Gazete Vatan Logo

YPG’li deniz piyadesine ABD’den askeri tören!

YPG saflarında savaşırken DEAŞ tarafından Rakka’da öldürülen ABD’li eski deniz piyadesi David Taylor’un cenazesi Batı Virginia’da düzenlenen askeri törenle yakıldı

YPG’li deniz piyadesine ABD’den askeri tören!

ABD Ordusu’nda 4 yıl savaştıktan sonra geçtiğimiz Mayıs ayında terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye katılan eski deniz piyadesi David Taylor, 16 Temmuz 2017’de Rakka’da DEAŞ tarafından öldürüldü. Taylor’un cenazesi yaklaşık 1.5 ay sonra Batı Virginia’da yaşayan ailesine ulaştı. David Taylor’a düzenlenen askeri anma ve cenaze törenlerie ABD Donanması’na bağlı askerler katıldı.

Belediye başkanı katıldı

YPG tarafından Zafer Karaçok kod adı verilen Taylor, ABD Donanması’nda Afganistan, Japonya ve Güney Kore’de görev yaptı. Geçen yıl ABD Deniz Kuvvetleri’nden ayrılmadan önce ise Ürdün’de görevlendirildi. Bir çok madalya sahibi olduğu öğrenilen David Taylor için 12 Ağustos’ta ailesinin yaşadığı Batı Virginia’ya bağlı Buckhannon kentinde ABD Donanması’dan askerlerin yer aldığı bir anma töreni düzenlendi. Jawbone Park’taki törene Taylor’un annesi, babası, iki kızkardeşi, akrabaları, ABD gazileri, bölgedeki YPG yanlıları ile Batı Virginia Senatörü Greg Boso, Buckhannon Belediye Başkanı David McCauley, kent konseyi üyesi Mary Albaugh ve Taylor’un Afganistan’daki komutanı Albay Giles Walger katıldı.

Haberin Devamı

Yerel TV kanalı ‘Buckhannon 3’ tarafından canlı yayınlanan ve yaklaşık iki saat süren törende Taylor için kurulan anma bölümüne ABD bayraklarının yanına asılan YPG flamaları dikkat çekti. Törene telefonla bağlanan YPG sözcüsü Nuri Mahmud’un mesajı İngilizce’ye çevrildi. Törenin ardından donanma mensubu iki asker tarafından katlanan ABD bayrağı Taylor’un annesi Beverly Davis’e verildi.

1.5 ay sonra nakledildi

Törenden yaklaşık 15 gün sonra ise Dvaid Taylor’un cenazesi ailesine ulaştı. Taylor’un cenazesinin evine ulaştığını önceki gün kızkardeşi Kaitlyn Faith Taylor sosyal medya hesabından, “1.5 aylık uzun bekleyişten sonra kardeşim sonunda evinde. Keşke ben de orada olsaydım. Sadece buna inanamıyorum” diyerek duyurdu. Önceki gün şehirde yer alan Poling-St. Clair Cenaze Evi’nde aile üyeleri ve yine ABD Donanması’ndan askerlerin katıldığı küçük bir askeri tören düzenlendi. Törenin ardından David Taylor’un isteği üzerine cenazesi yakıldı.

Haberin Devamı

Daha önce de katıldılar

ABD Ordusu’na bağlı askerler daha öncede YPG’li cenazesine katılmıştı. TSK’ya ait savaş uçaklarının 25 Nisan 2017’de Suriye’nin kuzeydoğusunda Karaçok Dağı bölgesinde bulunan terör örgütü YPG hedeflerini bombalamıştı. Hava harekatında ölen teröristler için Suriye’de düzenlenen cenaze törenine ABD askerleri de katıldı. Teröristlerin cenazeleri PKK/YPG flamaları ve ABD bayrakları ile Abdullah Öcalan pankartları eşliğinde gömüldü.