Geri Dön

Dünya Kupası Play-Off ne zaman? Milli Takım Play-Off'a nasıl kalır?

A Milli Takım, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda şansını son maça taşımayı başardı. Cebelitarık'ı farklı skorla yenen milli takım puan sıralamasında Norveç'in üzerinde yer almayı başardı. Rakip takımların puan kayıpları en çok Türkiye'nin işine yaradı. Umutlar salı akşamı oynanacak Karadağ maçı ve Hollanda-Norveç karşılaşmasına kaldı. Peki, Dünya Kupası Play-Off ne zaman? Milli Takım Play-Off'a nasıl kalır? Play-Off aşaması nasıl, rakip kim olacak, tek maç mı? İşte tüm detaylar...

Dünya Kupası Play-Off ne zaman? Milli Takım Play-Off'a nasıl kalır?

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda yer alan A Milli Takımımız, Cebelitarık maçını zaferle bitirdi. Son maç olan Karadağ maçı ve Hollanda ile Norveç arasında oynanacak maçların skorları Milli Takım'ı Dünya Kupası'na taşıyabilir. Peki, Dünya Kupası Play-Off ne zaman? Milli Takım Play-Off'a nasıl kalır? Play-Off aşaması nasıl, rakip kim olacak, tek maç mı? İşte tüm detaylar...

MİLLİ TAKIM PLAY-OFF'A NASIL KALIR?

Son maçlar öncesi Milli Takımımız, Norveç'in +1 averajla önünde bulunuyor.

Son maçta Karadağ'ı yenmemiz durumunda Norveç'in Hollanda deplasmanında averaj farkını kapatacak bir galibiyet alması gerekecek. Örnek olarak; Milli Takımımız Karadağ'ı 1-0 mağlup ederse Norveç'in Hollanda karşısında 3-0 kazanması gerekecek. Çünkü atılan gol sayısında da Millilerimizin önemli bir üstünlüğü bulunuyor.

Puan ve averajlar eşit olduğunda gol sayısı devreye girecek. Orada Milli Takımımızın yine avantajı bulunmakta.

İki maç da berabere biterse Hollanda lider olarak çıkarken Milli Takımımız ikinci, Norveç üçüncü sırayı alıyor.

Karadağ'a averaj üstünlüğümüzü kaybedecek bir farkla yenilmememiz durumunda ise Hollanda'nın Norveç'i mağlup etmesi bizi yine ikinci sırada tutacak.

Hollanda, Norveç karşısında en az 1 puan alırsa +23 averajının kapanması mümkün olmayan durumuyla gruptan lider çıkacak.

DÜNYA KUPASI'NA PLAY OFF SİSTEMİ NEDİR?

Gruplarını lider tamamlayan 10 takım, doğrudan 2022 FIFA Dünya Kupası'na katılacak. Grup ikincisi 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi'nden gelecek 2 ekip ise play-off maçlarına çıkarak Dünya Kupası vizesi arayacak. Tek maç eleme usulüyle oynanacak 12 takımlı Play-Off maçlarının ardından Dünya Kupası'na katılacak diğer 3 ülke de belli olacak.

MİLLİ TAKIM SERİ BAŞI MI?

Milli Takım, 2. sırada gruptan çıkması halinde Play-Off oynayacak. Grup 2.'leri arasında şu an için seri başı değiliz ve olma ihtimalimiz düşük. Seri başı olmamamız halinde deplasmana gideceğiz. Diğer gruplarda oynanacak maçların ardından seri başı ülkeler ve muhtemel rakiplerimiz belli olacak.

Bu sonuçların en az 2'sinin lehimize sonuçlanması halinde seri başı olacağız:

Galler, oynayacağı 2 maçta 4'ten fazla puan alırsa +2 averajı geçmemeli.

İspanya-İsveç maçında İsveç'in 5 farkla kaybetmesi gerekiyor.

Hırvatistan-Rusya maçında Hırvatistan'ın kaybetmesi gerekiyor.

İskoçya-Danimarka maçında İskoçya'nın kaybetmesi gerekiyor.

Polonya-Macaristan maçında Polonya'nın kaybetmesi gerekiyor.