Gazete Vatan Logo

MGK sonrası açıklama: Proje terör örgütleriyle mücadele sürecek!

MGK’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan 4.5 saatlik toplantısından sonra yapılan açıklamada terörle mücadele vurgusu yapıldı: PKK/PYD-YPG, DEAŞ, FETÖ/PDY gibi proje terör örgütlerinin milli güvenliğimizi hedef alan her türlü tehdidine karşı mücadele azim ve kararlılıkla sürdürülecek. Münbiç’teki teröristler uzaklaştırılmazsa Türkiye inisiyatif kullanacak

MGK sonrası açıklama: Proje terör örgütleriyle mücadele sürecek!

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Yaklaşık 4 saat 20 dakika süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapıldı. Açıklamada, “Münbiç’teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye’nin, diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat inisiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği belirtilmiştir” ifadesi kullanıldı. MGK açıklaması şöyle:

Hedef: Proje terör örgütleri

1. Ülkemizin asayiş ve güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmeler ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren uluslararası konular gözden geçirilmiş; terörle mücadele tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Bu bağlamda; PKK/PYD-YPG, DEAŞ, FETÖ/PDY gibi proje terör örgütlerinin eylemleri başta olmak üzere, milli güvenliğimizi hedef alan her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan ve kurulumuzca önerilen tedbirler gözden geçirilmiş; terörün sonlandırılması için yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da aynı azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Türkiye’nin yurt dışı operasyonları karşısında, aldığı tüm desteğe rağmen tutunamayan terör örgütünün, yeniden ülke içinde eylemlere yönelme ihtimaline karşı gerekli tüm tedbirlerin titizlikle uygulanması hususundaki kararlılık teyit edilmiştir.

Afrin Harekatı konuşuldu

2. Ülkemize yönelik saldırılar gerçekleştiren teröristleri etkisiz hale getirmek, Türkiye’nin hudut güvenliğini sağlamak, bölgesel ve küresel barışa katkıda bulunmak, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin yurtlarına geri dönüşlerini temin etmek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen “Zeytin Dalı Harekatı” hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur.

Sincar ve Kandil mesajı

3. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Kürt, Arap ve Türkmenler’den müteşekkil Özgür Suriye Ordusu’nun birlikte yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı neticesinde, terör örgütlerinin baskı ve zulmünden kurtarılan Suriyeliler’in harekata gönülden destek vermesinin üzerinde önemle durulmuştur. Türkiye’de misafir edilen ve bölgenin asli sahipleri olan yüz binlerce Suriyelinin geri döndükleri yerlerde güven, huzur ve refah içinde yaşayabilmeleri için gereken tedbirlerin hayata geçirilmesi konusundaki çalışmalar değerlendirilmiştir. İşgal ettiği diğer yerlerde olduğu gibi Afrin’de de, çocuk yaştakileri silahlandıran, masum sivilleri canlı kalkan olarak kullanan, etnik temizlik dâhil her türlü insanlık suçunu işleyen bölücü terör örgütünün, DEAŞ ile iş birliği içinde olduğunun uluslararası kamuoyuna bir kez daha hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmiştir. Münbiç’teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye’nin, diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat inisiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği belirtilmiştir. Fırat’ın doğusundaki Suriye topraklarında yuvalanan teröristlerle ilgili de aynı kararlılık içinde olduğumuz vurgulanmıştır. Suriye’nin yanı sıra, Sincar ve Kandil başta olmak üzere, Irak’ın çeşitli yerlerinde de ülkemize saldırmak üzere yerleşen bölücü terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerinin, öncelikle Irak devleti tarafından önlenmesinin beklendiği, bunun mümkün olmaması hâlinde ise bizzat Türkiye tarafından engelleneceği ifade edilmiştir.

4. Dönem içerisinde bazı ülkelere yapılan ziyaretler ve münferit görüşmeler ile diğer dış siyasi gelişmeler hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiş, izlenebilecek stratejiler konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Kıbrıs’ta taviz verilmeyecek

5. Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki gelişmeler hakkında genel bir değerlendirme yapılmış; bilhassa Yunanistan’ın iyi komşuluğa aykırı tutum ve davranışlarının tarafımızdan hassasiyetle takip edildiği ifade edilmiş, Türkiye’nin hak ve menfaatlerinden asla taviz verilmeyeceği karar altına alınmıştır.

PROJE TERÖR ÖRGÜTÜ NEDİR?

GÜVENLİK uzmanları, dünkü MGK bildirisinin 1’inci maddesinde yer alan “PKK/PYD-YPG, DEAŞ, FETÖ/PDY gibi PROJE TERÖR ÖRGÜTLERİ” ibaresine açıklık getirdi: ‘Proje terör örgütü’ terimiyle kastedilen, ‘Temsilcisi olduğunu iddia ettikleri kesimlere hiçbir faydası olmayan, zarardan başka bir şey getirmeyen; perde arkasındaki bazı odakların çıkarlarına (proje doğrultusunda!) hizmet etmekten başka bir şey yapmayan; varlık nedenlerini de bu projeye borçlu olan terör örgütleridir.’ Kısacası bunlar, sadece perde arkasındaki odaklara hizmet eden, taşeronluk yapan örgütlerdir.

Karanlık güçlere hizmet ediyorlar

Bildiride geçen örgütlerden örnekler de veren uzmanlar, PKK/PYD-YPG’nin iddialarının aksine Kürtlere, DEAŞ, FETÖ/PDY’nin İslam’a ya da Müslümanlara hizmet etmediğini belirterek, bu örgütlerin, etnik kimlik, din vesaire postuyla kandırdıkları insanları, PROJE doğrultusunda bazı karanlık güçlerin çıkarlarına hizmet için kullandıklarını ifade etti.