Gazete Vatan Logo
Magazin Taner Turan'dan Tuncel Kurtiz açıklaması

Taner Turan'dan Tuncel Kurtiz açıklaması

Hülya Koçyiğit'in sunumuyla TRT 2'de yayınlanan 'Film Gibi Hayatlar' programının bu haftaki konuğu, oyuncu Taner Turan oldu. Bir döneme damga vuran 'Ezel' dizisinde Tuncel Kurtiz ile rol alan Turan, "Tuncel hocamla karşılıklı oynarken, hiç konuşmadığımız anlarda oynadığımız anlar var" dedi.

Taner Turan'dan Tuncel Kurtiz açıklaması

Bir diziyle bir anda Türkiye çapında tanınır olmakla ilgili "Çok değişik bir duygu. Sokaklarda sizi gören insanların tepkilerini görünce ilk başlarda şaşkınlık içindeydim. Hatta şüphelendim. İnsanın aklına başka şeyler geliyor. ‘Tanıyorum da acaba unuttuğum biri mi, ayıp mı oldu?’ diye düşüyorsunuz. Ama bir taraftan da güzel ve ruhunu okşayan anlar" diyen Taner Turan, genç oyunculara tavsiyelerde de bulundu.

Turan, "Hepsi çok yetenekli. Sadece tecrübeleri eksik, tecrübe kazanacaklar. Bu, sürekli değişik projelerde değişik rollerle olmakla ve severek yapmalarıyla ilgili. Çok da mütevazı çocuklar. Sette bir şeyi sorma ihtiyacı duyuyorlar. Ben oldum tavrı yok. Genelde ben öyle oyunculara denk geldim" şeklinde konuştu.

"DİZİLER İSTER İSTEMEZ ETKİLİYOR"

Sanatçı, dizilerin toplumu değiştirmek gibi bir gücü olduğunu dile getirerek, "Bir role can vermek kolay iş değil. Oyuncu kendinden yola çıkarak duygularını katabiliyor o karaktere. Diziler, ister istemez etkiliyorlar. Çocukken de kahramanlar seçerdik kendimiz çizgi romanlarda. Ve bir kurtarıcı rolü biçerdik kendimize. Şimdi toplum tabi ki etkileniyor. Hele ki şu dönem Türkiye’sinde bir çıkış noktası arayacak kahramanı kendine seçmek istiyor. Tabii yapı olarak, toplum olarak yapımızda bir sahiplenme duygusu var. Ve duygusal bir toplum olduğumuz için mafya dizileri daha bir sıcak geliyor, aksiyon dizileri daha bir sıcak geliyor. Diğer taraftan aile dizileri de tabii ki etkiliyor. Sonuçta evde hayatını geçiren, çalışmayan insanlarımız da var, ev hanımlarımız var. İzledikleri projeler doğrultusunda evdeki sohbetler bunun üzerine geçiyor. Senaristler de bir araya gelip herhangi bir yanlış bilgi ya da toplumu yanlış yönlendirmemek adına dikkat ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Kendini izlerken "Yıllar ne kadar acımasız. Ben kendime de çok acımasız davranırım. Çok da nadir beğenirim kendimi. Daha iyisini yapabilirmişim diye sürekli kendimi eleştiririm" dediğini belirten ünlü oyuncu, "Oyuncu olarak beğendiğim Al Pacino vardır dünya sinemasında. Genelde tiyatro kökenli oyuncuları beğeniyorum. John Malkovic, yeni jenerasyondan Robert Downey Jr vardır. Oyunculuğu hakikaten üst noktalara getiren insanlar" açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

"TUNCEL KURTİZ İLE ÇALIŞIRKEN DÜNYANIN EN MUTLU İNSANIYDIM"

Tuncel Kurtiz ile bir dönem aynı projede yer alan Taner Turan, usta sanatçı ile ilgili de konuştu: Dünyanın en mutlu insanıydım onunla çalışırken. Tiyatro da çok karşılaşıyorduk. Ders de aldık tiyatro sahnelerinde. Çok şanslı hissediyorum, büyük keyifti. Tiyatro da temel olan bir şey var. Sahnede ya da dizide karşınızdaki partnerinizi dinleyeceksiniz. Gözünün içine bakarken ister istemez size geçiyor. Tuncel hocamla karşılıklı oynarken, hiç konuşmadığımız anlarda oynadığımız anlar var. Dizide yok onlar. Kullanılmadı çoğu yerde. Ama biz oynadık karşılıklı, sözsüz oynadık. Onu bile dinlemek bir şeydir. Sessizliği bile dinlemek, karşındakinin sessizliğini dinlemek bile büyük bir tecrübe kazandırıyor.