Gazete Vatan Logo

Gabonlu üniversite öğrencisi Dina'nın ailesi Adli Tıp'a geldi! 'Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım'

Karabük'te Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabon uyruklu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ailesi kızlarının cenazesini almak için Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na geldi. Anne Jessica Sandra Makemba Panga, “Şu an cenazesi Gabon’a geri gidecek. Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak. Cuma günü sabah saatinde Dina, Afrika’ya geri dönecek" dedi. İstanbul Gabon Derneği Başkanı ise “Hep beraber cenazemizi alacağız. Ondan sonra işlem yapacağız. İşlem yapıldıktan sonra Gabon’a geri götüreceğiz" dedi.

Gabonlu üniversite öğrencisi Dina'nın ailesi Adli Tıp'a geldi! 'Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım'

Filyos Çayı'nın Yeşilköy mevkisinde 26 Mart'ta, sefer yapan tren makinistinin ihbarıyla bölgeye gelen ekipler, çayda Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın cansız bedenini buldu. Gabon uyruklu üniversite öğrencisinin Karabük'teki ölümü, yaklaşık 2 aydır ölümü aydınlatılamadı. Aile, 2'nci kez otopsi yapılmasını istemişti. Ancak Gabon Büyükelçiliği 6 bin dolarlık otopsi masrafını ödemedi.

Gabonlu üniversite öğrencisi Dinanın ailesi Adli Tıpa geldi Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım

Dina'nın cesedi soğutma yetersizliği sebebiyle Karabük'ten İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Cenaze 1 ayı aşkın süredir İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda bekletildi. Ailesi bugün cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu'na geldi. Cenazeyi almak için aileye İstanbul’da yaşayan İstanbul Gabon Derneği Başkanı da eşlik etti. Dina uluslararası cenaze nakil aracı ile alınarak memleketine götürülecek.

Gabonlu üniversite öğrencisi Dinanın ailesi Adli Tıpa geldi Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım

“GABON’A GERİ GÖTÜRECEĞİZ"

Cenazeyi almak için aileye eşlik eden İstanbul Gabon Derneği Başkanı Greg Kebıla “Dina’nın annesi ve babası cenazeyi almaya geldi. Hep beraber cenazemizi alacağız. Ondan sonra işlem yapacağız. İşlem yapıldıktan sonra Gabon’a geri götüreceğiz. Annesinin psikolojisi çok kötü. Annesi her gün ağlıyor, babası da ağlıyor. Babası dün gece uyuyamadı. İkinci otopsi için para verilmedi, başka bir seçenek buldular" diye konuştu.

Haberin Devamı

Gabonlu üniversite öğrencisi Dinanın ailesi Adli Tıpa geldi Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım

“KIZIMIN ÖLÜMÜNÜN PEŞİNİ BIRAKMACAĞIM"

Anne Jessica Sandra Makemba Panga, "Otopsi ücreti için başka bir yol bulduk. Bir avukat bize geldi, ücretsiz şekilde halledeceğini söyledi. Güçsüz bir şekilde hissediyorum. Kızım Türkiye’ye okumaya geldi ama öldü. Şu an cenazesi Gabon’a geri gidecek. Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım, adalet yerini bulacak. Cuma günü sabah saatinde Dina, Afrika’ya geri dönecek" dedi. (DHA)

Gabonlu üniversite öğrencisi Dinanın ailesi Adli Tıpa geldi Kızımın ölümünün peşini bırakmayacağım

 CENAZE ADLİ TIP'TAN ALINDI

 Ailesi bugün Adli Tıp Kurumu'na gelerek Dina'nın cenazesini aldı. Cenazeyi almak için aileye İstanbul'da yaşayan İstanbul Gabon Derneği Başkanı Elvy Greg Bienvenu Kebila Moutsinga da eşlik etti. Dina uluslararası cenaze nakil aracı ile Adli Tıp'tan alındı.

DİNA'NIN AVUKATI DOSYDAN FERAGAT ETTİ

Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabon uyruklu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın cenazesinin ailesi tarafından Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'ndan alınmasının ardından ailenin avukatı Kerim Bahadır Şeker, dosyadan feragat etti. Avukat Şeker yazılı olarak yaptığı açıklamada, "Dosyanın avukatından habersiz, cesedi kaçırırcasına İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan ikinci otopsiye götürmek üzere teslim aldıklarını öğrendim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı saldırı amacı güden organizasyonlara inanıp, bizim emeklerimizi, çabalarımızı hiçe saydılar" dedi.

Haberin Devamı

Karabük'te Filyos Çayı'nda ölü bulunan Gabon uyruklu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın cenazesi ailesi tarafından Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Yaklaşık 2 aydır ailenin Avukatı olan Kerim Bahadır Şeker dosyadan feragat ettiğini açıkladı. Şeker, aile ve Gabon Cumhuriyeti Devleti Büyükelçiliği hakkında hukuki işlem başlatacağını ifade etti.

"KIZ ÇOCUĞUNUN SİYAHİ OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ İLERİ SÜRDÜLER"

Avukat Kerim Bahadır Şeker, "26 Mart 2023 günü Karabük ili Yeşilköy ilçesi mevkiinde, filyos çayında cansız bedeni bulunan 17 yaşındaki Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın ölümüne ilişkin savcılık tarafından yürütülen soruşturmayı, hem ailenin, hem de Gabon Cumhuriyeti Devleti Büyükelçiliğinin avukatı olarak yaklaşık 2 aydan beri büyük bir titizlikle takip etmekteyiz. Ancak maalesef son gelişmeler doğrultusunda, dosyanın sulandırılmaya çalışılması, yalan haber ve bilgilerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine saldırı amacıyla kullanılmaya çalışılması nedeniyle, uluslararası mecrada ülkemizi küçük düşürmeye çalışma çabasını kamuoyuna bildirmek için, açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Aileye ve Gabon Büyükelçiliği'ne en başından beri, olayın ırkçılık kaynaklı olmadığını belirtmemize rağmen, aile olayın nasıl gerçekleştiğini bilmemelerine rağmen; Büyükelçilik ise "Siyahiyiz diye bizi insandan saymıyorlar" ön yargılarıyla, hayatını kaybeden kız çocuğunun siyahi olduğu için öldürüldüğünü ileri sürdüler. Ben ise her seferinde ilk günden beri dosyadaki noktasından virgülüne hakim olan avukatları olarak kendilerine; "Arabaya binen beyaz bir kız da olsaydı sonu aynı olacaktı" diye defalarca söyledim. Buna rağmen; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı saldırı amacı güden organizasyonlara inanıp, bizim emeklerimizi, çabalarımızı hiçe saydılar" dedi.

Haberin Devamı

Avukat Şeker, hem ailenin hem de Gabon Cumhuriyeti Devleti Büyükelçiliği'nin hakkında gerekli hukuki işlemleri başlatacağını belirterek, "Hiçbir maddi amaç gütmeden, 6 kere İstanbul- Ankara (Elçilik)- Karabük seyahatlerimi kendi şahsi arabamla kendi cebimden karşılayarak, adaletin tecelli etmesi amacıyla koşup koşuşturdum. Gabon-Türkiye arası 5.084 km, ben bu yolculuklarımda 6.000 km'den fazla yol katedip, Gabon'a gitmiş kadar oldum. Tüm bunların sonucunda ise, maalesef adalet arayışının değil, ülkemize karşı bir intikam arayışının parçası haline getirilmeye çalışıldığımın farkına vardım. Otopsi masraflarını karşılamaya hazır olduklarını belirten Koç Üniversitesi Hastanesi'nin kıymetli Başhekimliği ve sayın Prof. Dr. Coşkun Yorulmaz Bey'in Adli Tıp mütalaasında, ikinci bir otopsiye gerek kalmadığını aileye dile getirdim. Ancak Türkiye aleyhine çalışma yürüten grupların manipülasyonlarına maruz kalarak, bugün benden, dosyanın avukatından habersiz, cesedi kaçırırcasına İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan ikinci otopsiye götürmek üzere teslim aldıklarını öğrendim. Beni avukatları olarak en yaralayan kısım ise; Gabon Cumhuriyeti Devleti'nin İstanbul'daki temsilcisi olduğunu ileri süren kişinin basın mensuplarının; "Kerim Bey nerede?" sorusuna verdiği, "Kerim Bey'in bilgisi var, kendisi meşgul ve gelemeyeceğini söyledi" demesi oldu. Türkiye genelinde ve Karabük halkı özelinde, ırkçılık iddiasıyla uluslararası alanda bizleri zor duruma sokmaya çalışanlara koz vermemek amacıyla, dosyadan istifa ettiğimi, hakkımda kamuoyunu yanıltıcı açıklama yaptıkları için, hem ailenin hem de Gabon Cumhuriyeti Devleti Büyükelçiliği'nin hakkında gerekli hukuki işlemleri başlatacağımı, siz kamuoyunun bilgisine sunarım" dedi.

Haberin Devamı