Gazete Vatan Logo

İstanbul’un bir yıllık suyu birikti

İstanbul’a su veren 10 barajın doluluk oranı son 15 günde yüzde 20 artışla yüzde 75’e ulaştı. 650 milyon metreküp suyun bulunduğu barajlarda bir yıllık ihtiyacı karşılayacak su birikti

İstanbul’un bir yıllık suyu birikti

Son yağışlar İstanbul’un yüzünü güldürdü. Yaz aylarında alarm veren ve bir ara doluluk oranı yüzde 15’in altına inen İstanbul’a su veren barajların doluluk oranı yüzde 75’e ulaştı. İSKİ’den alınan verilere göre İstanbul’a su sağlayan 10 barajın 7‘sinin doluluk oranı yüzde 80’in üstüne çıkarken, Kazandere ve Istrancalar barajında doluluk yüzde 100’e çıktı.

650 milyon metreküp

Günde ortalama yaklaşık 2.5 milyon metreküp su tüketen İstanbul’a su veren barajlarda şu anda 650 milyon metreküpten fazla kullanılabilir su bulunuyor. Uzmanlar İstanbul’un şu anda 260 günlük suyunun biriktiğini belirtiyor. Ancak kriz zamanlarında yapılacak tasarrufla birlikte su kullanımının 2 milyon metreküpe düşeceği öngörüldüğünde İstanbul’un 325 günlük yani yaklaşık bir yıllık suyu barajlarda birikti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre önümüzdeki günlerde Marmara ve çevresinde yağışların artacağına yönelik tahminler ise barajların doluluk oranlarının beklentinin üstünde artacağı şeklinde yorumlanıyor.

Haberin Devamı

4 yılın en dolu dönemi

Ağustos ayında yüzde 17 olan barajların doluluk oranı doluluk oranı 15 gün önce yüzde 55’e çıkmıştı. Son 15 günde yağan yağmur ve kar doluluk oranlarının yüzde 20 arttırarak yüzde 75’e ulaşmasına neden oldu. Barajlardaki en büyük doluluk 31 Aralık ile 3 Ocak arasındaki 4 günde yüzde 10’luk artışla gerçekleşti. Geçmiş yıllar incelendiğinde 10 Ocak itibariyle İstanbul son 4 yılda barajların en dolu olduğu dönemi yaşıyor. Uzmanlar 7 Aralık 2016’da açılacağı açıklanan Melen Barajı’nın da İstanbul’a can suyu sağlayacağını belirtiyor. Uzmanlar yılda 800 milyon metreküp su biriktirecek Melen Barajı’nın devreye girmesinin İstanbul’un önümüzdeki yıllarda susuzluk çekmemesi için önemli bir adım olduğunu vurguluyor.