Gazete Vatan Logo

İtalya’dan Türk bayraklı gemiye operasyon

İtalya, Yalova’dan Fransa’nın Sete Limanı'na seyreden Türk bayraklı Galata Seaways adlı gemiye 15 kaçak bulunduğunun tespit edilmesinin ardından operasyon düzenledi.

İtalya’dan Türk bayraklı gemiye operasyon

Yalova’dan Fransa’nın Sete Limanı'na seyreden Türk bayraklı Galata Seaways adlı gemiye İtalya’nın Napoli kentinde özel kuvvetler birimi tarafından operasyon düzenlendi. İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Yalova'dan ayrıldıktan sonra içinde 15 kaçak şahsın tespit edildiği ve 22 kişinin bulunduğu gemide kontrolün ele geçirildiğini ve operasyonun devam ettiğini duyurdu. İtalyan Bakan Crosetto, "Gemi büyük değil ama Brindisi'de konuşlanmış San Marco taburuna ait özel kuvvetlerimiz kurtarma operasyonunu sürdürüyor” dedi. Napoli Körfezi’nin kuzeyinde yer alan Ischia Adası’nın yakınlarında başlatılan operasyonda özel kuvvetlerin iki donanma helikopteri ile gemiye çıkartma yaptığı belirtildi.

İtalya’dan Türk bayraklı gemiye operasyon

İTALYA'YA YÖNLENDİRİLMİŞ

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yalova’dan Fransa’nın Sete Limanı'na seyretmekte olan Türk bayraklı Galata Seaways isimli gemide elinde kesici aletler bulunan '15 kaçağın' tespit edildiğini açıklamış ve gemi personelinin kendilerini kilitleyerek korumaya aldığı duyurulmuştu. Açıklamada, “Gemi kaptanı ve şirket yetkilileri ile yapılan değerlendirme neticesinde AAKKM tarafından MRSC Ajaccio (Fransa) ve MRCC Roma (İtalya) ile irtibata geçilmiş olup, gemi şirketi yetkililerinin talebi ve MRCC Roma’nın onayı doğrultusunda İtalya’nın Napoli Limanı'na doğru geminin seyrine karar verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

İtalya’dan Türk bayraklı gemiye operasyon

MÜRETTEBATIN GÜVENLİĞİ SAĞLANDI

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Kaçakların alınması için Napoli'ye yönlendirilen Galata Seaways gemisine İtalyan güvenlik güçleri müdahale etmiş, mürettebatın güvenliği sağlanmıştır. Arama faaliyetleri devam ederken süreç Sn. Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu'nun koordinasyonunda AAKKM tarafından takip edilmektedir" denildi. (DHA)

İtalya’dan Türk bayraklı gemiye operasyon

İtalya’dan Türk bayraklı gemiye operasyon