Geri Dön
Gündemİsrail mağlup olacak!

İsrail mağlup olacak!

“Çocukları en iyi öldürmesini bilen devlet İsrail’dir. İsrail dünyada barışı tehdit eden bir ülkedir. Şu anda burada galip gibi görünebilir. Ama sonunda mağlup olacak olan İsrail’dir”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze operasyonu nedeniyle İsrail’e ateş püskürdü. İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde Cuma namazı kıldıktan sonra açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Şu anda Maslahatgüzar seviyesinde devam eden bu sürecin bundan sonraki yol haritasında şüphesiz ki Türkiye olarak bir devlet terörü estiren İsrail’e karşı olumlu bakmamız söz konusu değil” dedi.

Erdoğan, Mavi Marmara olayını hatırlatarak, “Bundan sonra bizim üç şartımız vardı. Özür, tazminat ve Filistin ambargosu. Özürü dilemişti. Tazminatta olumlu bir noktaya gelindi. Fakat Filistin’e ambargonun kaldırılması noktasında imza aşamasında olduğunu söylüyorlardı. Bu olaylar patlak verdi” dedi.

‘Davos’ta söylemiştim’

İsrail’in yaptığının çocukların ölmesiyle ilgisi olmadığını ifade eden Erdoğan, “Bunların hepsi yalan. Çünkü çocukları en iyi öldürmesini bilen devlet İsrail’dir. Bunu ben daha önce Davos’ta söylemiştim. O zaman da çocukları plajda vurmuşlardı“ dedi. “Çağrım İslam dünyasınadır. İslam dünyası İsrail’e karşı tavrını net koymadığı sürece bu sıkıntılar daha çok sürecektir” diyen Erdoğan, ilişkilerin adeta sıfırlanmış noktada olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

‘Taraf olan Hamas’tır’

“İsrail şu anda bir soykırım uyguluyor. İsrail, Hamas ve El Fetih arasında ulusal mutabakat hükümetinin kurulmasını arzu etmiyor. Bir başka adımı; malum Mısır’la olan görüşmelerinde, Hamas’ı dışlama gayretleridir. Burada taraf olan bir defa Hamas’tır, Gazze’dir, Filistin’dir. Görünen gerçek o ki; İsrail dünyada barışı tehdit eden bir ülkedir, Ortadoğu barışını tehdit eden bir ülkedir. Hiçbir zaman barış yanlısı olmamıştır. Zulmetmiştir, zulmetmeye devam etmektedir. Dolayısıyla Türkiye olarak, kendimiz, şahsen ben bu görevde bulunduğum sürece hiçbir zaman İsrail’le olumlu bir şeyi düşünemem. Ben ve sorumluluğum altında ki yönetim, biz bu görevde olduğumuz sürece asla bu işe olumlu bakmayız.”

‘Gerilimci diyebilirler’

“Erdoğan’ı farklı bir şekilde Batı tanımlayabilir. Gerilimci, gergin bakar, diyebilirler. Kendilerine göre arayışlar içerisinde olabilirler. Ama ben hakkın ve halkın rızasını kazanmakla görevliyim. Güçlere şirin görünmenin gayreti içerinde bugüne kadar olmadım. Bundan sonrada olmayacağım.”

“Şu anda burada galip gibi görünebilir. Ama sonunda mağlup olacak olan İsrail’idr. Bu dünyda belli yerlerde yaşayan Yahudileri’de rahatsız edecektir. Burada İsrail devleti çok yanlış oynamaktadır. Biz bu noktada başta ABD olmak üzere, Rusya ve diğer batılı ülkeler... Endişe belirtmekle bir yere varılmaz. Eylül’de BM Genel Kurulu olacak orada da bunları Türkiye çok farklı şekilde getirecektir.”

‘Sisi zalimdir darbecidir’

Başbakan Erdoğan, Mısır lideri Sisi’yle konunun görüşülmesine şöyle tepki gösterdi: “Sisi taraf mıdır? Sisi kendisi zalimdir, çünkü darbecidir. Diğerlerinden farkı yok. Hamas’ın gıda yardım yollarını kapatan odur. Sen Mısır olarak taraf değilsin ki. Olacaksan arabulucu ol. Taraf Filistin’dir, Gazze’dir. Mısır’a meşruiyet kazandırmaya çalışıyorlar. Darbeci hükümet kendisi çaldı kendisi oynadı kendisini seçtirdi.”