Geri Dön
GündemTEOG puanını hatalı bulan öğrencinin dört günü kaldı

TEOG puanını hatalı bulan öğrencinin dört günü kaldı

23-24 Kasım’da yapılan ve 1 milyon 190 bin 826 ortaokul son sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG sonuçları “E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi” üzerinden duyuruldu.

TEOG puanını hatalı bulan öğrencinin dört günü kaldı

TEOG puanını öğrenen öğrenciler şimdi ikinci dönem sınavlarına katılmak üzere hazırlıklarını yapacaklar. TEOG sınavlarının son ayağı ise 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak. Herhangi geçerli nedenden dolayı veya sağlık sorunu sebebiyle sınava katılamayan öğrenciler için düzenlenecek olan TEOG mazeret sınavları ise 20-21 Mayıs 2017’de gerçekleştirilecek.

5 gün içinde itiraz edilecek

Sınav sonucunda hata olduğunu düşünen adaylar sonuçlara itiraz edebilecek. İtirazlarla ilgili yapılması gerekenleri listeleyen MEB, sonuçlara yapılacak itirazların, sonuçların yayınlanma tarihi itibariyle en geç 5 gün içerisinde elektronik ortamlardan yapılması gerektiğini duyurdu. İtirazın gerçekleştirilmesinin ardından incelemenin başlatılması, T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası şubelerine “Kurumsal Tahsilat Programı” adıyla 20 TL’nin yatırılmasıyla gerçekleşecek.

Yerleştirme böyle yapılacak

MEB’in verdiği bilgiye göre öğrencilerin TEOG puanı tek puan türünde hesaplanıyor. LYS’den farklı yanlış cevaplar doğruyu götürmüyor. Öğrencilerin dün açıklanan birinci dönem ile ağırlıklandırılmış puanı ile ikinci dönem TEOG sınavlarından alacakları ağırlıklandırılmış puanların aritmetik ortalaması alınacak. Birinci dönem sınavının yaklaşık yüzde 30’u toplam puana etki ediyor. Ayrıca 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

ÖSYM sınavlarına saat ayarı

ÖSYM tarafından, YGS ve LYS’ye gireceklerin binalara alımının, sınav başlama saatinden 15 dakika önce sonlandırılmasına karar verildi. YGS ve LYS’ye girecekler en son saat 09.45’te, LYS’nin öğleden sonraki oturumlarına katılacaklar ise en geç saat 14.15’te sınav binalarına girebilecek.