve bu bir porsiyon meyveye denk geliyor. Dolayısıyla sahur veya iftarda 2-3 adet tüketmek yeterli olacaktır. Diyabet hastaları hurma yerken yanında yoğurt veya fındık ile badem gibi kuruyemişlere de yer vermeliler. Böylelikle kan şekeri salınımı daha kontrollü olacaktır” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, hurmanın sağlığımız üzerindeki 10 önemli faydasını anlattı; önemli önerilerde bulundu!

TOK TUTUYOR

Yeşim Özcan hurmanın yüksek lif içeriğiyle uzun süre tokluk hissi sağladığını belirterek, “Hurmanın yanında ceviz ve badem gibi kuruyemiş tüketmenizde fayda var. Böylece kan şekerinizde ani değişiklik oluşturmayacağı için oruç tutarken halsizlik gibi sorunlar yaşamazsınız.” diyor.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemi daha da önem kazandı. Ramazan’da sofraların vazgeçilmezi hurma içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklığı da güçlendiriyor. Üzerine tahin eklerseniz hurma daha lezzetli ve doyurucu olacaktır.

BAŞ AĞRISINA KARŞI ETKİLİ

Hurma içerdiği magnezyumla baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabiliyor. Oruç tutarken baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız özellikle sahurda hurma tüketmenizde fayda var. Hurmanın yanında bol su içmeyi de unutmayın, çünkü baş ağrınızın nedeni sıvı eksikliği de olabiliyor.

TAM BİR ENERJİ DEPOSU

Ramazan’da öğün sayısının azalmasıyla birlikte halsizlik ve yorgunluk problemleri sıkça yaşanıyor. Hurma içeriğindeki B vitaminleri sayesinde enerji sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlayarak, yorgunluğa da iyi geliyor.

KABIZLIĞA KARŞI KORUYOR

Ramazan’da vücudumuzdaki sıvının azalması nedeniyle kabızlık gibi sindirim yakınmaları oluşabiliyor. Hurma içeriğindeki lif sayesinde bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığa karşı etkili oluyor.

Faydaları saymakla bitmiyor Bağışıklığa ve baş ağrısına birebir

KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Hurma potasyumdan zengin bir meyve olduğu için vücudun sıvı ve elektrolit dengesini sağlıyor. Bu etkisiyle kan basıncını dengeleyerek tansiyonun düzenlenmesine yardım ediyor.

KAS AĞRILARINI VE KRAMPLARI ÖNLÜYOR

Hurma yüksek miktarda potasyum içeriğine sahip bir meyve. Yeşim Özcan içeriğindeki potasyum sayesinde hurmanın kas ve eklem ağrısı, kramp, yorgunluk ile halsizlik gibi semptomlara iyi geldiğini söylüyor.

KEMİK YAPILARINI GÜÇLENDİRİYOR

Hurma içerdiği kalsiyumun etkisiyle kemik yapılarını güçlendiriyor. Özellikle ilerleyen yaşlarda kadınlarda sık görülen osteoporoz riski için hurma öneriliyor.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR

Hurma bol lifli yapısıyla sindirimi de rahatlatıyor. Özcan hurmanın mide asidini dengelediğini ve ani acıkma ile mide yanmalarını önlediğini belirterek, “Bu etkileri nedeniyle mide problemi yaşayan kişiler de hurmayı rahatlıkla tercih edebilirler.” diyor.

CİLT SAĞLIĞINI KORUYOR

Antioksidandan ve C vitamini yönünden zengin olan hurma cilt sağlığını koruyor. Cilt yapılarını iyileştirerek daha canlı ve nemli bir görünüm sağlıyor.

ŞEKER YERİNE HURMALI TARİFLER

Hurma kullanarak birçok tarifi şekersiz yapabilirsiniz. Hem daha besleyici hem de sağlıklı bir alternatif olacaktır.

FINDIKLI HURMA TOPLARI!

- 4-5 adet hurma

- Fındık içi

- Hindistan cevizi

Yapılışı:

4-5 adet hurmayı sıcak suda bekletip üzerine fındık ekleyin. Ardından her iki malzemeyi blenderden geçirin. Elinizde şekil verip hindistan cevizine bulayarak tüketebilirsiniz.

HURMALI PUDİNG

-1 adet avokado

-8 adet medjoul hurma

-2 yemek kaşığı kakao

-3 yemek kaşığı hindistan cevizi tozu

Yapılışı:

Olgunlaşmış avokadoyu dilimleyip blendere atın. Hurmaların çekirdeklerini çıkarıp 15 dakika sıcak suda beklettikten sonra tüm malzemeleri blenderden çekin. Cam kaselere koyup üzerini hindistan ceviziyle süsleyerek tüketebilirsiniz.

ŞEKERSİZ BROWNİE

- 8 adet medjoul hurma

- 2 yemek kaşığı kakao

- 1 su barağı badem unu

- 3 adet yumurta

- 1 çay bardağı sıvı yağ

Yapılışı:

Hurmaların çekirdeklerini çıkarıp 15 dakika sıcak suda beklettikten sonra, tüm malzemeleri blenderdan çekin. Ardından malzemeleri yağladığınız kek kalıbına dökün, 180 derece ısınmış fırında 15 dakika pişirin. Ilıyınca biraz buzdolabında bekletip servis edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler