Geri Dön

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet doğum yardımı başvuru formu

Doğum yapan anneye devlet tarafından maddi yardım yapılıyor. Doğum yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra yapılacak bir dizi işlem sonrasında veriliyor. Peki, Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kimler doğum yardımından faydalanabilir? Doğum yardımı ödemesi ne kadar? Doğum yardımı ödemeleri ne zaman ve nereden yapılır? İşte doğum yardımı başvuru şartları ve e-Devlet doğum yardımı başvuru formu…

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet doğum yardımı başvuru formu

Doğum yapan annelere devlet tarafından verilen doğum yardımı internette merak edilen konular arasında geliyor. Canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından yapılacak başvuru ile birinci, ikinci ve üçüncü çocuk doğumuna bağlı olarak değişen tutarlarda bir miktar yardım yapılıyor. Peki, Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğum yardımı parası ne kadar? Doğum yardımından kimler faydalanabilir? İşte doğum yardımı başvurusu ve ödemeleri hakkında bilmeniz gerekenler…

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine veriliyor. Doğum Yardımı alabilmek için Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.

Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİ İÇİN TIKLAYIN

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN VE NEREDEN YAPILIR?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebiliyor.

DOĞUM YARDIMI KAPSAMINDA NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.