Gazete Vatan Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete tepki: Ortaya saçılanlar buz dağının sadece görünen kısmı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İşte CHP'nin halini görüyorsunuz. Herkes bir köşe başına yapışmanın derdinde. Ne ülkenin hali, ne şehirlerimizin durumu umurlarında değil. Daha düne kadar ittifak içinde oldukları partileri bile gözleri görmüyor, çiğneyip geçiyorlar. Kendi arkadaşlarına ve müttefiklerine bu derece hoyratça davrananların, şehirler ve oralarda yaşayanlara şefkat göstermesi mümkün mü?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete tepki: Ortaya saçılanlar buz dağının sadece görünen kısmı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOFAŞ Kapalı Spor Salonu'nda, AK Parti Bursa İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, AK Parti Bursa milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile ilçe belediye başkanları ve adaylarının da katıldığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, söze, hayatını kaybeden yazar Alev Alatlı ile Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’a rahmet dileyerek başladı.

‘KİM BİZDEN DAHA İYİSİNİ YAPACAKSA HODRİ MEYDAN’

AK Parti’nin yerel yönetimlerdeki başarısına dikkat çekerek, 31 Mart seçimlerini işaret eden Erdoğan, “Ülkemizin ve şehirlerimizin önüne koyacakları hiçbir vizyonları, programları, projeleri olmayanların sırf AK Parti'ye ve Cumhur İttifakı'na kaybettirmek için gösterdikleri çabayı üzüntüyle izliyoruz. Halbuki bizim için siyaset hayırda yarış vesilesidir. Biz rakiplerimizle eser, hizmet ve icraat konusunda yarışmak istiyoruz. Açık konuşmak gerekirse konu eser ve hizmet olduğunda üstümüzde kimseyi tanımayız. AK Parti belediyeciliği, AK Parti eser ve hizmet siyaseti rüştünü ispat etmiş bir müktesebata sahiptir. Her kim bu hususta bizden daha iyisini yapabileceğini iddia ediyorsa, hodri meydan buyursun çıksın ortaya. Ama şehri için hiçbir hayali, şehrinin insanlarına verecek hiçbir hizmeti olmayanların, sırf komşunun iki gözü çıksın mantığıyla, nefislerini okşamak için yaptıkları cinlikleri de asla tasvip ediyoruz. Türkiye geçmişte inşa değil, yıkım siyasetiyle hareket edenlerin ağır maliyetini ziyadesiyle ödedi. Artık ülkeyi yeniden aynı yere döndürmenin kimseye, özellikle de şehirlerimize bir faydası yok. Biz Türkiye Yüzyılı’nın peşinde koşarken, kendi yıldızlarını parlatmaktan başka gayesi olmayanlara milletimizin gereken cevabı vereceğine yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

‘CHP’DE HERKES BİR KÖŞE BAŞINA YAPIŞMA DERDİNDE’

CHP’yi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte CHP'nin halini görüyorsunuz. Herkes bir köşe başına yapışmanın derdinde. Ne ülkenin hali, ne şehirlerimizin durumu umurlarında değil. Daha düne kadar ittifak içinde oldukları partileri bile gözleri görmüyor, çiğneyip geçiyorlar. Kendi arkadaşlarına ve müttefiklerine bu derece hoyratça davrananların, şehirler ve oralarda yaşayanlara şefkat göstermesi mümkün mü? AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak, biz sorumluluğumuzun sadece bugüne değil, asıl yeni nesile olduğunun bilinciyle adımlarımızı atıyoruz. Olmadığımızı, milletimizin gözünü üzerimizde bulunduğunun şuuruyla kararlarımızı veriyoruz. İnsanlarımızın her adımlarında, her anında, hep yanında olacak isimlerle şehirlerimizin hizmetine talibiz. Belediye başkanlarımızın gözü hep sizin, bizim gözümüzde, onların üzerinde olacak” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

‘BAŞKA YOLLARA YÖNELENLERİ TARİHE HAVALE EDİYORUM’

AK Parti ile yollarını ayıranları da hedef alan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eskiler önce yoldaş sonra yol derlerdi. Bizim en büyük yoldaşımız hiç şüphesiz erkeğiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, milletimizin bizatihi kendisidir. Hangi kökenden, hangi meşrepten olursa olsun, vatandaşlarımızın tamamı bu yoldaşlığın içindedir. Tabii bir de siyasi mücadelemizde birlikte ter döktüğümüz, kimi yarım asrı bulan, kimi çeyrek asra ulaşan, kimi daha yakın tarihlerde başlayan yol arkadaşlıklarımız var. Teşkilatlarımızda, Meclis grubumuzda, belediyelerimizde, sivil toplum kuruluşlarımızda hiçbir ünvanı olmasa da gönül dünyamızda birlikte yol yürüdüğümüz bu arkadaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye için ne yaptıysak, milletimiz için neyi başardıysak hepsinin mücadelesini onlarla birlikte verdik, aldığımız neticelere birlikte ulaştık. Bu seçimlerde partimizi ve Cumhur İttifakımızı temsilen milletimizin huzuruna çıkardığımız adaylarımızın her biri de birer yol arkadaşımızdır. Elbette bu uzun hizmet maratonunda yolda kalanlar, yolunu kaybedenler, yolunu değiştirenler olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Kendi tercihleriyle başka yollara yönelenlerin milletimizin takdirine ve tarihe havale ediyorum. Önemli olan ana gövdenin, ana damarın istikametini koruması, mayasını muhafaza etmesi, gözünü hedeflerimizden ayırmamasıdır. Hamdolsun, yaşadığımız her imtihanda bir kez daha şahit olduğumuz üzere, bu konuda hiçbir sarsılma, hiçbir gevşeme yok. Milletimiz nasıl bizi vesayetle mücadelede yalnız bırakmadıysa, terörle mücadelemizde yalnız bırakmadıysa, darbecilerle mücadelemizde yalnız bırakmadıysa, siyasi ve sosyal kaos peşinde koşanlarla mücadelemizde yalnız bırakmadıysa, ekonomik tetikçilerle mücadelemizde yalnız bırakmadıysa, inşallah Türkiye Yüzyılı yürüyüşümüzde de yalnız bırakmayacaktır.”

Haberin Devamı

‘ÜLKEMİZİ HEDEFLERİNDEN KOPARMAMA AZMİYLE HAREKET EDİYORUZ’

Haberin Devamı

2028 Mayıs’ta gerçekleştirilecek genel seçimleri de işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi istikrar sayesinde, hem genel hem de yerel yönetimde hayata geçirecekleri orta ve uzun vadeli programlar için önlerinde uzun bir süre olduğunu söyleyerek, “31 Mart'tan sonraki sandık buluşmamız, 2028 Mayıs'ında olacak. Dolayısıyla önümüzde, ülkemize ve şehirlerimize ilişkin orta ve uzun vadeli programlarımızı hayata geçirebileceğimiz uzunca bir süre var. Gerçi AK Parti olarak biz seçim başta olmak üzere iç ve dış gelişmeler ne olursa olsun, ülkemizi hedeflerinden koparmama azmiyle hareket ediyoruz. Türkiye'nin artan siyasi, diplomatik, ekonomik, askeri gücünün getirdiği ilave yükleri ve riskleri bu sayede başarıyla yönetebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BİRİLERİ GÜVEN VE İSTİKRAR İKLİMİNİ ZEHİRLEMEK İSTİYOR’

Muhalefete yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, “Rüzgarın önünde kuru yapraklar misali, kendi iradeleri dışında sürekli rota değiştirenlerin başlarına neler geldiğini, bölgemizdeki çok sayıda örneğinde görüyoruz. Biliyoruz, birileri güven ve istikrar iklimini zehirleyerek Türkiye'yi de bu hale getirmek istiyor ama hamdolsun başaramadılar. Mayıs seçimlerinde bunun için çok uğraştılar. Şimdi her ne kadar mahalli seçim de olsa 31 Mart'ta istismar edebilecekleri bir sonuç almayı umuyorlar. Ama inşallah, milletimiz tercihini gerçek belediyecilikten yana yaparak, bu hevesleri bir kez daha kursaklarda bırakacak. Belediye başkanlarımızdan, adaylarımızdan ve teşkilatımızdan isteğimiz, aldıkları emanetin hakkını vererek şehremini sıfatına layık çalışmalar ortaya koymalarıdır. İnsanlarımız arasında da şehirlerimiz arasında da ayrımcılık yapmadan, 85 milyonu ve 81 vilayeti kucaklayan bir anlayışla ülkemizi bugünlere getirdik. Cumhuriyet tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma atılımını, 2023 hedeflerini hayata geçirdik. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla, ülkemizi ve milletimizi dünyada hak ettiği siyasi ve askeri güce, ekonomik refah seviyesine kavuşturana kadar durmayacağız, duraksamayacağız. Gerçek belediyecilik sözümüz işte bu gayretin mahalli idareler boyutundaki tezahürünün adıdır” diye konuştu.

'ŞEHİRLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAMAKTA KARARLIYIZ'

Afetlere dayanıklı şehirler inşa etmeye kararlı olduklarını da vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afetlere dayanıklı, dirençli, sağlam yerleşim yerleri kurarak, yeni nesil dijital teknolojilere uygun altyapılar tesis ederek, değer üreten ekonomilere destek vererek, yerel yönetim modellerini güçlendirerek, çocuklar, yaşlılar, engelliler, gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumu bütün kesimlerine yönelik sosyal belediyecilik hizmetlerini genişleterek, maddi ve manevi desteklerle toplumumuzun temeli aile yapımızı koruyarak, çevreye ve tabiata duyarlı, sürdürülebilir yönetim uygulamalarını yaygınlaştırarak, mimarisi, estetikle yoğrulmuş, tarihi ve kültürel varlıkları korunmuş, huzurlu, güvenli kentler kurarak kırsaldaki hayat şartlarını yükseltip, insanımızın doğup büyüdüğü yerde kalmasını teşvik ederek, katılımcı, kaliteli, memnuniyet esaslı yönetimlerle, şehirlerimizi geleceğe hazırlamakta kararlıyız. AK Parti ve Cumhur İttifakı belediyeleri üreten, dinamik, şeffaf, şefkatli ve sorumlu yönetimler vasıtasıyla erişebilir, öngörülebilir, sürdürülebilir, yenilikçi, kalkınmacı şehri insanlarıyla bütünleştiren programlar uygulayacaktır. İnsanımızın gönlünden kopup gelen bir Allah razı olsun duası bizim için dünyevi ödüllerin tamamına bedeldir” dedi.

ADAYLAR AÇIKLANDI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na mevcut Başkan Alinur Aktaş’ı aday gösterdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 ilçenin belediye başkan adaylarını da açıkladı. Buna göre, Büyükorhan Belediye Başkan Adayı Kamil Turhan, Gemlik Belediye Başkan Adayı Refik Yılmaz, Gürsu Belediye Başkan Adayı Mustafa Işık, Harmancık Belediye Başkan Adayı Yılmaz Ataş, İnegöl Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Alper Taban, İznik Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Kağan Mehmet Usta, Karacabey Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ali Özkan, Keles Belediye Başkan Adayı Ali Doğru, Kestel Belediye Başkan Adayı Ferhat Erol, Mudanya Belediye Başkan Adayı Gökhan Dinçer, Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı MHP'den Ahmet Beygirci, Nilüfer Belediye Başkan Adayı Celil Çolak, Orhaneli Belediye Başkan Adayı Ali Osman Tayır, Orhangazi Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Bekir Aydın, Osmangazi Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Mustafa Dündar, Yenişehir Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan MHP’nin adayı Davut Aydın, Yıldırım Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Oktay Yılmaz oldu.

‘SOKAĞA, ÇARŞIYA, PAZARA KULAK VERİYORUZ’

Partisinin aday tanıtım toplantısının ardından, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Halkımızın ve iş dünyamızın nabzını tutmaya büyük önem veriyoruz. Bu vesileyle sadece muhabbetimizi yenilemiyor, aynı zamanda şehrin sorunları, sıkıntıları ve talepleri konusunda ilk elden bilgiler alıyoruz. İstişareyi siyaset tarzının merkezine yerleştirmiş bir kadro olarak bugüne kadar toplumumuzun. Farklı kesimleriyle yakın diyalog içinde olmaya özen gösterdik. İş dünyamızdan ticaret erbabımıza, gönüllü teşekküllerimizden, çeşitli vakıf ve derneklere, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun milletimizle iletişim kurmanın çabasındayız. Bilhassa seçim dönemlerini halkımızla gönül köprülerini güçlendirme vasıtası haline dönüştürmeyi arzu ediyoruz. Sokağa, çarşıya, pazara, tüm dikkatimizle kulak veriyoruz. Bu amaçla, sanayicilerimizle diyaloğumuzu daha da artıracağız. Gençlerimizle daha sık bir araya geleceğiz. Hanım kardeşlerimizi daha sık dinleyeceğiz. Milletin gündemiyle, siyasetin ve hükümetin gündemini birbirine rapt ederek ülkemize hizmet mücadelemizi sürdüreceğiz. 21 yılı iktidarda olmak üzere aziz milletimize hizmetle geçen 40 yıllık siyasi hayatımızın en önemli prensibi işte budur. Biz milletimiz için varız. Milletimizle birlikte varız. Milletimizin olmadığı hiçbir yerde biz de olmayız. Milletimizin sevinci nasıl bizim mutluluk kaynağımızsa derdi ve tasası da bizim en öncelikli meselemizdir. Vatandaşımızın her sorununa çözüm üretmeyi, imkanlar dahilinde taleplerini karşılamayı, boynumuzun borcu görüyoruz” diye konuştu.

‘TOGG’U DA DEVRİM OTOMOBİLİ GİBİ DİRİ DİRİ MEZARA GÖMMEK İSTEDİLER’

Konuşmasında Bursa’ya yapılan yatırımlara değinen Erdoğan, muhalefetin Togg’a yönelik eleştirilerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Bursa'ya son olarak 14-28 Mayıs seçimlerinden önce, 24 Nisan tarihinde gelmiş, Togg fabrikasının temel atma törenini yapmıştık. Böylece tek kalemde toplam tutarı 30 milyar lirayı aşan stratejik bir yatırımı şehrimize ve Gemlik ilçemize kazandıracak olmanın gururunu birlikte yaşamıştık. Türkiye'nin otomobili ve ilk milli elektrikli araç markasına kulp takanlar, bu yatırımımızdan da rahatsızlıklarını dile getirmişlerdir. Muhalefet yapmayı hizmete, esere ve yatırıma düşmanlık olarak gören bu kifayetsiz muhterisleri kendi sığ dünyalarında baş başa bırakıyoruz. Fabrikası yok dedikleri, araçlar İtalya'dan geliyor iftirası attıkları, bunlar elektrikli araç üretemezler, üretse bile satamazlar iddiasında bulundukları, aracın üretim hattının Bursa'da olmasını dahi eleştirdikleri yani daha proje aşamasından itibaren tıpkı Devrim otomobiline yaptıkları gibi, bir bahane bulup diri diri mezara gömmek istedikleri Togg, Allah'a hamdolsun giderek artan üretim kapasitesiyle rakiplerini kıskandırmaya, hazımsızları rahatsız etmeye devam ediyor. Batarya fabrikamızın da şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

'BAY KEMAL’E CÜZZAMLI MUAMELESİ YAPTILAR’

14-28 Mayıs seçimlerinde, AK Parti’nin Bursa’da aldığı oy oranlarına işaret ederek CHP’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, “Orhangazi'nin şehri Bursa, iktidara gelmek için Kandil ve Pensilvanya'dan medet umacak kadar ihtiraslarının kurbanı olanlara geçit vermedi. Seçimlerden bu yana yaşananlara baktığımızda, Bursalı kardeşlerimizin ne kadar doğru, ne kadar isabetli, ne kadar basiretli bir tercih yaptıklarını çok daha net bir şekilde görebiliyoruz. İşte sizler de takip ediyorsunuz. Daha 8 ay öncesine kadar Türkiye'yi birlikte yönetmekten bahsedenler, bugün birbirlerine demediklerini bırakmıyor. Daha 8 ay öncesinde 85 milyonu kucaklaştırmaktan dem vuranlar, bugün sabah akşam kavga ediyor. Önce millete umut diye pazarladıkları cumhurbaşkanı adayını, ellerine geçirdikleri ilk fırsatta siyasetten zorla emekli ettiler. Etrafında pervane oldukları Bay Kemal'e cüzzamlı muamelesi yaptılar. Ardından bu sefer kendi aralarında paylaşım kavgasına tutuştular” diye konuştu.

'TÜRKİYE’NİN VERİLMİŞ SADAKASI VARMIŞ’

Eleştirilerini Millet İttifakı üzerinden sürdüren Erdoğan, 6’lı masanın da bir kurgu olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Gün geçmiyor ki milletçe yüzümüzü kızartacak bir skandala bir itirafa, bütün bunlarla beraber bir skandala, bilhassa gençlerimizin siyaset kurumuna yönelik güvenini zedeleyen bir ayak oyununa şahit olmayalım. Ülkemiz, siyaset adına düşündürücü olduğu kadar gerçekten üzüntü verici günlerden geçiyoruz. Şunu burada samimiyetle ifade etmek isterim. Bizim kanaatimize göre ortaya saçılanlar sadece görünen kısmıdır. Turpun büyüğü aslında hala heybededir. Tamamen siyaset mühendisliği ürünü bir proje olan 6’lı masa kurgusunun organizatörleri eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Türkiye'nin ve Türk milletinin verilmiş sadakasının olduğunu gün geçtikçe net bir şekilde göreceğiz. Biz elbette siyasi rakiplerimizin kendilerini böyle bir duruma düşürmesini arzu etmeyiz. Hele hele toplumumuzun belli kesimlerinde yayılan karamsarlık dalgasını, demokrasimiz adına ürkütücü buluyoruz. Muvafık veya muhalif fark etmeksizin, siyaset kurumunun ana görevi topluma umut aşılamaktır. Burada oluşacak en küçük bir zafiyetin, geçmişte olduğu gibi ülkemize ve demokrasimize ağır faturaları olacaktır. Biz böyle bir tablonun oluşmaması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Kendini muhalif olarak tanımlayan vatandaşlarımızı kucaklayarak, onların da sorunlarına çözüm üreterek, onların da sesine kulak vererek, milli birlik ve beraberliğimizin bozulmasına müsaade etmeyeceğiz.”

‘BİZDE YARI ZAMANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞI OLMAZ’

AK Parti belediyeciliğinde siyasetin hizmet aracı olduğunu vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizde koltuklar, makamlar, payeler, unvanlar amaç değil, milletimize en güzel, en başarılı şekilde hizmet etmek için bir araçtır. Biz bu yola birileri gibi siyasi kariyer amacıyla çıkmadık. Büyük Türkiye idealini gerçeğe dönüştürmek gayesiyle çıktık. Meseleye bu zaviyeden bakanlarda kırgınlık olmaz, küskünlük olmaz. Böyle insanlar yılgınlığa karamsarlığa, rehavete asla ve asla kapılmaz. Zorluklarla karşılaşılsa da ülkeye ve millete hizmet mücadelesini devam ettirmek ancak bu şekilde mümkündür. Siz bize destek olarak çok kritik bir seçimde, doğruya doğru diyerek bize olan güveninizi, inancınızı, itimadınızı gösterdiniz. Mayıs seçimlerinde şahsımıza, AK Parti'ye ve Cumhur İttifakı'na atılan her oya bir emanet nazarıyla yaklaşıyoruz. Sizlerin teveccühüne layık olmak boynumuzun borcudur. Bugüne kadar nasıl sizlerin emanetine sahip çıktıysak, inşallah bundan sonra da emanetinizi namusumuz bilip asla yere düşürmeyeceğiz. Bursa'ya son 21 yılda yaptığımız yatırımları en iyi siz biliyorsunuz. Belediyecilik hizmetlerinde Bursa’mız parmakla gösteriliyor. Muhalefetin iradesindeki belediyelerle, Cumhur İttifakı'nın yönetimindeki belediyeler arasındaki fark gece ile gündüz arasındaki fark gibidir. Biz de yarı zamanlı belediye başkanlığı olmaz. Biz de şehirlerini ihmal eden, hemşehrilerini en çok ihtiyaç duydukları anda yüzüstü bırakan belediye başkanları olmaz. Bizde seçmenini sadece seçimden seçimi hatırlayan belediye başkanı olmaz. Şayet kazara böyle bir belediye başkanı çıkarsa milletten önce hesabını biz sorar, herkesten önce biletini biz keseriz.”

HELİKOPTERLE İSTANBUL’A GİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOFAŞ Kapalı Spor Salonu'nda, AK Parti Bursa İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldiği programın ardından, helikopterle İstanbul’a gitti.