Gazete Vatan Logo

Smart Trade coin operasyonu nedir, Smart Trade Coin’in sahibi kimdir?

'Smart Trade Coin' isimli sözde kripto varlık üzerinden 1 milyar dolar haksız kazanç elde ettiği tespit edilen şahıslara yönelik Sibergöz-42 operasyonları düzenlendi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya operasyonun ayrıntılarını paylaştı. Peki, Smart Trade coin nedir, Smart Trade coin operasyonu nedir?

Smart Trade coin operasyonu nedir, Smart Trade Coin’in sahibi kimdir?

Bakan Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı; Ankara merkezli 21 ilde “Smart Trade Coin” isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden “Sıfır Risk İle Yüksek Kazanç” vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen şahıslara yönelik “SİBERGÖZ-42” operasyonları düzenlendi.

1 Milyar Dolar haksız kazanç elde ettiği tespit edilen ve uluslararası dolandırıcılık eylemi gerçekleştiren 127 şüpheli yakalandı.

Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerindeyiz. Kara Vatan’da olduğu gibi Siber Vatan’da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında.

* Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde; Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; “Nitelikli Dolandırıcılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması” suçlarına yönelik Ankara merkezli Antalya, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Uşak, Aydın, Muğla, Kütahya, Çorum, Balıkesir, Denizli, Adana, Bursa, Malatya, Tekirdağ, Isparta, Karabük, Konya, Şırnak ve Samsun'da düzenlenen operasyonlarda;

Haberin Devamı

- “Smart Trade Coin” isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden “Sıfır Risk İle Yüksek Kazanç” vaadiyle vatandaşların yatırıma yönlendirildiği,

- Otomatik al-sat işlemlerini gerçekleştiren bot uygulaması satıldığı ve

- Mevcut kullanıcılara yeni kullanıcı getirmeleri halinde kazanç vaadinde bulunup “Saadet Zinciri” sistemi oluşturarak, uluslararası dolandırıcılık eylemini gerçekleştiren ve 1 Milyar Dolar (yaklaşık 32 Milyar TL) haksız kazanç elde ettiği tespit edilen 127 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar sonucunda:

- 1 Milyar TL değerinde 177 adet taşınmaz ve 61 adet taşınır mal varlığına,
- 1 adet ruhsatsız tabanca,
- 1 adet kuru sıkı tabanca ve
- Çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle.

Smart Trade Coin nedir?

Bots ve DEFI gibi kripto araçları için bir ticaret platformudur. Haziran 2021'de platform, kurum içi bir hata nedeniyle çok sayıda yatırımcı için önemli kayıplara yol açtı. SMART TRADE COIN platformunun bazı kullanıcıları bir gecede yatırımlarının %90'ını kaybettiği öğrenildi.

Haberin Devamı