Geri Dön
GündemDoğu Ekspresi bileti ne kadar? Ankara Kars Doğu Ekspresi ne zaman başlıyor, tren bileti nasıl ve nereden alınır?

Doğu Ekspresi bileti ne kadar? Ankara Kars Doğu Ekspresi ne zaman başlıyor, tren bileti nasıl ve nereden alınır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Covid-19 salgınıyla seferleri durdurulan Turistik Doğu Ekspresi trenlerinin seferlerine geri döneceğini açıkladı. Bakan Karaismailoğlu Turistik Doğu Ekspresi trenlerinin yola çıkacağı tarihi de açıkladı. Peki, Doğu Ekspresi bileti ne kadar? Ankara Kars Doğu Ekspresi ne zaman başlıyor, tren bileti nasıl ve nereden alınır?

Doğu Ekspresi bileti ne kadar? Ankara Kars Doğu Ekspresi ne zaman başlıyor, tren bileti nasıl ve nereden alınır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ iş birliğinde turizme katkı amacıyla hayata geçirilen Turistik Doğu Ekspresi koronavirüs sonrası yeniden başlıyor. Doğu Ekspresi bileti ne kadar? Ankara Kars Doğu Ekspresi ne zaman başlıyor, tren bileti nasıl ve nereden alınır?

DOĞU EKSPRESİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı yazılı açıklamada, seferlere 2020 Mart ayının ortasından itibaren ara verildiğini hatırlatarak “Ankara-Kars arasındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara' dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek. Trenler Ankara'dan Çarşamba, Cuma; Kars' tan Cuma ve Pazar günleri hareket edecek. Karşılıklı olarak haftada iki tren işletilecek” dedi.

“Ankara’dan saat 15.55’te, Kars’tan 22.20’de hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi’nin, sefer ve vagon sayısı, yolcu talebi doğrultusunda belirleniyor” diyen Karaismailoğlu, trenin sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluştuğunu kaydetti.

DOĞU EKSPRESİ BİLETİ NE KADAR?

Söz konusu seferlerin bilet fiyatlarına ilişkin bir bilgi bulunmuyor.

Turistik Doğu Ekspresi'nin bilet fiyatları ise 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 TL, 1 odada iki kişi seyahat edilmesi durumda kişi başı 250 TL olarak duyurulmuştu.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİNİN ÖZELLİKLERİ

Salgın nedeniyle seferlere Mart 2020'nin ortasından itibaren ara verildiğini hatırlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek. Trenler Ankara'dan çarşamba, cuma, Kars'tan cuma ve pazar günleri yola çıkacak. Karşılıklı olarak haftada iki tren işletilecek. Ankara'dan saat 15.55'te, Kars'tan 22.20'de hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi'nin, sefer ve vagon sayısı, yolcu talebi doğrultusunda belirleniyor. Tren sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşuyor."

Karaismailoğlu, 1300 kilometrelik Ankara-Kars parkurunun 31 saat 40 dakika, Kars-Ankara parkurunun da 32 saat 37 dakikada tamamlandığını belirterek yolcuların farklı lezzetleri tadarken tarihi ve kültürel değerleri görme imkanına kavuştuğunu ifade etti.

Turistik Doğu Ekspresi'nin sadece Kars'ın değil, güzergahında bulunan Sivas, Erzurum ve Erzincan'ın keşfedilmesi için de fırsatlar sunduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında, İliç ve Erzurum'da, Erzincan, Divriği ve Sivas'ta 3'er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Söz konusu istasyonlarda duran tren, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik Alanı, Divriği Ulu Camisi, Gök Medrese'nin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Seyahat severler, tarihi zenginliğin yanında gastronomik zenginliğe de şahitlik etme fırsatı yakalıyor."

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler