Geri Dön

Annie Ernaux kimdir, kaç yaşında, kitapları ne? 2022 Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Annie Ernaux hakkında merak edilenler…

Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Annie Ernaux oldu. Fransız yazar Ernaux, ödüle "kişisel hafızanın köklerini, yabancılaşmalarını ve kolektif kısıtlamalarını ortaya çıkarma cesareti ve klinik keskinliği için" layık görüldü. 2021'de ödüle "kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı" Zanzibarlı edebiyatçı Abdulrazak Gurnah layık görülmüştü. Peki, Annie Ernaux kimdir? Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Annie Ernaux kitapları ve hakkında merak edilenler…

Annie Ernaux kimdir, kaç yaşında, kitapları ne? 2022 Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Annie Ernaux hakkında merak edilenler…

2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Fransız yazar Annie Ernaux kazandı. Peki, 2022 Nobel Edebiyat Ödülü kazanan Annie Ernaux kimdir?

Annie Ernaux kimdir, kitapları nelerdir?

Annie Ernaux  1 Eylül 1940 doğumludur. Çoğunlukla otobiyografik olan edebi eseri, sosyoloji ile yakın ilişkiler içindedir.

Ernaux, 2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü "kişisel hafızanın köklerini, yabancılaşmalarını ve kolektif kısıtlamalarını ortaya çıkarmadaki cesareti ve klinik keskinliği nedeniyle" aldı.

Annie Ernaux edebi kariyerine 1974 yılında otobiyografik bir roman olan Les Armoires vides (Cleaned Out) ile başladı. 1984'te, babasıyla ilişkisine ve Fransa'da küçük bir kasabada büyüyen deneyimlerine ve sonraki taşınma sürecine odaklanan otobiyografik bir anlatı olan La Place (Bir Adamın Yeri) adlı otobiyografik çalışmalarından bir diğeri için Renaudot Ödülü'nü kazandı. 

Kariyerinin çok başlarında, otobiyografiye odaklanmak için kurgudan uzaklaştı. Çalışmaları, tarihi ve bireysel deneyimleri birleştirir. Ailesinin sosyal gelişimini (La place, La honte), gençlik yıllarını (Ce qu'ils disent ou rien), evliliğini (La femme gelée), Doğu Avrupalı ​​bir adamla olan tutkulu ilişkisini (Passion simple), onun kürtaj (L'événement), Alzheimer hastalığı (Je ne suis pas sortie de ma nuit), annesinin ölümü (Une femme) ve meme kanseri (L'usage de la photo).Ernaux ayrıca Frédéric-Yves Jeannet ile birlikte L'écriture comme un couteau (Bıçak kadar Keskin Yazmak) yazdı.

Bir Kadının Öyküsü, Bir Erkeğin Yeri ve Basit Tutku, New York Times'ın Önemli Kitapları olarak kabul edildi ve Bir Kadının Öyküsü, Los Angeles Times Kitap Ödülü için Finalist oldu. Utanç, 1998'in Publishers Weekly En İyi Kitabı, The Washington Post tarafından 1999'un En İyi Anıları arasında Karanlıkta Kalıyorum ve More Magazine tarafından The Possession, 2008'in En İyi On Kitabı olarak listelendi.

Fransız eleştirmenler tarafından çok iyi karşılanan 2008 tarihli tarihi anı kitabı Les Années (Yıllar), birçok kişi tarafından başyapıtı olarak kabul edilir. Bu kitapta Ernaux ilk kez kendisi hakkında üçüncü tekil şahıs (elle, ya da İngilizce'de "she") olarak yazıyor ve İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra 2000'lerin başına kadar Fransız toplumuna canlı bir bakış sunuyor. Bu, bir kadının ve içinde yaşadığı gelişen toplumun dokunaklı sosyal öyküsüdür. Yıllar, Académie française'in 2008 Françoise-Mauriac Ödülü'nü, 2008 Marguerite Duras Ödülü'nü, 2008 Fransız Dili Ödülü'nü, 2009 Télégramme'ı kazandı. Okuyucular Ödülü ve 2016 Premio Strega Europeo Ödülü. Alison L. Strayer tarafından çevrilen The Years, 31. Yıllık Fransız-Amerikan Vakfı Çeviri Ödülü için Finalist oldu. 2018'de Premio Hemingway'i kazandı.

2019 yılında The Years adlı kitabıyla Uluslararası Booker Ödülü'ne aday gösterildi.

Eserlerinin çoğu İngilizce'ye çevrildi ve Seven Stories Press tarafından yayınlandı. Ernaux, Press'in adını aldığı yedi kurucu yazardan biridir.