Gazete Vatan Logo

Kemal Derviş öldü mü, neden öldü, hastalığı ne? Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş kimdir, kaç yaşında, nereli?

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yaşamını yitirdi. Peki, Kemal Derviş öldü mü, neden öldü, hastalığı ne? Kemal Derviş kimdir, kaç yaşında, nereli?

Kemal Derviş öldü mü, neden öldü, hastalığı ne? Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş kimdir, kaç yaşında, nereli?

Eski Devlet Bakanı ve BM Eski Genel Sekreteri Kemal Derviş'in hayatını kaybettiğini duyurdu. Peki, Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş kimdir, kaç yaşında ve neden öldü?

Kemal Derviş kimdir?

Kemal Derviş, Türk ekonomist ve siyasetçi olarak Dünya Bankası birinci başkan yardımcılığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Bu görevleri yapan tek Türk unvanına sahip olan Derviş'in babası Türk, annesi de Alman'dır.

Derviş, İngiltere'de Londra Ekonomi Okulundan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD'nin Princeton Üniversitesinde doktorasını yaptı.

1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesinde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977'de Dünya Bankasına girdi. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.

Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye davet edildi. 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankasındaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001 tarihinde Bülent Ecevit Hükûmeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi.

Kemal Derviş neden öldü, hastalığı nedir?

Kemal Derviş’in ölüm nedeni henüz belli olmadı.