Gazete Vatan Logo

Kuşadası Körfezi'nde peş peşe depremler! İzmir, Aydın ve çevre illerde de hissedildi

AFAD'ın verilerine göre saat 12:59'da merkez üssü Kuşadası Körfezi olan 3.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ardından saat 13.27'de 4.1 ve 13.29'da 4.0 büyüklüğünde yeni depremler oldu. Sarsıntıyı hisseden vatandaşlar kendilerini dışarı attı.

Kuşadası Körfezi'nde peş peşe depremler! İzmir, Aydın ve çevre illerde de hissedildi

Kuşadası Körfezi'nde 3.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD'ın son açıklamasına göre saat 13.12'de 3.1 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. 

ÇEVRE İLLERDE DE HİSSEDİLDİ

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında saat 13.27’de 4.1'lik yeni bir deprem daha meydana gelirken, depremin derinliği 6.33 kilometre olarak kaydedildi. Sarsıntı İzmir, Aydın ve çevre illerde hissedildi.

İzmir'de sarsıntıyı hisseden vatandaşlar kendilerini dışarı attı. 30 Ekim 2020 tarihindeki depremi hatırladıklarını söyleyen vatandaşlar, deprem bölgesi kentte sarsıntılara alışık olduklarını belirtti.

4.1'lik depremin ardından saat 13.29'da merkezüssü Kuşadası Körfezi olan 4.0 büyüklüğünde yeni bir deprem daha oldu.

PANİK ANI KAMERADA

Ege Denizi'nde 2 dakika arayla merkez üsleri Kuşadası Körfezi olan 4.1 ve 4 büyüklüğünde meydana gelen 2 depremin ardından Kuşadası ilçesindeki okullar tedbir amaçlı boşaltıldı. Öte yandan deprem, bölgedeki bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Görüntülerde deprem sırasında halkın yaşadığı panik anı yer aldı.

Haberin Devamı
Kuşadası Körfezi'ndeki deprem anı güvenlik kameralarına böyle yansıdı! Ege Denizi'nde 2 dakika arayla merkez üsleri Kuşadası Körfezi olan 4.1 ve 4 büyüklüğünde meydana gelen 2 depremin ardından Kuşadası ilçesindeki okullar tedbir amaçlı boşaltıldı. Öte yandan deprem, bölgedeki bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Görüntülerde deprem sırasında halkın yaşadığı panik anı yer aldı.

'DEPREM FIRTINASI ŞEKLİNDE SÜRMEKTEDİR'

Aydın'ın yanı sıra İzmir'de de hissedilen depremi değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bu sabah erken saatlerden itibaren olan deprem aktivitesi deprem fırtınası şeklinde sürmektedir. Kuşadası Körfezi doğu kıyılarına yakın yerde oluşan bu depremler, Gümüldür Fayı ve Efes Fayı'nın kesişim noktalarına yakın yerde gerçekleşmektedir. Bu depremler, 30 Ekim 2020 depreminin tetiklediği faylarda gelişmektedir. Gerek Gümüldür gerekse Efes Fayı uzun dönemden beri yıkıcı deprem üretmemektedir. Bu fayların gelecekteki deprem üretme potansiyelleriyle ilgili bilgi alabilmek için geçmiş dönemlerde üretmiş oldukları depremleri bulmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda birkaç ay içinde bu fayları inceleme fırsatı bulacağız. 30 Ekim depreminden sonra son 2 yılda elde edilen tüm bulgu ve bilgiler kamuoyu ile 31 Ekim'de Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek bir İzmir Deprem Çalıstayı'yla kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.

Haberin Devamı'FIRTINANIN SÜRMESİ BEKLENMEKTEDİR'

Jeofizik uzmanı, deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise "4,2 büyüklüğündeki deprem 2020 Sisam Pamucak'ta uzantısı olan Keçi Kalesi düşümlü kırığı üzerinde oluşmuştur. Bu kırık geçmişte 7,2'ye dek depremler üretmiştir. Deprem fırtınası 15 kilometre boyunca gerginlik boşaltmaktadır. Fırtınanın sürmesi beklenmektedir. Ne var ki arkasından daha büyük bir deprem gelip gelmeyeceğini söylemek güçtür. Olursa, en olası yer Ortaklar Germencik olarak beklenmektedir" ifadelerini kullandı.