Gazete Vatan Logo

'Flört' çetesi 'Makyaj' darbesi: Yemeğe çıkmak 5 bin TL, evlilik paketi 50 bin TL

Diyarbakır ve İzmir’de vatandaşları, kurdukları sahte internet sitesi ve çağrı merkezi üzerinden, 'arkadaşlık' ve 'evlilik' gibi vaatlerle dolandıranlara yönelik düzenlenen 'Makyaj' operasyonunda 8 kişi gözaltına alınıp, tutuklandı. Operasyonun detaylarını anlatan CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, "Arkadaşlık paketleri yapmışlar. Eğer sadece akşam yemeği için birini davet etmek istiyorsanız 5 bin TL, hafta sonu arkadaşlığı paketi ise 10 bin TL. Tatil arkadaşlığı 20 bin TL, evlilik paketi de var. Her türlü ihtimali değerlendiriyorlar. Evlilik paketi ise 50 bin TL" dedi.

'Flört' çetesi 'Makyaj' darbesi: Yemeğe çıkmak 5 bin TL, evlilik paketi 50 bin TL

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, bir ihbar üzerine yaptığı çalışmada, sahte internet sitesi ve çağrı merkezi kurup evlilik, arkadaşlık gibi vaatlerle para alarak dolandıran şüphelileri tespit etti.

Dolandırıcıların, arayanlara arkadaşlık, akşam yemeği, hafta sonu arkadaşı, tatil arkadaşı ve evlilik paket, gibi seçenekler sundukları belirlendi.

2 AYLIK TAKİPLE 8 ŞÜPHELİ BELİRLENDİ

Şüphelilerin, Diyarbakır ve İzmir’de koordine olduklarını belirleyen polis ekipleri, 2 aylık çalışma sonucu adreslerine eşzamanlı operasyon düzenledi. ‘Makyaj’ adı verilen operasyon kapsamında, 8 şüpheli yakaladı. Şüphelilerin adreslerinde, bir miktar para, çok sayıda cep telefonu ve bazı dijital materyaller ele geçirildi. Adliyeye sevk edilen şüpheliler tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘KOLEKTİF GÜÇ ANLAYIŞIYLA SUÇLA MÜCADELE EDİYORUZ’

Asayiş Şube Müdürü Süheyl Zaim, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın direktifleriyle ‘Suçla sinerjik mücadele’ projesinin başladığını söyledi. Zaim, “Bütün polislerimiz, vatandaşlarımız ve hep birlikte ortak enerji kolektif güç anlayışıyla suçla mücadele ediyoruz. Siber dolandırıcılara karşı sinerjik mücadele kapsamında ‘Makyaj’ operasyonu yaptık. 2 aylık teknik takip neticesinde Diyarbakır merkezli çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldık. İnternette sahte arkadaşlık ve çöp çatan siteleri kurarak vatandaşlarımızı mağdur ediyorlar. Çeşitli bahaneler ile sözde buluşma öncesi para talep ediyorlar. Telefonda sohbet, akşam yemeği, tatil seçenekleri olduğunu söyleyerek tarifeler sunuyorlar. Vatandaşlarımı bu sanal dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarmak istiyoruz” dedi.

Haberin Devamı

"EVLİLİK PAKETİ: 50 BİN TL"

CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, canlı yayında ayrıntıları aktardı:

"Bir flört sitesi kuruyor çete üyeleri, kod isimlerle fotoğraf koyup 'Bu kızlarla tanışmak isterseniz form doldurun' diyorlar. Sitelerinde kampanya yapıyorlar. İnandırdıkları erkeklere form doldurtuyorlar, özelliklerini yazıyorlar. Çetenin diğer üyeleri devreye giriyor. Arkadaşlık paketleri yapmışlar. Eğer sadece akşam yemeği için birini davet etmek istiyorsanız 5 bin TL, hafta sonu arkadaşlığı paketi ise 10 bin TL. Tatil arkadaşlığı 20 bin TL, evlilik paketi de var. Her türlü ihtimali değerlendiriyorlar. Evlilik paketi ise 50 bin TL."

Haberin Devamı