Geri Dön
GündemPrens Selman kimdir, kaç yaşında, serveti ne, eşi kim? Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman’ın Türkiye ziyareti!

Prens Selman kimdir, kaç yaşında, serveti ne, eşi kim? Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman’ın Türkiye ziyareti!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman resmi ziyaret kapsamında Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı resmi törenle karşıladı. Baş başa görüşmeye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Beştepe'deki görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından ortak bildiri yayımlandı. Söz konusu görüşmenin ardından Prens Selman kimdir, kaç yaşında, serveti ne, eşi kim? sorularına yanıt aranmaya başlandı.

Prens Selman kimdir, kaç yaşında, serveti ne, eşi kim? Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman’ın Türkiye ziyareti!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman resmi ziyaret kapsamında ilk kez Ankara'ya geldi. Peki, Prens Selman kimdir, kaç yaşında, serveti ne, eşi kim?

Prens Selman kimdir, kaç yaşında?

Muhammed bin Selman bin Abdülaziz el-Suud 31 Ağustos 1985 yılında Cidde'de dünyaya gelen Suudi Arabistan veliaht prensi, savunma bakanı ve Kral Selman'ın oğludur.

Muhammed ayrıca Suud Kraliyet Mahkemesi başkanı ve Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi başkanıdır. Babası Kral Selman'ın tahtının arkasındaki güç olarak tanımlanmıştır. Haziran 2017'de kraliyet kararnamesi ile Veliaht Prens Muhammed bin Nayif'in yerine atanarak tahtın vârisi ilan edildi ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

Annesi Kral Selman'ın üçüncü eşi Fahda bint Felah bin Sultan'dır. Muhammed, kardeşlerinin en büyüğüdür ve Suudi Araştırma ve Pazarlama Grubu eski başkanı Turki bin Selman'ın kardeşidir. Prens Muhammed, Kral Suud Üniversitesi'nden hukuk alanında lisans derecesine sahiptir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Muhammed bin Selman, babasının kişisel yardımcısı olmadan önce birkaç yıl özel sektörde çalıştı. Suudi kabinesi için Uzmanlar Komisyonu'nda danışman olarak görev aldı. 15 Aralık 2009'da Muhammed bin Selman, Riyad Bölgesi valisi olan babasına özel danışman olarak siyasete girdi. Ekim 2011'de Kral Abdullah, babası Selman'ı İkinci Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı yaptı ve ardından da Kasım 2011'de Muhammed bin Selman'ı özel danışmanı yaparak iktidarda yükselmesinin önünü açtı.

Muhammed bin Selman'ın çok lüks bir yaşam tarzı olduğu söyleniyor. Bunu gösteren bir olay, New York Times dergisinin rapor ettiği 500 milyon Euro'luk bir fiyatla, Rus voçyalı kahraman Yuri Scheffler'den Serene adlı yatı satın almasıydı.

PRENS SELMAN'IN SERVETİ NE KADAR?

Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Prens Selman Suudi Hanedanı'nın mensubudur. Suudi Hanedanı'nın 1 trilyon sterlin değerindeki mal varlığı, İngiliz kraliyetinin servetinin 16 katı kadar.

Lüks hayatı ile bilinen Prens Selman, 400 milyon sterlin değerinde bir süper yatı, Fransa'da 240 milyon sterlinlik şatosu, Londra'da iki evi ve İspanya'nın güney kıyısında bir yerleşkesi bulunmakta.

Muhammed Bin Selman'ın Leonardo da Vinci tablosuna ailesi adına 340 milyon sterlin harcadığı da kaydedildi.