Geri Dön
GündemNejat Uygur'un ağabeyi öldü!

Nejat Uygur'un ağabeyi öldü!

Tiyatro sanatçısı Nejat Uygur’un ağabeyi, Dr. Zeki Uygur, 86 yaşında hayatını kaybetti

Nejat Uygur'un ağabeyi öldü!

Nejat Uygurun ağabeyi öldü
Tiyatro sanatçısı Nejat Uygur’un ağabeyi, ABD’deki Türk toplumunun önde gelen isimlerinden Dr. Zeki Uygur, 86 yaşında vefat etti.

New York’a 1969 yılında yerleşen, operatör doktor olarak uzun yıllar çalışan ve ABD’deki Türk toplumuna her zaman iyilik yaparak adeta gönüllerde taht kuran Dr. Uygur’un, Connecticut’ta yaşayan oğlunun evinde kalp yetmezliğinden vefat ettiği bildirildi.

Türkiye’nin New York Başkonsolusu Levent Bilgen, tiyatro sanatçısı Nejat Uygur’un da ağabeyi olan Dr. Zeki Uygur’un vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Bilgen, mesajında şunları kaydetti:
”Değerli doktorumuz, ağabeyimiz, büyüğümüz, canımız, dostumuz Dr. Zeki Uygur’un vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Biz, Dr. Zeki Uygur’u, başı sıkışan her Türk vatandaşına yardım elini uzatan, cebindeki son kuruşu da ihtiyaç sahiplerine düşünmeden veren, tıbbi olarak ne gerekiyorsa yapan, ihtiyacı olan herkesin kapısını çaldığı ’Zeki Baba’ olarak hatırlamaya devam edeceğiz. Dr. Zeki Uygur, Türk milletinin yardımsever, misafirperver, iyiliksever hasletlerinin tümünü üzerinde taşıyan ve milletiyle gurur duyan örnek bir vatandaşımızdı. Hiç şüphem yoktur ki görev çevremizdeki vatandaşlarımız da onu bu hasletleriyle hep hatırlayacak ve özleyecektir.”

TADF Başkanı Ali Çınar’ın mesajı

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Ali Çınar da yayımladığı taziye mesajında, şu ifadelere yer verdi:
”TADF olarak, değerli büyüğümüz ve ’Baba’ unvanıyla hep andığımız, başarılı Türk beyin cerrahı ağabeyimiz Dr. Zeki Uygur’un vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Hem federasyonumuza hem de Türk Amerikan toplumuna yaptığı eşsiz çalışmaları unutmamız mümkün değildir. Binlerce Türk’ü ücretsiz muayene ederek, herkesin gönlünü kazanmış olan, New York’a yerleşmiş Türkler arasında en sevilen, sayılan ve tanınan isimlerden biri olan Dr. Zeki Uygur ağabeyimizin eksikliği her zaman hissedilecektir. TADF olarak, Amerika’daki Türklerin ’ulusal hazinesi’ olarak da andığımız Dr. Zeki Uygur ağabeyimize Allah’tan rahmet dilerken, yakınlarına, sevdiklerine ve Türk Amerikan toplumumuza başsağlığı diliyorum. Başımız sağolsun.”

Bu arada, New York Başkonsolosluğu ve TADF tarafından, Dr. Zeki Uygur anısına 12-13 Mart tarihlerinde Türkevi’nde taziye defteri açılacağı bildirildi.

ZEKİ UYGUR’UN ÖLÜMÜ, ABD’Lİ TÜRKLERİ ÜZDÜ

USTA tiyatro oyuncusu Nejat Uygur’un, ABD’de yaşayan beyin cerrahı ağabeyi Zeki Uygur, kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Yaptığı iyiliklerle gönüllerde taht kuran Zeki Uygur’un vefat haberi, ABD’de yaşayan Türkler arasında büyük üzüntü yarattı.

1954- 57 yılları arasında Gülhane Asker? Tıp Akademisi’nde genel cerrahi uzmanlığı eğitimini tamamlayan Uygur, İstanbul Kasımpaşa Hastanesi beyin cerrahisi bölümünde görev yapmış ve 1969 yılında tabip albay rütbesiyle deniz kuvvetlerinden emekli olduktan sonra da New York’a göç etmişti.

ABD’de yaşayan Türklerin ’Zeki Abisi’ olarak bilinen Zeki Uygur, 1970’lerde New York Emniyet Müdürlüğü’nde hayatı pahasına verdiği dürüstlük mücadelesiyle çağdaş Amerikan toplumunun en saygın kişiliklerinden biri haline gelen ve ibretlerle dolu yaşam öyküsü Al Pacino’nun başrolünü oynadığı ’Serpico’ adlı filme konu olan ’Paco’ lakaplı ünlü dedektif Frank Serpico’yu ölümden döndüren doktor olarak da tanınmıştı.

New York’ta görev yaptığı dönemde, bir narkotik operasyonunda yakın mesafeden yanağından vurulduktan sonra, kendisini Türk Beyin Cerrahı Zeki Uygur’un yaşama döndürdüğü efsane polis Paco, gectiğimiz yıllarda DHA’ya yaptığı açıklamada, ’Vurulduktan sonra, kapımda polis koruması olmasına karşın kendimi güvende hisetmiyordum. Amerikalı doktorlara da güvenim yoktu. Hatta bana ilişkin başka hesapları vardı. Doktor Uygur hem benim yaşama geri dönmemi sağladı, hem de beni korudu. O günden bu yana Türklere hayranlık duyuyorum’ demişti.

Dr. Zeki Uygur’un cenazesinin yarın New York’ta toprağa verileceği belirtildi.