Geri Dön
Kültür SanatEtel Adnan hayatını kaybetti

Etel Adnan hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü yazar, şair ve ressam Etel Adnan, 96 yaşında Paris'te hayatını kaybetti.

Etel Adnan hayatını kaybetti

Lübnan'da doğan ABD’li ressam, yazar ve şair Etel Adnan 96 yaşında Paris’te vefat etti. Lübnan'da yaşanan savaş hakkındaki yazdığı romanıyla tanınan sanatçının ölüm haberini ressam Simone Fattl duyurdu. Adnan’ın ölüm sebebi ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Lübnan'da büyüyen ve birkaç on yılını Kaliforniya'da geçiren Adnan, lirik düzyazısı nesiller boyu Orta Doğulu yazarlarla yankılanan uluslararası bir edebi şahsiyet olarak tanınıyordu. Etel Adnan'ın en tanınan ve gerçek bir hikâyeye dayanan romanı “Sitt Marie Rose” (1978), Lübnan'ın iç savaşı sırasında bir adam kaçırma olayını merkez alıyor ve siyasi çatışmalara katlanan sivillerin bakış açısıyla anlatılıyor. Eserleri Türkçe’ye de çevrilen Adnan, 80’li yaşlarında görsel sanatlar camiasında da kendine yer edindi.

BABASI ATATÜRK’ÜN SINIF ARKADAŞIYDI


24 Şubat 1925’te Beyrut’ta dünyaya gelen Etel Adnan’ın babası Suriye doğumlu Assaf Kadri’ydi. Osmanlı Devleti döneminde ordudan emekli olan Assaf Kadri aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün de sınıf arkadaşlarından biriydi. Adnan’ın annesi Rosa Kadri ise İzmir’de büyürken, Assaf Kadri soyadını 1932 yılında Adnan’a çevirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler