Tamamlayıcı Emeklilik

Tamamlayıcı Emeklilik

Son dakika tamamlayıcı emeklilik haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan tamamlayıcı emeklilik ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını tamamlayıcı emeklilik haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Tamamlayıcı Emeklilik

haberleri sayfasında son dakika yaşanan tamamlayıcı emeklilik gelişmeleri de dahil olmak üzere 115 tamamlayıcı emeklilik haberi bulunmuştur. Tüm tamamlayıcı emeklilik haberleri aşağıda listelenmiştir.
BES'te yeni dönem! O şart kaldırıldı, hemen maaş alabilecekler ve...
BES'te yeni dönem! O şart kaldırıldı, hemen maaş alabilecekler ve...Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni dönem! Değişti ve o şart kaldırıldı. Genelge yayımlandı. Emeklilik Gelir Planı'na (EGP) aktarım kolaylaştırıldı. Aktarılması gereken asgari tutar aylık brüt asgari ücretin 12 katıyken 4 kata indirildi. Artık, aktarılan tutarın tamamı anapara olarak kabul edilecek. Bu da emekli olacak kişiler için emeklilikte ödenecek stopajın azalması anlamına geliyor. Pasif üyeler, emekliliğe hak kazanmış olanlar, 10 yıllık üyelik ve 56 yaşını tamamlamış olanlar doğrudan Emeklilik Gelir Planı'na aktarım yapabilecek ve hemen maaş alabilecek.
15.04.2022Ekonomi
Erken emekli olabilirsiniz! Milyonlarca çalışanı kapsıyor, hemen kontrol edin...
Erken emekli olabilirsiniz! Milyonlarca çalışanı kapsıyor, hemen kontrol edin...Erken emeklilik fırsatı! Erken emekli olmak isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Bu mesleklerde çalışanlar hemen kontrol edin. Emeklilik için çok önemli detay. Her çalışan için özel olarak meslek kodları oluşturuluyor. Bu kodlar ileri dönemde erken emeklilik kapısını aralıyor. Bazı işlerde yıpranma payı erken emeklilik açısından büyük önem taşıyor. SGK'ya göre belirlenen yıpranma hakkı olan bir meslek sınıfındaysanız erken emeklilik imkanı tanınıyor. 45 iş kolunda çalışanların yıpranma hakkı bulunuyor. Emeklilik süresinin kısalmasının yanı sıra devlet çeşitli hibe ve nakit destekleri de sağlanıyor. Bu nedenle meslek kodunun hatalı ya da eksik girilmemesi, çalışan açısından çok önemli. Meslek kodu primi, emeklilik süresini etkiliyor mu? Çalışanın başka bir meslek koduyla bildirimi hak kaybına yol açar mı? Fiili hizmet süresi zammından hangi meslek grupları yararlanabiliyor? İşte erken emeklilikle ilgili tüm detaylar...
9.12.2021Emekli
Emeklilikte yeni dönem! Çocuklar da emekli olacak 10 yaş altı...
Emeklilikte yeni dönem! Çocuklar da emekli olacak 10 yaş altı...Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Emeklilikte yeni dönem. Tamamlayıcı emeklilik sistemi artık 18 yaş altı çocuklara da açıldı. Üstelik devlet desteği yüzde 25 olarak uygulanıyor. 3 ayda 50 bin çocuk sisteme girdi. Yüzde 70’i 10 yaşın altında.
26.09.2021Emekli
Çalışanları ilgilendiriyor! O kağıda sakın imza atmayın, paranız yanar...
Çalışanları ilgilendiriyor! O kağıda sakın imza atmayın, paranız yanar...Çalışan milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Sakın o kağıda imza atmayın. Paranızı alamazsınız ve mağdur olursunuz. 30 Haziran tarihinde ücretsiz izne çıkarma sona erdi. Ancak konuyla ilgili çok fazla şikayet geliyor. Bu tarihten sonra çalışanlar ücretsiz izne çıkartılamaz. İsteği olmadan ücretsiz izne çıkartılan çalışanlar haklı fesih ile kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilir. Ancak bazı işverenler çalışanlardan ücretsiz izne çıkmayı kabul ettiğine dair imzalı yazı alıyor. Çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer imzalarsanız haklı fesih hakkı kaybolur ve paranızı da alamazsınız.
10.07.2021Ekonomi
Emeklilik ile ilgili önemli açıklama! Yüzde 21,7'lik artış...
Emeklilik ile ilgili önemli açıklama! Yüzde 21,7'lik artış...Emeklilik ile ilgili flaş rakamlar ortaya çıktı. Sayı 12 milyonu geçti. En son veriler açıklandı. Yüzde 21,7 artış oldu. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne vatandaşların ilgisi arttı. BES fonları büyüdü. Pandeminin etkisiyle BES'ten çıkışlar azaldı. Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili yayınlanan rapor kazanç miktarını da ortaya koydu. Rapora göre mevduat faiz oranları ile BES karşılaştırıldığında yüzde 21,7 puanlık bir fark oluyor. Birçok kişi özellikle uzun vadede kazanç sağlamak için BES'e dahil oluyor. Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) raporuna göre, 2020 sonu itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) katılımcı sayısı 12,6 milyona ulaşırken, yaklaşık portföy büyüklüğü 171 milyar lira oldu.
8.02.2021Emekli
Emeklilik sisteminde önemli gelişme! Yüzde 30...
Emeklilik sisteminde önemli gelişme! Yüzde 30...Bireysel Emeklilik Sistemine vatandaşların ilgisi arttı. BES fonları büyüdü. Pandeminin etkisiyle BES'ten çıkışlar azaldı. 2021’de ekonomik program içinde BES’e ayrı bir yer ayrıldı. Yeni yılda 18 yaş altının BES’e girmesi, dövizli BES uygulaması için düzenlemeler gündemde olacak.
4.01.2021Emekli
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! O para son maaştan ödenir...
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! O para son maaştan ödenir...Çalışan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Kıdem tazminatı ödenirken tamamı peşin olarak veriliyor. İşçinin onayı olmadan taksit de yapılamaz. Damga vergisinden başka kesinti de yasal değil.İzin paraları, işten ayrılırken son ücret üzerinden ödenir. İş akdi ne şekilde feshedilirse edilsin, işçinin kullanılmayan izinlerinin parasının ödenmesi gerekir. Muvazzaf askerlik nedeniyle iş yerinden ayrılmanız durumunda işsizlik ödeneği kesilir.
15.08.2020Uzmana Sor
Emeklilikte yeni dönem! Tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir?
Emeklilikte yeni dönem! Tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir?Emeklilikte yeni dönem başladı. Milyonlarca emekli Tamamlayıcı emeklilik sisteminin nasıl işleyeceğini araştırıyor. İşte tüm detaylarıyla Tamamlayıcı emeklilik sistemi...
17.07.2020Emekli
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Tazminat alabilirsiniz...
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Tazminat alabilirsiniz...Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. İş yerlerinde bazı işçiler tam zamanlı çalışıp ücretlerini tam alırken bazı çalışanlar için ise kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamasına gidildi. Aynı iş yerinde iki durumun birden oluşması haksızlık yaratıyor. Çünkü tam çalıştıkları halde 1 ay çalışıp 15 günlük ücret alıyorlar. Peki işveren kısa uygulamasında eşit mi davranmak zorunda? Haksızlığa uğrayan işçi tarafından haklı fesih sebebi ortaya çıkar mı? İşçi haklı fesih sebebi gösterirse kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilir mi? İşte tüm detaylar...
Kıdem tazminatında yüzde 8.33'ün sırrı...
Kıdem tazminatında yüzde 8.33'ün sırrı...Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiriyor. Kıdem tazminatı tavanı da zamlandı. Peki kıdem tazminatı, kıdem tazminatındaki yüzde 8.33 formülünün sırrı ne? Tazminat çalışana, her yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplanıp, ödeniyor. İşverenlerin, her ay, çalışanın brüt ücreti üzerinden yüzde 8.33’ü şirket bilançolarında karşılık olarak ayırması gerekiyor. Bu yıl uygulanan asgari ücret 2 bin 943 lira. Buna göre işveren, asgari ücretli bir çalışanı için her ay 245.15 lirayı, yıllık da 2 bin 943 lirayı kıdem tazminatı adı altında ayırmak durumunda. Eğer bu çalışan asgari ücretli değil de aylık 3 bin 500 lira brüt maaş ile çalışıyorsa, aylık 291,5 lira, yıllık da 3 bin 500 lira kıdem tazminatına hak kazanıyor. İşte, kıdem tazminatında yüzde 8.33 formülü bu.
9.07.2020Emekli
Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? Kıdem tazminatı ve ihbar süresi hesaplama...
Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? Kıdem tazminatı ve ihbar süresi hesaplama...Kıdem tazminatı tavanı yükseldi. Ocak-haziran döneminde 6 bin 730 lira olarak uygulanan kıdem tazminatı tavanı 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 7 bin 117 TL'ye yükseldi. Aynı işverene bağlı iş yerlerinde 10 yıl çalışan bir kişinin alabileceği maksimum kıdem tazminatı tutarı da 67 bin 300 liradan 71 bin 170 liraya yükseldi. Rakam 2020 temmuz-ocak döneminde geçerli olacak. Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İhbar tutarı yükseldi mi? Yeni kıdem tazminatı ve ihbar süresi hesaplama...
Emeklilikte yeni dönem! Yaş ve süre şartı yok...
Emeklilikte yeni dönem! Yaş ve süre şartı yok...Türkiye'de yaşayan herkes bekliyordu. Hükümet harekete geçti. Emeklilikte yeni dönemin detayları ortaya çıkıyor. Kıdem vermemek için girdi-çıktı oyunu bitecek.Çalışan bir gün bile çalışmış olsa bireysel fon hesabındaki hakkı saklı olacak. İşveren tarafından işten çıkarılmış olsa bir günlük çalışması karşılığı TES katkısı hesabında duracak. Tamamlayıcı emeklilik yaşı 60 olarak belirlendi fakat emekli olmak için herhangi bir süre şartı bulunmuyor. Çalışan adına ödenen katkılar kişinin bireysel fon hesabında yer aldığı için her çalışan emeklilik yaşını doldurduğunda hesabındaki birikime hak kazanmış olacak.
29.06.2020Emekli
15 yıl 3600 gün ile kaç defa kıdem tazminatı alınabilir?
15 yıl 3600 gün ile kaç defa kıdem tazminatı alınabilir?Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüştürülmesine ilişkin düzenlemeyle ilgili tartışmalar devam ederken, birikmiş kıdem tazminatını bir an evvel almak isteyenlerin sayısı da artıyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar, emekli olmasalar bile 15 yıl sigortalılık 3600 prim günü koşulunu yerine getirerek kıdem tazminatı alabilirler. Peki bu hakkı birden fazla kullanmak mümkün müdür? İşte merak edilen cevaplar...
Kıdem tazminatı fonu nedir? Kıdem tazminatı kalktı mı 2020? Kıdem tazminatı fonu ne zaman yasallaşacak?
Kıdem tazminatı fonu nedir? Kıdem tazminatı kalktı mı 2020? Kıdem tazminatı fonu ne zaman yasallaşacak?Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 yılında yürürlüğe gireceğini duyurduğu tamamlayıcı emeklilik sistemi ile günümüzde uygulanan kıdem tazminatının çalışma dönemi boyunca ödenen primler ile fonlaştırılarak emeklilik sistemine entegre edilmesi planını açıklamasından sonra, kıdem tazminatı fonu konusu işçiler arasında araştırılmaya başladı. Kıdem tazminatının kaldırılıp, kaldırılmadığı araştırılırken, kıdem tazminatı fonu faydaları da sorgulanmaya başladı. Kıdem tazminatı fonu son dakika gelişmeleri…
Türk-İş'ten kıdem tazminatı açıklaması
Türk-İş'ten kıdem tazminatı açıklamasıTürk-İş Başkanlar Kurulu kıdem tazminatı gündemiyle toplandı. Toplantının ardından oybirliğiyle alınan kararlar açıklandı.
Emeklilik sistemi toplantısına Erdoğan'ın esprisi damga vurdu
Emeklilik sistemi toplantısına Erdoğan'ın esprisi damga vurduMilyonlarca çalışanı ilgilendiren tamamlayıcı emeklilik sistemi beraberinde kıdem tazminatı tartışmalarını da getirdi. Konuyla ilgili sendikalarla toplantı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sosyal taraflar anlaşamayacak, yine fatura bana kalacak" sözleri ise gündem oldu.
22.06.2020Gündem
Memurlar kapsam dışına çıkarıldı! Karar verildi...
Memurlar kapsam dışına çıkarıldı! Karar verildi...Milyonlarca kişi bekliyordu. Çalışmalar son aşamaya geldi. Ve beklenen oldu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nin 2022'de devreye girmesi bekleniyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistem (TES) görüşmeleri işveren ve işçi temsilcileri arasında başladı. Peki, Tamamlayıcı emeklilik sistemi nasıl olacak? Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde kıdem tazminatı ne olacak? Memurlar dahil olacak mı? İşte Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nin tüm detayları...
22.06.2020Ekonomi
Emeklilik sistemiyle ilgili o soru cevabını buldu! Kapsam dışı...
Emeklilik sistemiyle ilgili o soru cevabını buldu! Kapsam dışı...Milyonlarca çalışan merak ettiği soru cevabını buldu. Kıdem tazminatı fonu ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) dair merak edilenleri aktaran İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Resul Kurt, emekliliği yakın olanların yeni sisteme girmeyeceğini dile getirdi. Kurt, kıdem tazminatının yüzde 8,33 olan tutarının yüzde 3’lük kısmının devlet güvencesinde olduğunu ve işçinin bireysel hesabında tasarruf olacağını ifade etti.
20.06.2020Emekli
Türk-İş Genel Başkanı Atalay'dan kıdem tazminatı açıklaması
Türk-İş Genel Başkanı Atalay'dan kıdem tazminatı açıklamasıTürk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Kıdem tazminatı, işçinin yıllardır döktüğü terin, verdiği bir ömrün karşılığıdır." ifadelerini kullandı.
Bakan Selçuk'tan flaş açıklama: Fesih kısıtını üç ay daha uzatacağız
Bakan Selçuk'tan flaş açıklama: Fesih kısıtını üç ay daha uzatacağızAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Çoğu ülkedeki tamamlayıcı emeklilik sistemlerinde devlet katkısı yok ama biz burada yüzde 1 oranında devlet katkısı koyacağız." dedi.Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, işten çıkarmayı engelleyen düzenlemeye ilişkin, "Fesih kısıtını üç ay daha uzatacağız." diye konuştu.
Emeklilikte yeni dönem! Milyonlar bekliyordu ve bakan canlı yayında duyurdu...
Emeklilikte yeni dönem! Milyonlar bekliyordu ve bakan canlı yayında duyurdu...Emekli, memur, çalışan milyonlar nefesini tuttu. Ve ilk adım geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Çoğu ülkedeki tamamlayıcı emeklilik sistemlerinde devlet katkısı yok ama biz burada yüzde 1 oranında devlet katkısı koyacağız" dedi...Gözler Beştepe'de. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile beraberindeki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'dan oluşan heyeti kabul etti. Görüşmede, duyurulan Tamamlayıcı emeklilik sistemi, ile işten çıkarma yasağının üç ay daha uzatılması görüşüldü.
Yeni kıdem yasası ne zaman çıkacak? TES ile istifa eden nasıl kıdem tazminatı alacak?
Yeni kıdem yasası ne zaman çıkacak? TES ile istifa eden nasıl kıdem tazminatı alacak?Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi olarak yürürlüğe konulması planlanan TES geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Yeni emeklilik sistemi olarak anılan TES’in yürürlüğe girmesiyle tüm çalışanların kıdem tazminatına yönelik geçmiş hakları da korunacak. Yani istifa edenlerin de haklarını alacağı ve dava süreçlerine son verileceği planlanıyor. Peki, istifa eden işçi TES ile nasıl kıdem tazminatı olacak? Yeni kıdem tazminatı yasası ne zaman çıkacak?
Emekliye 566 lira ek maaş! Ve belli oldu...
Emekliye 566 lira ek maaş! Ve belli oldu...Milyonlarca emekli ve çalışan bekliyordu. Açıklama geldi ve belli oldu. Emekliye en az 566 lira ek maaş geliyor. Tek tek açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan tamamlayıcı emeklilik sistemine ilişkin yeni kanunun yürürlüğe girmesiyle tüm çalışanların kıdem tazminatına tabi geçmiş döneme ait hakları aynı şekilde ve aynı şartlara tabi olarak korunacak. 1 Ocak 2022'den sonra kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten ayrılan çalışan geçmiş kıdem tazminatını alabilecek. Katılımcı, 60 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacak, talepte bulunanlara emeklilik hesabındaki birikimlerinin yüzde 25'ini geçmemek üzere defaten ödeme yapılabilecek - Çalışan istifa ettiğinde bireysel fon hesabındaki tutarlar kazanılmış hak olarak kendisinde kalacak.Asgari ücretli bir çalışan 25 yıl sistemde kalırsa emekli maaşına, TES sayesinde bugüne göre 300 ile 566 lira arasında ilave maaş alabilecek.
15.06.2020Emekli
Tamamlayıcı emeklilik sistemi nasıl olacak? Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde kıdem tazminatı ne olacak? 14 milyon çalışanı ilgilendiriyor!
Tamamlayıcı emeklilik sistemi nasıl olacak? Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde kıdem tazminatı ne olacak? 14 milyon çalışanı ilgilendiriyor!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, tamamlayıcı emeklilik sigortasını hayata geçireceklerini duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) görüşmeleri işveren ve işçi temsilcileri arasında başladı. 14 Milyon çalışanı ilgilendiren Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nin 2022'de devreye girmesi bekleniyor. Peki, Tamamlayıcı emeklilik sistemi nasıl olacak? Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde kıdem tazminatı ne olacak? İşte Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nin detayları...

Benzer Haber Etiketleri

Tamamlayıcı Emeklilik ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki tamamlayıcı emeklilik haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.